Hava nə vaxt düzələcək? —
Aprelin son günləri olsa da, Azərbaycanda hava şəraiti hələ də tam yaz ab-havasını xatırlatmır. Bir çox insan səhərlər qalın geyimlərdən istifadə edir, axşam saatlarında isə temperatur daha da aşağı düşür. Adətən bu dövrdə müşahidə olunan isti və günəşli hava əvəzinə, bəzi bölgələrdə küləkli və sərin hava üstünlük təşkil edir. Paytaxt Bakıda və digər şəhərlərdə sakinlər “sanki noyabr ayıdır” deyərək havaların gec isinməsindən narazılıq edir. Xüsusilə tez-tez dəyişən hava şəraiti gündəlik həyatla yanaşı, insanların sağlamlığına və əhvalına da təsir göstərir. Meteoroloji müşahidələr də göstərir ki, bu il yaz mövsümü əvvəlki illərlə müqayisədə daha dəyişkən keçir.
Bəs havaların normadan daha sərin keçməsinin səbəbi nədir?
Medianews.az xəbər veirr ki, bununla bağlı Milli Hidrometeorologiya Xidmətinin Hidrometeoroloji Proqnozlar Bürosunun direktoru Gülşad Məmmədova Demokrat.az-a açıqlama verib.
O, bildirib ki, aprel ayı öz mahiyyəti etibarilə dəyişkən hava şəraiti ilə xarakterizə olunan aydır və bu cür hava axınları əvvəlki illərdə də qeydə alınıb:
“Ay ərzində temperaturun gah yüksəlməsi, gah da kəskin enməsi birbaşa müxtəlif hava kütlələrinin ölkə ərazisinə müdaxiləsi ilə bağlıdır. Belə ki, isti hava kütlələrinin daxil olması nəticəsində havanın bir qədər isti keçməsi müşahidə olunur və temperatur göstəriciləri yüksəlir. Lakin bunun ardınca soyuq hava kütlələrinin ölkə ərazisinə müdaxiləsi baş verdikdə hava şəraiti yenidən soyuyur, temperaturlar aşağı enir, şimal-qərb küləyi güclənir və hətta yüksək dağlıq ərazilərdə qar yağması halı müşahidə edilir”.
May ayı ilə bağlı gözləntilərə toxunan xidmət rəsmisi qeyd edib ki, hazırda may ayı üçün aylıq proqnozun hesablanması işləri aparılır. May ayı üzrə dəqiq proqnozlar yaxın vaxtlarda ictimaiyyətə təqdim olunacaq.

Когда погода улучшится? —
Хотя это конец апреля, погодные условия в Азербайджане до сих пор полностью не напоминают весеннюю атмосферу. Многие люди по утрам одеваются тепло, а в вечерние часы температура ещё больше понижается. Обычно в это время наблюдается тёплая и солнечная погода, но вместо этого в некоторых районах преобладает ветреная и прохладная погода. Жители столицы Баку и других городов жалуются на медленное потепление, говоря: «будто ноябрь месяц». Особенно часто меняющаяся погода влияет не только на повседневную жизнь, но и на здоровье и настроение людей. Метеорологические наблюдения также показывают, что в этом году весенний сезон проходит более неустойчиво по сравнению с предыдущими годами.
Так в чём причина того, что погода прохладнее нормы?
Medianews.az сообщает, что по этому поводу комментарий для Demokrat.az дал директор Бюро гидрометеорологических прогнозов Национальной службы гидрометеорологии Гюльшад Мамедова.
Она отметила, что апрель по своей природе является месяцем с переменчивой погодой, и такие воздушные потоки фиксировались и в предыдущие годы:
«За месяц температура то повышается, то резко понижается — это напрямую связано с проникновением различных воздушных масс на территорию страны. Так, с приходом тёплых воздушных масс наблюдается некоторое потепление, показатели температуры растут. Однако сразу после этого, с приходом холодных воздушных масс на территорию страны, погодные условия вновь охлаждаются, температуры снижаются, усиливается северо-западный ветер и даже в высокогорных районах наблюдается снегопад».
Что касается ожиданий на май, представитель службы отметил, что в настоящее время ведётся расчёт месячного прогноза на май. Точные прогнозы на май будут предоставлены широкой общественности в ближайшее время.