Həkimdən xəbərdarlıq:
Parkinson xəstəliyi adətən əllərdə titrəmə, hərəkətlərin ləngiməsi, müvazinətin itməsi və yeriməyin çətinləşməsi kimi əsas simptomlarla tanınır. Bununla belə, bu xəstəliyin çox vaxt diqqətdən yayınan spesifik əlamətləri də mövcuddur. Həmin göstəricilərdən biri xəstənin yatarkən başını yataqdan aralı saxlaması ilə özünü göstərən "hava yastığı" sindromudur.
Medianews.az Oxu.Az-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə Piroqov adına Universitetin Nevrologiya kafedrasının dosenti, həkim-nevroloq İnna Filatova "Gazeta.Ru" nəşrinə müsahibəsində danışıb.
Mütəxəssisin sözlərinə görə, sözügedən xəstəlik beyində "alfa-sinuklein" adlı zülalın anormal şəkildə yığılması nəticəsində inkişaf edir. Bu patoloji proses sinir hüceyrələrinin zədələnməsinə səbəb olur və tədricən bütün sinir sistemini əhatə edir. Nəticədə dopamin ifraz edən neyronların yavaş-yavaş məhvi baş verir.
Həkim qeyd edib ki, xəstəliyin gedişində yalnız dopamin deyil, eyni zamanda oreksin, asetilxolin, norepinefrin və serotonin kimi vacib neyrotransmitterlərin çatışmazlığı da müşahidə olunur. Bu defisit hərəkət məhdudiyyətləri ilə yanaşı, vegetativ, psixoloji və yuxu pozuntularına da zəmin yaradır.
Vaxt keçdikcə beyində baş verən dəyişikliklər insanın öz bədəni üzərində nəzarəti itirməsi ilə nəticələnir. İlkin mərhələdə xəstələr dəqiq motorika tələb edən işləri yerinə yetirməkdə çətinlik çəkirlər, dopamin səviyyəsi azaldıqca isə əlamətlər daha da kəskinləşir.
İ.Filatova əlavə edib ki, parkinsonizm həm də zəif və monotondanışıq tərzi, hərəkətsizlik, eləcə də üz mimikalarının itməsi ilə xarakterizə olunur. Pasiyentlərin gözləri çox vaxt bir nöqtəyə zillənmiş vəziyyətdə olur, göz qırpma sayı isə kəskin şəkildə azalır. İnsanın qaməti önə doğru əyilir, qollar isə dirsəkdən bükülü vəziyyətdə bədənə yaxın qalır.
Bəzi hallarda xəstələr çarpayıda uzanarkən başlarını yastıqdan aralı, havada saxlayırlar. Bu hal tibb elmində "hava yastığı" əlaməti adlandırılır.

Предупреждение от врача: Некоторые странные поведения могут быть сигналом болезни Паркинсона.
Болезнь Паркинсона обычно известна своими основными симптомами, такими как дрожь в руках, замедление движений, потеря равновесия и затруднения при ходьбе. Тем не менее, у этого заболевания часто есть специфические признаки, которые остаются вне внимания. Одним из таких показателей является синдром «воздушной подушки», проявляющийся тем, что пациент держит голову над кроватью во время сна.
Medianews.az со ссылкой на Oxu.Az сообщает, что об этом рассказала доцент кафедры неврологии Университета имени Пирогова, врач-невролог Инна Филатова в интервью изданию "Газета.Ru".
По словам специалиста, указанное заболевание развивается в результате аномального накопления белка под названием «альфа-синуклеин» в мозге. Этот патологический процесс приводит к повреждению нервных клеток и постепенно охватывает всю нервную систему. В результате происходит постепенное исчезновение нейронов, выделяющих дофамин.
Врач отметил, что в ходе течения болезни наблюдается дефицит не только дофамина, но и важных нейротрансмиттеров, таких как орексин, ацетилхолин, норэпинефрин и серотонин. Этот дефицит становится причиной не только ограничений в движениях, но и вегетативных, психологических и нарушений сна.
Со временем изменения в мозге приводят к потере контроля человека над собственным телом. На начальном этапе пациенты испытывают трудности при выполнении работы, требующей точной моторики, а по мере снижения уровня дофамина симптомы становятся более выраженными.
И.Филатова добавила, что при паркинсонизме также характерны слабый и монотонный стиль речи, неподвижность, а также потеря мимики лица. Глаза пациентов часто зафиксированы в одной точке, число морганий резко уменьшается. Осанка человека наклоняется вперед, а руки согнуты в локтях и плотно прижаты к телу.
В некоторых случаях пациенты во время сна держат голову над подушкой, будто в воздухе. Это состояние в медицине называется симптомом «воздушной подушки».