Hərbçilərin şəxsi jetonu olacaq -
Medianews.az xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan "Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında" qanuna təklif edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Layihəyə əsasən, şəxsi jeton həlak olmuş, ölmüş, xəsarət (yaralanma, travma, kontuziya) almış hərbi qulluqçuların şəxsiyyətini müəyyən etmək üçün istifadə edilən, fərdi identifikasiya nömrəsini və qan qrupunu özündə əks etdirən nişandır. Hərbi qulluqçular hərbi xidmət keçdikləri dövlət orqanları (dövlət orqanının strukturuna daxil olan qurumlar) tərəfindən şəxsi jetonla təmin edilirlər. Hərbi qulluqçuların şəxsi jetonla təmin edilməsi, həmçinin şəxsi jetonun təsviri, xüsusiyyətləri və uçotunun aparılması qaydası müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən edilir.
Qeyd edilib ki, hərbi qulluqçular xidmət vəzifələrini yerinə yetirərkən müxtəlif risklərlə üzləşirlər. Xidməti fəaliyyəti ilə əlaqədar olaraq döyüş əməliyyatları və digər fövqəladə hallarda onların həlak olması və ya xəsarət alması (yaralanma, travma, kontuziya, tanınmaz hala düşməsi v. sair) halları baş verə bilir. Belə vəziyyətlərdə hərbi qulluqçuların şəxsiyyətinin operativ qaydada müəyyən edilməsi və onlara tibbi yardımın vaxtında və düzgün göstərilməsi (xüsusilə qan qrupu barədə məlumatların mövcudluğu baxımından) həyati əhəmiyyət daşıyır. Bu baxımdan, hərbi qulluqçuların beynəlxalq təcrübədə geniş tətbiq edilən və effektivliyini sübut etmiş mexanizmdən - fərdi identifikasiya ilə təmin olunma üsulundan istifadəsinə zərurəti vardır. Bu məsələnin həlli üçün qanunvericiliyə "Şəxsi jeton" anlayışı və istifadə qaydalarının əlavə edilməsi təklif edilir.

В законодательство вводится понятие «личный жетон военнослужащих»
Medianews.az сообщает, что это отражено в предлагаемых изменениях к закону "О военной обязанности и военной службе", которые обсуждались на сегодняшнем заседании Милли Меджлиса.
Согласно проекту, личный жетон — это знак, используемый для идентификации личности военнослужащих, погибших, умерших, получивших ранения (травмы, контузии), содержащий индивидуальный идентификационный номер и группу крови. Военнослужащие обеспечиваются личным жетоном органами государственной власти, в которых они проходят военную службу (органами, входящими в структуру государственного органа). Обеспечение военнослужащих личным жетоном, а также описание, характеристики и порядок учета личных жетонов определяются органом (учреждением), назначенным соответствующим исполнительным органом.
Отмечается, что военнослужащие при выполнении служебных обязанностей сталкиваются с различными рисками. В связи со служебной деятельностью в боевых операциях и других чрезвычайных ситуациях возможны случаи их гибели или получения ранений (травм, контузий, обезображиваний и т.д.). В таких ситуациях оперативное установление личности военнослужащих и своевременное и правильное оказание им медицинской помощи (особенно наличие данных о группе крови) имеют жизненно важное значение. В этом отношении существует необходимость применения широко используемого в международной практике и доказавшего свою эффективность механизма — способа индивидуальной идентификации. Для решения этого вопроса предлагается в законодательство ввести понятие «Личный жетон» и правила его использования.