Hərbçilərin şəxsi jetonu olacaq -
Medianews.az xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan "Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında" qanuna təklif edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Layihəyə əsasən, şəxsi jeton həlak olmuş, ölmüş, xəsarət (yaralanma, travma, kontuziya) almış hərbi qulluqçuların şəxsiyyətini müəyyən etmək üçün istifadə edilən, fərdi identifikasiya nömrəsini və qan qrupunu özündə əks etdirən nişandır. Hərbi qulluqçular hərbi xidmət keçdikləri dövlət orqanları (dövlət orqanının strukturuna daxil olan qurumlar) tərəfindən şəxsi jetonla təmin edilirlər. Hərbi qulluqçuların şəxsi jetonla təmin edilməsi, həmçinin şəxsi jetonun təsviri, xüsusiyyətləri və uçotunun aparılması qaydası müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən edilir.
Qeyd edilib ki, hərbi qulluqçular xidmət vəzifələrini yerinə yetirərkən müxtəlif risklərlə üzləşirlər. Xidməti fəaliyyəti ilə əlaqədar olaraq döyüş əməliyyatları və digər fövqəladə hallarda onların həlak olması və ya xəsarət alması (yaralanma, travma, kontuziya, tanınmaz hala düşməsi v. sair) halları baş verə bilir. Belə vəziyyətlərdə hərbi qulluqçuların şəxsiyyətinin operativ qaydada müəyyən edilməsi və onlara tibbi yardımın vaxtında və düzgün göstərilməsi (xüsusilə qan qrupu barədə məlumatların mövcudluğu baxımından) həyati əhəmiyyət daşıyır. Bu baxımdan, hərbi qulluqçuların beynəlxalq təcrübədə geniş tətbiq edilən və effektivliyini sübut etmiş mexanizmdən - fərdi identifikasiya ilə təmin olunma üsulundan istifadəsinə zərurəti vardır. Bu məsələnin həlli üçün qanunvericiliyə "Şəxsi jeton" anlayışı və istifadə qaydalarının əlavə edilməsi təklif edilir.

The legislation includes the concept of "personal dog tag of military servicemen"
Medianews.az reports that this is reflected in the proposed amendment to the "Military Duty and Military Service" law discussed at the National Assembly meeting held today.
According to the draft, a personal dog tag is an insignia used to identify military servicemen who have died, are deceased, or have suffered injuries (wounds, trauma, contusion), reflecting the individual identification number and blood type. Military servicemen are provided with personal dog tags by the state bodies (institutions included in the structure of the state body) where they serve the military service. The provision of personal dog tags to military servicemen, as well as the description, characteristics, and record-keeping procedure of the personal dog tag, are determined by the body (institution) designated by the relevant executive authority.
It is noted that military servicemen face various risks while performing their service duties. Due to their service activities, during combat operations and other emergencies, they may die or sustain injuries (wounds, trauma, contusion, disfigurement, etc.). In such cases, it is of vital importance to quickly identify the servicemen and provide timely and proper medical care (especially regarding the availability of information about blood type). In this regard, there is a necessity to use the method of personal identification, widely applied and proven effective in international practice, for military servicemen. To resolve this issue, it is proposed to add the concept of "Personal Dog Tag" and usage regulations to the legislation.