İlk Avropa İttifaqı-Ermənistan sammitinin keçiriləcəyi tarix məlum olub
Medianews.az APA-ya istinadla xəbər verir ki, bu barədə Aİ Şurasının prezidenti Antonio Koşta “X” hesabında paylaşım edib.
O, Ermənistanı “yaxın tərəfdaş” adlandırıb və Aİ-nin bu ölkə ilə əlaqələri gücləndirmək üçün can atdığını bildirib.
“Bizi müştərək dəyərlər, eləcə də beynəlxalq hüquqa və qaydalara əsaslanan nizama sədaqətimiz birləşdirir”, - Koşta qeyd edib.
Sammitdən əvvəl Antonio Koşta və Avropa Komissiyasının prezidenti Ursula von der Leyen Yerevanda keçiriləcək Avropa Siyasi İctimaiyyəti iclasında iştirak edəcəklər.
Aİ-Ermənistan sammitində xüsusilə enerji, nəqliyyat və rəqəmsal sahələrdə ikitərəfli əlaqələrin gücləndirilməsi, habelə regionda sülhün irəli aparılması, təhlükəsizlik, konnektivlik, qlobal çağırışlar, o cümlədən Yaxın Şərqdə və Ukraynada gedən proseslər müzakirə olunacaq.

The date for the first European Union-Armenia summit has been announced.
Medianews.az reports, referring to APA, that this was shared by the President of the EU Council Antonio Costa on his "X" account.
He called Armenia a "close partner" and stated that the EU strives to strengthen relations with this country.
"We are united by our shared values, as well as our commitment to a rules-based order grounded in international law," Costa noted.
Before the summit, Antonio Costa and the President of the European Commission Ursula von der Leyen will participate in the European Political Community meeting to be held in Yerevan.
At the EU-Armenia summit, particularly the strengthening of bilateral relations in energy, transport, and digital sectors will be discussed, as well as advancing peace in the region, security, connectivity, global challenges, including the ongoing processes in the Middle East and Ukraine.