İlk Avropa İttifaqı-Ermənistan sammitinin keçiriləcəyi tarix məlum olub
Medianews.az APA-ya istinadla xəbər verir ki, bu barədə Aİ Şurasının prezidenti Antonio Koşta “X” hesabında paylaşım edib.
O, Ermənistanı “yaxın tərəfdaş” adlandırıb və Aİ-nin bu ölkə ilə əlaqələri gücləndirmək üçün can atdığını bildirib.
“Bizi müştərək dəyərlər, eləcə də beynəlxalq hüquqa və qaydalara əsaslanan nizama sədaqətimiz birləşdirir”, - Koşta qeyd edib.
Sammitdən əvvəl Antonio Koşta və Avropa Komissiyasının prezidenti Ursula von der Leyen Yerevanda keçiriləcək Avropa Siyasi İctimaiyyəti iclasında iştirak edəcəklər.
Aİ-Ermənistan sammitində xüsusilə enerji, nəqliyyat və rəqəmsal sahələrdə ikitərəfli əlaqələrin gücləndirilməsi, habelə regionda sülhün irəli aparılması, təhlükəsizlik, konnektivlik, qlobal çağırışlar, o cümlədən Yaxın Şərqdə və Ukraynada gedən proseslər müzakirə olunacaq.

Первый саммит Европейского Союза и Армении пройдет 4-5 мая.
Medianews.az со ссылкой на APA сообщает, что об этом в своем аккаунте в "X" сообщил президент Совета ЕС Антониу Кошта.
Он назвал Армению «близким партнером» и заявил, что ЕС стремится укрепить связи с этой страной.
«Нас объединяют общие ценности, а также наша приверженность порядку, основанному на международном праве и нормах», — отметил Кошта.
Перед саммитом Антониу Кошта и президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен примут участие во встрече Европейского политического сообщества, которая пройдет в Ереване.
На саммите ЕС-Армения будут обсуждены в частности укрепление двусторонних связей в сферах энергетики, транспорта и цифровых технологий, а также продвижение мира в регионе, безопасность, связность, глобальные вызовы, включая процессы на Ближнем Востоке и в Украине.