İmmuniteti gücləndirən
Sağlamlığı qorumaq üçün bahalı məhsullara ehtiyac olmadığını bildirən mütəxəssislər, gündəlik qidalanmada sadə yeməklərin də güclü təsir göstərə biləcəyini vurğulayırlar.
Medianews.az Foodinfo.az-a istinadən xəbər verir ki, həkim Olqa Sayno immunitet üçün ən faydalı yeməklərdən birinin toyuq bulyonu olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, bu yeməyin təsiri zəngin tərkibi ilə bağlıdır: bulyonda kollagen, kalium, maqnezium, fosfor kimi minerallar, həmçinin qlisin və prolin kimi amin turşuları mövcuddur ki, bunlar orqanizmin bərpasına kömək edir.
Mütəxəssis qeyd edir ki, xüsusilə karnosin və sistein kimi maddələr iltihabı azaltmağa və tənəffüs yollarını rahatlaşdırmağa kömək edir. Sistein bəlğəmin durulaşmasına və öskürəyin yüngülləşməsinə təsir göstərir, bu da soyuqdəymə zamanı bulyonu daha faydalı edir. Bundan əlavə, tərkibində olan L-karnitin yağ turşularının orqanizmdə daşınmasına dəstək verir.
Həkimin sözlərinə görə, bulyona ədviyyə əlavə edilməsi onun təsirini daha da gücləndirir – selikli qişalarda qan dövranını artırır və immun sistemini stimullaşdırır. Bu yemək təkcə xəstəlik zamanı deyil, həm də idmandan sonra bərpa üçün faydalıdır, çünki elektrolit balansını tənzimləməyə kömək edir.
Alternativ olaraq balıq bulyonu da tövsiyə olunur. O, omeqa-3 yağ turşuları, D vitamini və yodla zəngindir, bu da ürək və qalxanabənzər vəzinin sağlamlığı üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır.

Эксперты, заявляющие, что для сохранения здоровья не нужны дорогие продукты, подчеркивают, что простые блюда в повседневном питании тоже могут оказывать сильное воздействие.
Medianews.az со ссылкой на Foodinfo.az сообщает, что врач Ольга Сайно заявила, что одним из самых полезных блюд для иммунитета является куриный бульон. По её словам, эффект этого блюда связан с его богатым составом: в бульоне содержатся минералы, такие как коллаген, калий, магний, фосфор, а также аминокислоты, такие как глицин и пролин, которые помогают восстановлению организма.
Специалист отмечает, что особенно такие вещества, как карнозин и цистеин, помогают уменьшить воспаление и облегчить дыхательные пути. Цистеин влияет на разжижение слизи и облегчение кашля, что делает бульон более полезным при простуде. Кроме того, содержащийся в нём L-карнитин поддерживает перенос жирных кислот в организме.
По словам врача, добавление специй в бульон ещё больше усиливает его действие – улучшает кровообращение на слизистых оболочках и стимулирует иммунную систему. Это блюдо полезно не только в период болезни, но и после занятий спортом для восстановления, так как помогает регулировать электролитный баланс.
В качестве альтернативы также рекомендуется рыбный бульон. Он богат омега-3 жирными кислотами, витамином D и йодом, что имеет важное значение для здоровья сердца и щитовидной железы.