İmperatorlara məxsus 2000 illik “dəniz ipəyi”nin sirri açıldı -
Antik Roma dövründən günümüzə qədər qorunub qalan və “dəniz ipəyi” kimi tanınan nadir parçanın sirri elmi araşdırmalar nəticəsində açıqlanıb.
Medianews.az xəbər verir ki, tədqiqatı Cənubi Koreyanın POSTECH (Pohang University of Science and Technology) Universitetinin alimləri aparıblar.
Onlar müəyyən ediblər ki, bu parçanın qızılı rəngi boya ilə deyil, “struktur rəng” adlanan fiziki effektlə yaranır. Liflərdəki xüsusi protein quruluşu işığı prizma kimi sındıraraq parıltı effekti yaradır.
Araşdırmalara görə, bu xüsusiyyət parçanın solmamasını təmin edir və onun minilliklər boyu parlaqlığını qorumasına imkan verir.
Qədim dövrdə “dəniz ipəyi” yalnız imperatorlar və yüksək təbəqə tərəfindən istifadə olunub. Onun istehsalı üçün Aralıq dənizində yaşayan Pinna nobilis növündən əldə edilən liflər əl ilə toplanırdı.
Çox zəhmət tələb edən proses nəticəsində az miqdarda iplik əldə olunur və bu material öz dövründə olduqca yüksək qiymətə malik idi.
Alimlər son mərhələdə bu materialı laboratoriyada yenidən yaratmağa nail olublar və beləliklə, əsrlər əvvəl yoxa çıxmış nadir parça müasir elmlə bərpa edilib.

Тайна редкой ткани, сохранившейся со времён Древнего Рима и известной как «морской шёлк», была раскрыта в результате научных исследований.
Как сообщает Medianews.az, исследование провели учёные Университета науки и технологий Постеч (POSTECH) в Южной Корее.
Они установили, что золотистый цвет этой ткани возникает не за счёт краски, а благодаря физическому эффекту, называемому «структурным цветом». Особая белковая структура волокон преломляет свет подобно призме, создавая эффект блеска.
Исследования показали, что это свойство предотвращает выцветание ткани и позволяет ей сохранять блеск на протяжении тысячелетий.
В древности «морской шёлк» использовался только императорами и представителями высших сословий. Для его производства вручную собирали волокна моллюска вида Pinna nobilis, обитающего в Средиземном море.
В результате трудоёмкого процесса получался малый объем нити, и этот материал в своё время имел очень высокую стоимость.
Учёные на последнем этапе смогли заново создать этот материал в лаборатории, таким образом, редкая ткань, исчезнувшая много веков назад, была восстановлена с помощью современной науки.