İrandakı münaqişə 7 400 nəfərin həyatına son qoyub, onların əksəriyyəti mülki şəxslərdir.
"Yüzlərlə dağıdılmış ev, məktəb və xəstəxana var. Hər yerdə qiymətlərin artması və Avropa da daxil olmaqla milyardlarla avro dəyərində ziyan deməkdir. İrandakı münaqişənin yekunu bu cürdür", - o, yazıb.
Baş nazir ABŞ və İran arasında əldə olunan razılaşmanın Yaxın Şərqdə yeni səhifə açacağına ümid etdiyini bildirib:
"Ümid edirik ki, bu gün elan edilən sülh sazişi bu dəliliyin sona çatmasına kömək edəcək, bütün tərəflər ona riayət edəcək və Yaxın Şərqdə yeni bir dövrün başlanğıcı olacaq. Bayram edəcəyik. Amma unutmayacağıq. Və birdəfəlik dərk edəcəyik ki, müharibə - uçurumdur. Dialoq və diplomatiya - yeganə yoldur", - Sançes yazıb.
İsveçin Baş naziri Ulf Kristersson da ABŞ və İran arasında əldə olunmuş razılaşmanı alqışlayıb.
"İndi Hörmüz boğazından sərbəst və təhlükəsiz keçidi mümkün qədər tez bərpa etmək vacibdir. Bu, İsveç kimi ölkələrin asılı olduğu qlobal ticarət üçün həlledici əhəmiyyətə malikdir. Buna görə də bugünkü xəbər İsveç iqtisadiyyatı və ölkənin işləyən vətəndaşları üçün də vacibdir. Uzunmüddətli həll yolu İranın nüvə silahı əldə etməsinə və ya regionda və Qərbdə təhlükəsizliyi təhdid etməsinə icazə verilməməsini nəzərdə tutmalıdır"./Report

The conflict in Iran has claimed the lives of 7,400 people -
"There are hundreds of destroyed homes, schools, and hospitals. The rise in prices everywhere and damage worth billions of euros, including in Europe, is the consequence. This is the outcome of the conflict in Iran," he wrote.
The Prime Minister expressed hope that the agreement reached between the USA and Iran will open a new chapter in the Middle East:
"We hope that the peace agreement announced today will help end this madness, that all parties will abide by it, and that it will mark the beginning of a new era in the Middle East. We will celebrate. But we will not forget. And we will realize once and for all that war is an abyss. Dialogue and diplomacy are the only way," Sánchez wrote.
Sweden's Prime Minister Ulf Kristersson also welcomed the agreement reached between the USA and Iran.
"Now it is essential to restore the free and safe passage through the Strait of Hormuz as soon as possible. This is crucial for global trade, which countries like Sweden depend on. Therefore, today's news is also important for the Swedish economy and the working citizens of the country. A long-term solution should mean not allowing Iran to obtain nuclear weapons or to threaten security in the region and the West." /Report