İstifadə edilmədikdə fləşka xarab ola bilərmi:
Texnologiyaların sürətlə inkişaf etdiyi dövrdə belə insanlar fləşkalardan, yəni USB-daşıyıcılardan istifadə etməyə davam edirlər. Bu kiçik yaddaş qurğuları hələ də lazım olur, lakin hər zaman tez-tez istifadə edilmir. Buna görə də bəzən fləşka illərlə masa çəkməcəsində istifadəsiz qala bilir.
Elektrik enerjisi olmadan fləşkada məlumatlar nə qədər saxlanılır
Lent.az xəbər verir ki, hesab olunur ki, USB-daşıyıcıdan illərlə istifadə edilməsə belə, o, öz-özünə sıradan çıxmır. Lakin yaddaş hüceyrələrində yükün sızması və ya onların deqradasiyası baş verərsə, daşıyıcıdakı məlumatlar silinə və ya zədələnə bilər. Fiziki nasazlıqlar adətən uzun müddət istifadə olunmamaqla deyil, konnektorun və ya kontrollerin aşınması ilə bağlı olur. Keyfiyyətli fləşkalar məlumatları onilliklər ərzində saxlaya bilər, ucuz qurğular isə bir neçə ay ərzində sıradan çıxa bilər.
Reddit istifadəçiləri fləşkadan uzun müddət istifadə edilmədikdə nə baş verdiyini və onunla hər hansı problemin yarana bilib-bilməyəcəyini müzakirə ediblər. İstifadəçilərdən biri bildirib ki, qurğudakı yaddaş elektrik yükü hesabına işləyir. Zamanla bu yük azalır və məlumatların neçə il problemsiz saxlanılacağı yaddaşın növündən, fləşkanın yaşından və tipindən asılıdır. Məlumatların itməsi və fləşkanın sıradan çıxması riskini azaltmaq üçün faylları daşıyıcıya mütəmadi olaraq yenidən yazmaq tövsiyə olunur təxminən 1-2 ayda bir. Müzakirənin bir çox iştirakçısı isə illərlə istifadə olunmamış köhnə fləşkaları kompüterə qoşaraq içindəki məlumatlara baxdıqlarını və cihazların 5, 10, hətta 15 ildən sonra belə işlək vəziyyətdə olduğunu bildiriblər. Bununla belə, istifadəçilər fləşkanı vacib məlumatlar üçün yeganə daşıyıcı kimi qəbul etməyi tövsiyə etmirlər. Əhəmiyyətli məlumatlar mütləq şəkildə bulud yaddaşlarında və ya digər yaddaş kartlarında da saxlanılmalıdır, çünki hər zaman fləşkanın işləməməsi riski mövcuddur. Vacib məlumatların itirilməməsi üçün USB-daşıyıcını vaxtaşırı kompüterə və ya noutbuka qoşmaq, faylları yoxlamaq və fləşkanın enerji yükünü “yeniləmək” tövsiyə olunur.

В эпоху быстрого развития технологий люди продолжают использовать флешки, то есть USB-накопители. Эти небольшие устройства памяти всё ещё нужны, но не всегда используются часто. Поэтому иногда флешка может долгое время лежать без использования в письменном столе.
Сколько данных сохраняется на флешке без электричества
Согласно сообщению Lent.az, считается, что USB-накопитель не выходит из строя сам по себе, даже если им не пользоваться годами. Однако, если происходит утечка заряда в ячейках памяти или они подвергаются деградации, данные на носителе могут быть удалены или повреждены. Физические неисправности обычно связаны не с длительным неиспользованием, а с износом разъёма или контроллера. Качественные флешки могут хранить данные десятилетиями, а дешёвые устройства могут выйти из строя в течение нескольких месяцев.
Пользователи Reddit обсуждали, что происходит с флешкой, если долго её не использовать, и могут ли возникнуть с ней какие-либо проблемы. Один из пользователей отметил, что память устройства работает благодаря электрическому заряду. Со временем этот заряд уменьшается, и сколько лет данные будут сохраняться без проблем, зависит от типа памяти, возраста и типа флешки. Чтобы снизить риск потери данных и поломки флешки, рекомендуется регулярно, примерно раз в 1-2 месяца, переписывать файлы на носитель. Многие участники обсуждения также сообщали, что подключали старые флешки, которые не использовались годами, к компьютеру и просматривали данные, и устройства оставались работоспособными даже спустя 5, 10 или 15 лет. Тем не менее, пользователи не советуют рассматривать флешку как единственный носитель для важных данных. Важные данные обязательно должны храниться в облачных сервисах или на других носителях, поскольку всегда существует риск выхода флешки из строя. Чтобы избежать потери важных данных, рекомендуется периодически подключать USB-накопитель к компьютеру или ноутбуку, проверять файлы и "обновлять" заряд устройства.