İstifadə edilmədikdə fləşka xarab ola bilərmi:
Texnologiyaların sürətlə inkişaf etdiyi dövrdə belə insanlar fləşkalardan, yəni USB-daşıyıcılardan istifadə etməyə davam edirlər. Bu kiçik yaddaş qurğuları hələ də lazım olur, lakin hər zaman tez-tez istifadə edilmir. Buna görə də bəzən fləşka illərlə masa çəkməcəsində istifadəsiz qala bilir.
Elektrik enerjisi olmadan fləşkada məlumatlar nə qədər saxlanılır
Lent.az xəbər verir ki, hesab olunur ki, USB-daşıyıcıdan illərlə istifadə edilməsə belə, o, öz-özünə sıradan çıxmır. Lakin yaddaş hüceyrələrində yükün sızması və ya onların deqradasiyası baş verərsə, daşıyıcıdakı məlumatlar silinə və ya zədələnə bilər. Fiziki nasazlıqlar adətən uzun müddət istifadə olunmamaqla deyil, konnektorun və ya kontrollerin aşınması ilə bağlı olur. Keyfiyyətli fləşkalar məlumatları onilliklər ərzində saxlaya bilər, ucuz qurğular isə bir neçə ay ərzində sıradan çıxa bilər.
Reddit istifadəçiləri fləşkadan uzun müddət istifadə edilmədikdə nə baş verdiyini və onunla hər hansı problemin yarana bilib-bilməyəcəyini müzakirə ediblər. İstifadəçilərdən biri bildirib ki, qurğudakı yaddaş elektrik yükü hesabına işləyir. Zamanla bu yük azalır və məlumatların neçə il problemsiz saxlanılacağı yaddaşın növündən, fləşkanın yaşından və tipindən asılıdır. Məlumatların itməsi və fləşkanın sıradan çıxması riskini azaltmaq üçün faylları daşıyıcıya mütəmadi olaraq yenidən yazmaq tövsiyə olunur təxminən 1-2 ayda bir. Müzakirənin bir çox iştirakçısı isə illərlə istifadə olunmamış köhnə fləşkaları kompüterə qoşaraq içindəki məlumatlara baxdıqlarını və cihazların 5, 10, hətta 15 ildən sonra belə işlək vəziyyətdə olduğunu bildiriblər. Bununla belə, istifadəçilər fləşkanı vacib məlumatlar üçün yeganə daşıyıcı kimi qəbul etməyi tövsiyə etmirlər. Əhəmiyyətli məlumatlar mütləq şəkildə bulud yaddaşlarında və ya digər yaddaş kartlarında da saxlanılmalıdır, çünki hər zaman fləşkanın işləməməsi riski mövcuddur. Vacib məlumatların itirilməməsi üçün USB-daşıyıcını vaxtaşırı kompüterə və ya noutbuka qoşmaq, faylları yoxlamaq və fləşkanın enerji yükünü “yeniləmək” tövsiyə olunur.

Can a flash drive be damaged if not used:
Even in an era of rapidly developing technologies, people continue to use flash drives, i.e., USB drives. These small storage devices are still needed, but they are not always used frequently. Therefore, sometimes a flash drive can remain unused in a desk drawer for years.
How long is data stored on a flash drive without power
Lent.az reports that it is considered that even if a USB drive is not used for years, it does not deteriorate by itself. However, if charge leakage or degradation occurs in the memory cells, the data on the drive may be erased or damaged. Physical malfunctions usually are not related to long-term non-use but rather to wear of the connector or controller. Quality flash drives can preserve data for decades, whereas cheap devices may fail within a few months.
Reddit users have discussed what happens when a flash drive is not used for a long time and whether any problems may arise. One user stated that the memory in the device works due to electric charge. Over time, this charge decreases, and how many years the data can be stored without problems depends on the type of memory, the age of the flash drive, and its type. To reduce the risk of data loss and flash drive failure, it is recommended to rewrite files on the drive regularly, about once every 1-2 months. Many participants in the discussion said that they connect old flash drives that have not been used for years to the computer and view the data inside, noting that the devices were functional even after 5, 10, or 15 years. Nevertheless, users do not recommend considering a flash drive as the sole carrier for important data. Critical information should definitely be stored on cloud storage or other memory cards as well since there is always a risk that the flash drive may not work. To prevent loss of important data, it is advised to periodically connect the USB drive to a computer or laptop, check the files, and "refresh" the flash drive's electric charge.