Kiprdə itkin düşən iş adamının meyiti tapıldı
Kiprdə itkin düşən rusiyalı iş adamı, "Uralkaliy" şirkətinin keçmiş rəhbəri Vladislav Baumqertnerin meyiti tapılıb.
Oxu.az xəbər verir ki, onun cəsədi ötən gün tapılıb. Bu gün aparılan məhkəmə-tibbi ekspertizası cəsədin 56 yaşlı iş adamına məxsus olduğunu təsdiqləyib.
Sahibkar yanvarın 7-də Kiprdəki evindən çıxdıqdan sonra itkin düşmüşdü.
Ölüm səbəbi müəyyən edilməyib, qəzadan cinayətə qədər müxtəlif versiyalar nəzərdən keçirilir.
Yayılan məlumata görə, iş adamı qayaya dırmaşmaq həvəskarı olub və yenidən çətin bir marşrutla getmək qərarına gəlib.
Mənbələr bildiriblər ki, həmin gün Kiprdə küləkli hava şəraiti müşahidə edilib. Onun meyiti dağlıq ərazidə tapılıb və cəsədi çürümə mərhələsində olub.
Xəbərdə bildirilir ki, sözügedən sahibkar 2005-ci ildən 2011-ci ilə qədər "Uralkaliy" şirkətinə rəhbərlik edib. O, 2013-cü ildə Belarusda vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə ittihamı ilə həbs edildikdən sonra daha çox məşhurlaşıb.
Rusiya tərəfinə təhvil verildikdən sonra sahibkar cinayət sübutlarının olmaması səbəbindən azadlığa buraxılmışdı.

The body of the missing businessman was found in Cyprus
The body of Vladislav Baumgertner, a Russian businessman who went missing in Cyprus and the former head of the "Uralkaliy" company, has been found.
Oxu.az reports that his body was found the day before yesterday. The forensic examination carried out today confirmed that the body belonged to the 56-year-old businessman.
The businessman went missing after leaving his home in Cyprus on January 7.
The cause of death has not been determined; various versions ranging from accident to crime are being considered.
According to the information released, the businessman was an avid climber and had decided to go again on a difficult route.
Sources stated that windy weather conditions were observed in Cyprus that day. His body was found in a mountainous area and was in a stage of decomposition.
The report states that the said businessman led the "Uralkaliy" company from 2005 to 2011. He became more famous after being arrested in Belarus in 2013 on charges of misuse of official powers.
After being handed over to the Russian side, the businessman was released due to lack of evidence of a crime.