Kişi MRT zamanı ÖLDÜ –
Medianews.az xəbər verir ki, faciə keçən ilin iyul ayında Primorskda yerləşən Artyom şəhərində baş verib.
Məlumata görə, pasiyentin döş nahiyəsində kardiostimulyator olduğu halda ona MRT müayinəsi aparılıb. Həkim xəstənin tibbi sənədlərini lazımi qaydada yoxlamayıb və təhlükəsizlik qaydalarını nəzərə almayıb.
Maqnit sahəsinin təsiri nəticəsində kardiostimulyatorun işi pozulub və bu, kəskin ürək-damar çatışmazlığına gətirib çıxarıb.
Həkim “peşə vəzifələrini lazımi şəkildə yerinə yetirməmə nəticəsində ehtiyatsızlıqdan ölümə səbəb olma” maddəsi ilə ittiham olunur və iş məhkəməyə göndərilib.

В России 87-летний мужчина умер во время проведения МРТ.
Medianews.az сообщает, что трагедия произошла в июле прошлого года в городе Артём, расположенном в Приморье.
По информации, пациенту с кардиостимулятором в области груди была проведена МРТ. Врач не проверил медицинские документы пациента должным образом и не соблюдал правила безопасности.
Под воздействием магнитного поля работа кардиостимулятора была нарушена, что привело к острой сердечно-сосудистой недостаточности.
Врача обвиняют по статье «причинение смерти по неосторожности в связи с ненадлежащим исполнением профессиональных обязанностей», и дело направлено в суд.