Kişi MRT zamanı ÖLDÜ –
Medianews.az xəbər verir ki, faciə keçən ilin iyul ayında Primorskda yerləşən Artyom şəhərində baş verib.
Məlumata görə, pasiyentin döş nahiyəsində kardiostimulyator olduğu halda ona MRT müayinəsi aparılıb. Həkim xəstənin tibbi sənədlərini lazımi qaydada yoxlamayıb və təhlükəsizlik qaydalarını nəzərə almayıb.
Maqnit sahəsinin təsiri nəticəsində kardiostimulyatorun işi pozulub və bu, kəskin ürək-damar çatışmazlığına gətirib çıxarıb.
Həkim “peşə vəzifələrini lazımi şəkildə yerinə yetirməmə nəticəsində ehtiyatsızlıqdan ölümə səbəb olma” maddəsi ilə ittiham olunur və iş məhkəməyə göndərilib.

An 87-year-old man died during an MRI examination in Russia.
Medianews.az reports that the tragedy occurred in July of last year in the city of Artyom, located in Primorsky.
According to information, the patient had a pacemaker in the chest area, yet an MRI examination was conducted on him. The doctor did not properly check the patient's medical documents and did not take safety precautions into account.
As a result of the influence of the magnetic field, the pacemaker malfunctioned, leading to acute cardiovascular failure.
The doctor is accused on the charge of "causing death by negligence due to failure to properly perform professional duties," and the case has been sent to court.