Azərbaycanda bu günə olan statistikaya əsasən, problemli kreditlərlə bağlı 402 mindən çox iş məcburi icraya yönəldilib. Bu barədə Ədliyyə Nazirliyindən məlumat verilib. Bildirilib ki, Nazirliyin yerli icra qurumlarının icraatında olan bu icra işləri bank və bank olmayan kredit təşkilatlarının tələbkar tərəf olduğu işlərdir.
Həmin işlər məcburi icraya yönəldildiyinə görə problemli kreditlər hesab olunur.
Ölkəmizdə bank və bank olmayan təşkilatlardan müəyyən vəsait götürməklə qarşısına qoyduğu məqsədi reallaşdıran insanlar çoxdur. Lakin sonradan həmin məbləği ödəməyən və ya ödəyə bilməyən insanların da sayı xeylidir.
Ümumiyyələ, problemli kredit anlayışına nələr daxildir? Məcburi icra qaydaları hansı borclulara aid edilir? Həmin şəxsləri hansı aqibət gözləyir?
Medianews.az xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı Bizim.Media-ya danışan hüquqşünas Əkrəm Həsənov kredit dedikdə yalnız müəyyən müddətə götürülən borc başa düşüldüyünü deyib.
"Yəni banklardan, bank olmayan təşkilatlarından, lombardlardan, ticarət şəbəkələrindən alınan nisyə mallardan söhbət gedir. Amma icra məmurlarının apardığı və məhkəmələrdə baxılan borc işlərinə problemli kreditlərdən əlavə alimentlər də daxildir. Çünki bu da borcdur. Bu mənada bura aidliyi var. Onun da ödənilməsi mexanizmi eynidir. Məhkəmə üçün, icra məmuru üçün fərqi yoxdur ki, vətəndaş kredit götürüb qaytarmır, yoxsa valideyn aliment ödəmir".
Ekspert bildirib ki, qanunla borcu ödəməyənə qarşı heç bir tədbir görülə bilməz:
"Qanun deyir ki, əgər insanın imkanı yoxdursa, ona qarşı heç bir tədbir görmək olmaz. Bizdə isə həbs olunacağını deyirlər, ölkədən çıxışına qadağa qoyurlar, hətta bəzən cərimə edirlər. İnsanın borcunu ödəməyə pulu yoxdur, məhkəmə hələ onu əlavə olaraq cərimə edir. Bu məsələlərin həlli yolu eynidir, pulu varsa, ödəyir, yoxdursa, ödəyə bilmir və buna qarşı görülən bütün tədbirlər qanunsuzdur".

По статистике на сегодняшний день в Азербайджане по проблемным кредитам возбуждено более 402 тысяч исполнительных производств. Об этом сообщили в Министерстве юстиции. Отмечается, что эти исполнительные производства, находящиеся в ведении местных исполнительных органов Министерства, связаны с требованиями банков и небанковских кредитных организаций.
Поскольку эти дела направлены на принудительное исполнение, они считаются проблемными кредитами.
В нашей стране много людей, которые берут определённые средства у банков и небанковских организаций с целью реализации поставленных задач. Однако довольно много и тех, кто впоследствии не выплачивает или не может выплатить эту сумму.
В общем, что включает в себя понятие проблемного кредита? К каким должникам применяются правила принудительного исполнения? Какова судьба таких лиц?
Medianews.az сообщает, что юрист Акрам Гасанов, разговаривая по этой теме с Bizim.Media, отметил, что под кредитом понимают только заем на определённый срок.
"Речь идёт об отсроченных товарах, приобретённых в кредит в банках, небанковских организациях, ломбардах, торговых сетях. Однако исполнительные производства, которые ведут исполнители и рассматривают суды, кроме проблемных кредитов включают также алименты. Потому что это тоже долг. В этом смысле это относится к теме. Механизм его уплаты одинаков. Для суда и для судебного исполнителя не имеет значения, взял ли гражданин кредит и не возвращает его или же родитель не платит алименты".
Эксперт отметил, что по закону против неплательщика не могут быть предприняты никакие меры:
"Закон говорит, что если у человека нет возможности платить, то никакие меры против него принимать нельзя. А у нас же говорят, что его могут арестовать, запрещают выезд за пределы страны, иногда даже штрафуют. У человека нет денег оплатить долг, а суд дополнительно штрафует его. Решение этих вопросов одно и то же: если есть деньги – платит, нет – не может заплатить, и все меры против этого незаконны".