Londonda sinaqoqa hücum edildi
Hadisə son günlərdə paytaxtda baş verən ikinci şübhəli antisemit nifrət cinayəti kimi qiymətləndirilir.
İcma Təhlükəsizlik Fondu bildirib ki, polis və yanğınsöndürmə xidmətləri gecə saatlarında hadisə yerinə cəlb olunub. Hücum nəticəsində binanın daxili hissəsində cüzi tüstülənmə olub, lakin xəsarət alan olmayıb və ciddi zərər qeydə alınmayıb.
London meri Sadiq Xan hadisədən sonra açıqlama verərək şəhərdə antisemitizmə yer olmadığını vurğulayıb.
Baş ravvin Efraim Mirvis isə hücumu “qorxaqlıq” adlandırıb və Böyük Britaniyada yəhudi icmasına qarşı zorakılıq və qorxutma hallarının artdığını bildirib. Onun sözlərinə görə, son hadisələr narahatedici tendensiyanın göstəricisidir.
Bu insident bundan cəmi bir gün əvvəl Londonun başqa bir hissəsində yəhudi xeyriyyə təşkilatına məxsus binaya edilən və antisemit nifrət cinayəti kimi araşdırılan yanğın hücumundan sonra baş verib.
Fondun sözçüsü qeyd edib ki, Finçli, Qolders Qrin və Hendon bölgələrində də oxşar hadisələr müşahidə olunub və son hücum dini obyektlərin hədəfə alındığını göstərir.

The Kenton United Synagogue in the Harrow area in the northwest of London has been attacked.
The incident is considered the second suspicious antisemitic hate crime to occur in the capital in recent days.
The Community Security Trust stated that police and fire services were deployed to the scene during the night. The attack caused slight smoke inside the building, but there were no injuries and no significant damage was recorded.
London Mayor Sadiq Khan issued a statement after the incident emphasizing that there is no place for antisemitism in the city.
Chief Rabbi Efraim Mirvis described the attack as "cowardly" and noted that violence and intimidation against the Jewish community in the UK have been increasing. According to him, recent events are indicative of a worrying trend.
This incident occurred just one day after an arson attack on a building owned by a Jewish charity in another part of London, which is being investigated as an antisemitic hate crime.
The foundation’s spokesperson noted that similar incidents have been observed in the Finchley, Golders Green, and Hendon areas, and the recent attack shows that religious sites are being targeted.