Londonda sinaqoqa hücum edildi
Hadisə son günlərdə paytaxtda baş verən ikinci şübhəli antisemit nifrət cinayəti kimi qiymətləndirilir.
İcma Təhlükəsizlik Fondu bildirib ki, polis və yanğınsöndürmə xidmətləri gecə saatlarında hadisə yerinə cəlb olunub. Hücum nəticəsində binanın daxili hissəsində cüzi tüstülənmə olub, lakin xəsarət alan olmayıb və ciddi zərər qeydə alınmayıb.
London meri Sadiq Xan hadisədən sonra açıqlama verərək şəhərdə antisemitizmə yer olmadığını vurğulayıb.
Baş ravvin Efraim Mirvis isə hücumu “qorxaqlıq” adlandırıb və Böyük Britaniyada yəhudi icmasına qarşı zorakılıq və qorxutma hallarının artdığını bildirib. Onun sözlərinə görə, son hadisələr narahatedici tendensiyanın göstəricisidir.
Bu insident bundan cəmi bir gün əvvəl Londonun başqa bir hissəsində yəhudi xeyriyyə təşkilatına məxsus binaya edilən və antisemit nifrət cinayəti kimi araşdırılan yanğın hücumundan sonra baş verib.
Fondun sözçüsü qeyd edib ki, Finçli, Qolders Qrin və Hendon bölgələrində də oxşar hadisələr müşahidə olunub və son hücum dini obyektlərin hədəfə alındığını göstərir.

В районе Хэрроу на северо-западе Лондона был совершен нападение на Объединенную синагогу Кентон.
Это событие рассматривается как второе подозрительное антисемитское преступление на почве ненависти, произошедшее в столице за последние дни.
Фонд безопасности общины сообщил, что полиция и пожарные службы были привлечены к месту происшествия поздно ночью. В результате нападения внутри здания произошло небольшое задымление, однако пострадавших нет, и серьезных повреждений не зафиксировано.
Мэр Лондона Садик Хан после инцидента сделал заявление, подчеркнув, что в городе нет места антисемитизму.
Главный раввин Эфраим Мирвис назвал нападение «трусливым» и отметил рост случаев насилия и запугивания еврейской общины в Великобритании. По его словам, последние события показывают тревожную тенденцию.
Этот инцидент произошел всего за один день после поджога здания, принадлежащего еврейской благотворительной организации в другом районе Лондона, который расследуется как преступление на почве антисемитской ненависти.
Представитель фонда отметил, что похожие инциденты наблюдались также в районах Финчли, Голдерс Грин и Хендон, а последнее нападение указывает на то, что религиозные объекты становятся целями.