Neftin bahalaşması: Azərbaycanın gəliri artır -
“Brent” markalı neftin qiyməti 20 faizə yaxın artaraq bir bareli 110 dollardan baha satılır. Bu, İran müharibəsi başladıqdan sonra neftin qiymətində 30 faizlik artımın olması deməkdir”. İqtisadçı deputat Vüqar Bayramov Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, neftin qiymətindəki artımlar birjalara da təsirsiz ötüşməyib: “Qlobal resessiya riski Asiyada birjaların bu həftəni öz işinə ciddi enişlər ilə başlamasına səbəb olub. ABŞ prezidenti Donald Tramp neftin qiymətindəki artımların müvəqqəti olacağını bəyan edib. Trampın fikrincə, müharibə başa çatdıqdan sonra yenidən qiymətlər azalaraq stabilləşəcək. Bununla belə, əksər investorlar qısa müddətli dövrdə neftin qiymətində kəskin azalmalar gözləmirlər. Belə ki, neftin qiymətinə sadəcə enerji məhsullarının 20 faizinin daşındığı Hörmüz boğazındakı çətinliklər deyil, eləcə də Yaxın Şərqdəki vəziyyət və xüsusən də hasilatın azalması təsir göstərir. Körfəz dövlətlərində hasilatda hiss edilən azalmalar qeydə alınmaqdadır. İraqda hasilat 60 faiz azalıb, Səudiyyə Ərəbistanı, Birləşmiş Ərəb Əmirliyi və Küveyt də istehsalı aşağı salmağa məcbur olub. Digər tərəfdən, Körfəz dövlətlərində enerji infrastrukturuna dəyən ziyan hasilatın qısa zamanda bərpasına imkan yaratmır. ABŞ-nin bazara gündəlik 300–400 milyon barel əlavə neft çıxarmaq istəyinin də tarazlığı xüsusi dəyişəcəyi gözlənilmir.
Aydındır ki, müharibənin hansı müddəti və coğrafiyanı əhatə etməsi birjalara təsir edən əsas faktor olaraq qalmaqdadır. Bununla belə, savaşdan sonra müharibə zamanı dağıdılan infrastrukturun bəprası üçün tələb edilən zaman və maliyyə də diqqətdən yayınmamalıdır”.
V.Bayramovun sözlərinə görə, neftin qiymətindəki artımlar enerji ixrac edən dövlətlərin gəlirlərini artırsa da qlobal iqtisadiyyatda çağrışları gücləndirir: “Bu, təbii ki, Azərbaycanın da neft satışından gəlirlərinin artmasına səbəb olur. 2025-ci ildə Azərbaycanda qaz kondensatı ilə birlikdə 27,7 milyon ton neft hasil edilib. Həmin il xam neft hasilatı orta hesabla gündəlik 460 min barrel, kondensat hasilatı 111 min barrel təşkil edib. Ümumilikdə neft hasilatı orta hesabla gündəlik 571 min barrel olub. Ötən il Azərbaycan 23,1 milyon ton neft ixrac edib.
Neftin bir barelinin qiyməti 2026-cı ilin dövlət büdcəsində 65 dollar nəzərdə tutulub. Aydındır ki, söhbət illik orta qiymətdən gedir. Bununla yanaşı, neft bazarındakı volatillik göstərir ki, Azərbaycan enerji satışından bu il daha çox gəlir əldə edə bilər. Bu, dövlət gəlirlərimizin və eləcə də valyuta ehtiyatlarımızın daha çox artmasına səbəb olacaq. Hətta qısa müddətli daxilolmalarda kəskin artımlar olsa da belə, regionda əməkdaşlıq və stabillikdə maraqlı olan və sülh gündəliyinə töhvə verən Azərbaycan neft bazarında dalğalanmalarda deyil, uzunmüddətli tarazlıqda maraqlıdır. Qlobal strateji bazarlarda uzunmüddətli tarazlıq isə siyasi deyil, iqtisadi faktorlar ilə müəyyənləşməlidir. Amma hələlik dünya bazarlarında siyasi faktorlar iqtisadi meyarları üstələyir”.

Цена на нефть марки «Brent» выросла почти на 20 процентов и продается дороже 110 долларов за баррель. Это означает, что после начала войны в Иране цена на нефть выросла на 30 процентов», — заявил экономист-депутат Вугар Байрамов в интервью Medianews.az.
Он отметил, что рост цен на нефть не прошел бесследно для бирж: «Риск глобальной рецессии стал причиной резкого падения азиатских бирж в начале этой недели. Президент США Дональд Трамп заявил, что рост цен на нефть носит временный характер. По мнению Трампа, после окончания войны цены снова упадут и стабилизируются. Тем не менее, большинство инвесторов не ожидают резкого снижения цен на нефть в краткосрочной перспективе. Это объясняется тем, что на цену нефти влияет не только сложная ситуация в Ормузском проливе, через который транспортируется 20 процентов энергетических продуктов, но и ситуация на Ближнем Востоке, а также, в частности, сокращение добычи. В государствах Персидского залива отмечаются сокращения добычи. В Ираке добыча упала на 60 процентов, Саудовская Аравия, Объединённые Арабские Эмираты и Кувейт были вынуждены снизить производство. С другой стороны, повреждения энергетической инфраструктуры в странах Залива не позволяют быстро восстановить добычу. Желание США ежедневно поставлять на рынок дополнительно 300–400 миллионов баррелей нефти вряд ли изменит баланс.»
Ясно, что продолжительность и география войны остаются основными факторами, влияющими на биржи. При этом после войны нельзя упускать из виду время и средства, необходимые для восстановления разрушенной инфраструктуры», — отметил Байрамов.
По словам Вугара Байрамова, рост цен на нефть увеличивает доходы стран-экспортеров энергоносителей, но усиливает вызовы в глобальной экономике: «Это, конечно, приводит к увеличению доходов Азербайджана от продажи нефти. В 2025 году в Азербайджане было добыто 27,7 миллиона тонн нефти вместе с газовым конденсатом. Среднесуточная добыча сырой нефти составила около 460 тысяч баррелей, а конденсата — 111 тысяч баррелей. В целом среднесуточная добыча нефти достигла 571 тысячи баррелей. В прошлом году Азербайджан экспортировал 23,1 миллиона тонн нефти.
Цена одного барреля нефти в государственном бюджете на 2026 год предусмотрена на уровне 65 долларов. Понятно, что речь идет об усредненной годовой цене. При этом волатильность на нефтяном рынке свидетельствует о том, что в этом году Азербайджан может получить больше доходов от продажи энергии. Это приведет к увеличению государственных доходов и валютных резервов. Даже если в краткосрочной перспективе будут резкие колебания поступлений, Азербайджан, заинтересованный во взаимодействии и стабильности в регионе и вносящий вклад в повестку мира, заинтересован не в колебаниях на нефтяном рынке, а в долгосрочном балансе. Долгосрочный баланс на глобальных стратегических рынках должен определяться не политическими, а экономическими факторами. Однако пока на мировых рынках политические факторы преобладают над экономическими.»