Nərgiz Məhəmmədinin vəziyyəti kritikdir -
İranda həbsdə saxlanılan Güney azərbaycanlı hüquq müdafiəçisi, Nobel Sülh Mükafatı laureatı Nərgiz Məhəmmədi ürək tutmasından sonra ağır vəziyyətdədir.
Bu barədə Nərgiz Məhəmmədi Fondunun yaydığı məlumatda deyilir.
Bildirilib ki, onun ailə üzvləri və vəkilləri son bir ay ərzində iki dəfə Zəncan həbsxanasında görüş keçiriblər və səhhətinin ciddi şəkildə pisləşdiyini müşahidə ediblər.
Qeyd edilib ki, o, zəif düşüb, solğun görünür və xeyli çəki itirib.
Məlumata görə, Məhəmmədi martın 24-də həbsxanada ürək tutması keçirib. O, hadisədən sonra bir saatdan çox huşsuz vəziyyətdə qalıb və bu müddətdə ona lazımi tibbi yardım göstərilməyib.
Onun qardaşı Həmidrza Məhəmmədi bildirib ki, hadisədən sonra müayinə aparan kardioloq ürək tutmasının qismən həbsxana həkimlərinin təyin etdiyi dərmanlarla bağlı ola biləcəyini deyib.
Eyni zamanda, ailə üzvləri Məhəmmədinin ağır cinayətlərdə ittiham olunan şəxslərlə eyni kamerada saxlanıldığını və dəfələrlə təhdidlərə məruz qaldığını bildirirlər.//Qafqazinfo

Южноазербайджанская правозащитница, лауреат Нобелевской премии мира Нергиз Мохаммади, находящаяся в заключении в Иране, находится в тяжелом состоянии после сердечного приступа.
Об этом говорится в сообщении, распространённом Фондом Нергиз Мохаммади.
Указано, что её члены семьи и адвокаты за последний месяц дважды провели встречи с ней в тюрьме Зенджан и наблюдали серьёзное ухудшение её здоровья.
Отмечается, что она ослабла, выглядит бледной и значительно потеряла в весе.
По данным, Мохаммади 24 марта перенесла сердечный приступ в тюрьме. После инцидента она находилась без сознания более часа, и в этот период ей не была оказана необходимая медицинская помощь.
Её брат Хамидреза Мохаммади заявил, что врач-кардиолог, проводивший обследование после инцидента, сказал, что сердечный приступ частично мог быть связан с лекарствами, назначенными тюремными врачами.
В то же время члены семьи сообщают, что Мохаммади содержится в той же камере, что и лица, обвиняемые в тяжких преступлениях, и неоднократно подвергалась угрозам.//Qafqazinfo