Nərgiz Məhəmmədinin vəziyyəti kritikdir -
İranda həbsdə saxlanılan Güney azərbaycanlı hüquq müdafiəçisi, Nobel Sülh Mükafatı laureatı Nərgiz Məhəmmədi ürək tutmasından sonra ağır vəziyyətdədir.
Bu barədə Nərgiz Məhəmmədi Fondunun yaydığı məlumatda deyilir.
Bildirilib ki, onun ailə üzvləri və vəkilləri son bir ay ərzində iki dəfə Zəncan həbsxanasında görüş keçiriblər və səhhətinin ciddi şəkildə pisləşdiyini müşahidə ediblər.
Qeyd edilib ki, o, zəif düşüb, solğun görünür və xeyli çəki itirib.
Məlumata görə, Məhəmmədi martın 24-də həbsxanada ürək tutması keçirib. O, hadisədən sonra bir saatdan çox huşsuz vəziyyətdə qalıb və bu müddətdə ona lazımi tibbi yardım göstərilməyib.
Onun qardaşı Həmidrza Məhəmmədi bildirib ki, hadisədən sonra müayinə aparan kardioloq ürək tutmasının qismən həbsxana həkimlərinin təyin etdiyi dərmanlarla bağlı ola biləcəyini deyib.
Eyni zamanda, ailə üzvləri Məhəmmədinin ağır cinayətlərdə ittiham olunan şəxslərlə eyni kamerada saxlanıldığını və dəfələrlə təhdidlərə məruz qaldığını bildirirlər.//Qafqazinfo

Nargiz Mohammadi, a South Azerbaijani human rights defender imprisoned in Iran and Nobel Peace Prize laureate, is in critical condition after suffering a heart attack.
This was stated in a report released by the Nargiz Mohammadi Foundation.
It was reported that her family members and lawyers have visited Zanjan prison twice in the past month and observed a serious deterioration in her health.
It was noted that she has become weak, looks pale, and lost significant weight.
According to the information, Mohammadi suffered a heart attack in prison on March 24. After the incident, she remained unconscious for more than an hour and did not receive necessary medical care during that time.
Her brother, Hamidreza Mohammadi, stated that the cardiologist who examined her after the incident suggested that the heart attack could be partially related to the medications prescribed by the prison doctors.
At the same time, family members report that Mohammadi has been held in the same cell with individuals accused of serious crimes and has been repeatedly threatened.//Qafqazinfo