Onlara 400 manatlıq güzəşt
Minatəmizləmə zamanı həlak olmuş minatəmizləyənlərin ailə üzvlərinin vergi tutulmalı olan aylıq gəliri 400 manat məbləğində azaldılacaq.
Medianews.az xəbər verir ki, Milli Məclisin bugünkü plenar iclasında müzakirə olunan Vergi Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Bildirilib ki, dəyişiklik minatəmizləmə fəaliyyətini həyata keçirən zaman vəzifə borcunu yerinə yetirərkən həlak olmuş minatəmizləyənlərin ailə üzvlərinin vergi tutulmalı olan aylıq gəlirinin 400 manat məbləğində azaldılmasını nəzərdə tutur.
Həmçinin, minatəmizləmə zamanı həlak olmuş minatəmizləyənlərin ailə üzvlərinin övladlarının təhsil haqları dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına ödəniləcək.
Bildirilib ki, dəyişiklik minatəmizləmə fəaliyyəti həyata keçirən zaman həlak olmuş minatəmizləyənlərin övladlarının mülkiyyət formasından asılı olmayaraq Azərbaycan Respublikasının təhsil müəssisələrində ödənişli əsaslarla təhsil (əlavə təhsil istisna olmaqla) aldıqları müddətdə təhsil haqqının dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına ödənilməsini nəzərdə tutur.
Bu qanun layihəsinin keçid müddəalarına əsasən, 2026-cı il sentyabrın 15-dən tətbiq edilməsi nəzərdə tutulan dəyişikliklər bu qanun qüvvəyə mindiyi tarixədək minatəmizləmə fəaliyyətini həyata keçirən zaman həlak olan və ya bu zaman aldığı xəsarətdən həyatını itirən minatəmizləyənlərin övladlarına da (ən çoxu 23 yaşına çatanadək) şamil olunacaq.

Во время разминирования семьям погибших сапёров будет уменьшен облагаемый налогом месячный доход на сумму в 400 манат.
Medianews.az сообщает, что это отражено в законопроекте о внесении изменений в Налоговый кодекс, обсуждавшемся на сегодняшнем пленарном заседании Милли Меджлиса.
Указано, что изменения предусматривают снижение облагаемого налогом месячного дохода членов семей сапёров, погибших при исполнении служебного долга во время разминирования, на сумму 400 манат.
Кроме того, расходы на обучение детей членов семей сапёров, погибших во время разминирования, будут оплачиваться за счёт средств государственного бюджета.
Отмечается, что изменения предусматривают оплату за счёт средств государственного бюджета стоимости обучения детей сапёров, погибших при выполнении разминирования, вне зависимости от формы собственности, обучающихся на платной основе (за исключением дополнительного образования) в учебных заведениях Азербайджанской Республики.
Согласно переходным положениям данного законопроекта, изменения, которые планируется внедрить с 15 сентября 2026 года, также будут применяться к детям сапёров, погибших или умерших от полученных во время разминирования травм до дня вступления данного закона в силу (до достижения ими возраста не более 23 лет).