Paşinyan Köçəryanın Zəngəzur dəhlizi ilə bağlı iddiasına cavab verdi
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan ölkənin eks-prezidenti Robert Köçəryanın “TRİPP layihəsində ABŞ-nin iqtisadi marağı yoxdur” bəyanatına reaksiya verib.
Köçəryan bu sözləri yanvarın 29-da keçirdiyi mətbuat konfransında demişdi. O, TRİPP layihəsində (Zəngəzur dəhlizində) ABŞ-nin marağının iqtisadi deyil, İrana nəzarət etmək olduğunu bildirmişdi. Eks-prezident həmçinin qeyd etmişdi ki, TRİPP-ə yüz milyonlarla və ya milyardlarla dollar investisiya qoyulacağı haqda deyilənlər reallığa uyğun gəlmir. Onun qiymətləndirməsinə görə, bu layihə 80 milyon dollarla həyata keçirilə bilər və Ermənistan hökuməti bunu öz vəsaiti ilə də reallaşdıra bilər.
Medianews.az Ermənistanın İctimai Radiosuna istinadla xəbər verir ki, Nikol Paşinyan Köçəryanın iddiasına yanvarın 29-da hökumətin iclasından sonra keçirdiyi brifinqdə münasibət bildirib.
Paşinyan vurğulayıb ki, TRİPP ilk növbədə investisiya və iqtisadi layihədir: “Bu layihə çərçivəsində Ermənistanda milyonlarla, yüz milyonlarla investisiyalar olacaq. TRİPP iri investisiya proqramıdır və əlbəttə ki, bu, özü ilə böyük təhlükəsizlik zəmanətləri də gətirəcək”.
Paşinyan onu da deyib ki, ABŞ kimi tamamilə iqtisadi məntiq üzərində qurulmuş bir dövlətin iqtisadi maraq güdmədiyi haqda iddialar məntiqsizdir: “Məgər siz Trampın siyasətini izləmirsiniz? Onun bütün qərarlarının iqtisadi əsası var, çünki ABŞ-nin iqtisadi inkişafı, rifahı və əlbəttə ki, bundan ötrü lazım olan təhlükəsiz mühit öz ölkəsinin maraqlarına xidmət edən hər bir lider üçün olduğu kimi Tramp üçün də önəmlidir”.
Xatırladaq ki, 2025-ci il avqustun 8-i Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan Vaşinqtonda ABŞ Prezidenti Donald Trampın şahidliyi ilə birgə bəyannamə imzalayıb. Bəyannamə Azərbaycanın cənub-qərb hissəsi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında bağlantı yaradılmasını da nəzərdə tutur. Layihə ABŞ-ın patronajlığı ilə gerçəkləşəsidir və bu ölkənin Prezidenti Donald Trampın adını daşıyır: Trampın Beynəlxalq Sülh və Rifah Marşrutu. İngiliscə qısaltma belədir: TRİPP.

Pashinyan responded to Kocharyan's claim regarding the Zangezur corridor
The Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, reacted to the statement by the country's ex-president Robert Kocharyan that "the USA has no economic interest in the TRIPP project."
Kocharyan made these remarks at a press conference held on January 29. He stated that the USA's interest in the TRIPP project (Zangezur corridor) is not economic but to control Iran. The ex-president also noted that the claims about investments of hundreds of millions or billions of dollars in TRIPP do not correspond to reality. According to his assessment, this project can be carried out with 80 million dollars, and the Armenian government can implement it with its own funds.
Medianews.az, citing Armenia's Public Radio, reports that Nikol Pashinyan responded to Kocharyan's claim at a briefing following the government meeting on January 29.
Pashinyan emphasized that TRIPP is primarily an investment and economic project: "Within the framework of this project, millions and hundreds of millions of investments will be made in Armenia. TRIPP is a large investment program, and of course, it will also bring great security guarantees."
Pashinyan also said that claims stating that a country like the USA, which is entirely based on economic logic, has no economic interest are illogical: "Don't you follow Trump's policy? All his decisions have an economic basis because the economic development, welfare of the USA, and of course the necessary security environment are important to every leader serving their own country's interests, as it was for Trump."
Let us recall that on August 8, 2025, the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, signed a joint declaration in Washington in the presence of the US President Donald Trump. The declaration also envisages establishing a connection between the southwestern part of Azerbaijan and the Nakhchivan Autonomous Republic. The project is to be carried out under the patronage of the USA and bears the name of its President Donald Trump: Trump’s International Peace and Prosperity Path. The English abbreviation is TRIPP.