Peter Macarın Viktor Orbandan fərqi nədir?
Macarıstanda parlament seçkisində qalib gəlmiş Peter Macarın liderlik etdiyi Hörmət və Azadlıq Partiyasının quracağı yeni hökumətin xarici siyasətinin (o cümlədən Ukrayna ilə bağlı) Orban hökumətinin siyasətindən fərqlənməyəcəyi barədə deyilənlər həqiqətdən uzaqdır.
Peter Macarın keçirdiyi mətbuat konfransında söylədiklərini öyrənmək cəmi 2 dəqiqəlik iş olduğu halda, bu barədə dezinformasiyalara niyə ehtiyac duyulduğunu anlamaq çətindir.
P.Macar bildirib ki, Avropa Birliyi tərəfindən Ukraynaya 90 milyard avro kreditin ayrılmasına veto qoymayacaq, çünki bu, artıq bitmiş məsələdir və qərar hələ ötən ilin dekabrında qəbul olunub. O, sadəcə olaraq, Macarıstanın bu yardıma töhfə verməyəcəyini, çünki ölkədə çox mürəkkəb iqtisadi vəziyyətin yarandığını söyləyib. Həqiqətən hazırda Macarıstanın özünün Avropa Birliyinin yardımlarına ciddi ehtiyacı var və P.Macar Orban dövründə dondurulmuş AB fondlarının tezliklə sərbəst buraxılmasına çalışır.
Rusiya-Ukrayna müharibəsi barədə sualı cavablandıran P.Macar bu müharibənin qurbanının Ukrayna olduğunu və Macarıstanda hər kəsin bunu bildiyini vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, heç kimin haqqı yoxdur ki, hansı şərtlər daxilində anlaşma əldə etməklə bağlı kənardan Ukraynaya nəsə desin: “Əgər Macarıstan əraziləri işğal olunsaydı, biz öz ərazilərimizdən imtina etməzdik, bu, xəyanət olardı...”
P.Macar bütün qonşularla olduğu kimi, Ukrayna ilə də dostluq münasibətləri quracaqlarını və yaxın vaxtlarda Zelenski ilə görüşəcəyini açıqlayıb. O, Putinə zəng etməyəcəyini, Putin telefon edərsə, onunla danışacağını və ondan Ukraynada insanları öldürməyə son qoymağı istəyəcəyini bildirib: “Bu, yəqin ki, qısa bir söhbət olardı...”
P.Macar Rusiyanı təhlükə kimi qiymətləndirərək xatırladıb ki, Macarıstan öz tarixində bu təhlükə ilə üz-üzə gəlib. O, hesab edir ki, Avropa Birliyi və ayrı-ayrı üzv ölkələr buna hazır olmalıdır. Rusiya ilə enerji əməkdaşlığına gəldikdə, P.Macar deyib ki, onun hökuməti mənbələri çeşidləndirməyə, bu sahədə rəqabəti artırıb, ən ucuz enerjini almağa və ölkənin enerji təhlükəsizliyini təmin etməyə çalışacaq, lakin bu, Rusiya neftindən imtina demək deyil. O qeyd edib ki, Ukrayna müharibəsi başa çatdıqdan sonra AB zatən Rusiyaya qarşı sanksiyaları ləğv edəcək və bu ölkə ilə əməkdaşlığı bərpa edəcək.
P.Macarın Ukraynanın AB-yə sürətləndirilmiş üzvlüyünə qarşı çıxmasını Ukrayna ilə bağlı yeganə neqativ məqam kimi qeyd etmək olar. P.Macar bu mövqeyini seçki kampaniyasında da ifadə edirdi. (Orban ötən illər ərzində aramsız təbliğatla Ukraynanı o qədər şeytanlaşdırıb ki, bu mövzuda ölkə içərisində müsbət fikirlər söyləmək asan deyil). Onun sözlərinə görə, müharibə aparan ölkə AB-yə qəbul oluna bilməz və bir çox üzv dövlət də bu cür düşünür, müharibədən sonra isə Ukrayna digər ölkələr kimi, üzvlük üçün təşkilatın kriteriyalarını yerinə yetirməlidir.
Peter Macar və Viktor Orbanın ideoloji baxımdan eyniləşdirilməsi də yanlışdır. Hər ikisinin sağçı olması və bir müddət eyni partiyada təmsil olunması bütün məsələlər üzrə eyni baxışları bölüşdükləri anlamına gəlməz. Sağ da, sol da çox geniş anlayışlardır və bütün sağçıların öz aralarında, eləcə də bütün solçuların öz aralarında həmrəyliyindən danışmaq gülünc olar. Viktor Orban liberal-demokrat kimi siyasətə başlayıb, sonradan tipik bir opportunist kleptokrat olaraq hakimiyyət maraqları naminə sağın ən sağına doğru - qatı mühafizəkarlıq və populist millətçilik xəttinə yönəlib. Peter Macar isə sağ-mərkəzçidir və liberal konservatordur. Ümumiyyətlə, Orban kimi adamlar şəxsi mənafeləri naminə hər cildə girməyə hazır olan buqələmundur, onların sabit və prinsipial ideoloji mövqeyi olmur.

Заявления о том, что внешняя политика нового правительства, которое сформирует победившая на парламентских выборах в Венгрии партия «Почтение и Свобода» во главе с Петером Макаром, не будет отличаться от политики правительства Орбана (в том числе по Украине), далеки от истины.
Когда узнать, что сказал Петер Макар на пресс-конференции, занимает всего пару минут, трудно понять, зачем потребовалось распространять дезинформацию по этому поводу.
П. Макар заявил, что не будет налагать вето на выделение Европейским Союзом Украине кредита в 90 миллиардов евро, поскольку это уже решенный вопрос, а решение было принято еще в декабре прошлого года. Он просто отметил, что Венгрия не будет вносить свой вклад в эту помощь, так как в стране сложилась очень сложная экономическая ситуация. На самом деле сейчас Венгрия очень нуждается в поддержке со стороны ЕС, и П. Макар пытается добиться скорейшего разблокирования замороженных фондов ЕС, накопившихся в эпоху Орбана.
Отвечая на вопрос о войне между Россией и Украиной, П. Макар подчеркнул, что Украиной является жертвой этой войны и в Венгрии все это понимают. По его словам, никто не имеет права снаружи указывать Украине на условия возможного соглашения: «Если бы территории Венгрии были оккупированы, мы не отказались бы от наших земель, это было бы предательством...»
П. Макар заявил, что планирует налаживать дружеские отношения со всеми соседями, включая Украину, и в ближайшее время встретится с Зеленским. Он сообщил, что не собирается звонить Путину, но если Путин позвонит, то поговорит с ним и попросит прекратить убийства людей в Украине: «Наверное, это будет короткий разговор...»
Оценивая Россию как угрозу, П. Макар напомнил, что в истории Венгрии страна сталкивалась с такой опасностью. Он считает, что ЕС и отдельные его государства должны быть к этому готовы. Что касается энергетического сотрудничества с Россией, П. Макар сказал, что его правительство будет стараться диверсифицировать источники, повышать конкуренцию в этой сфере, покупать энергию по самой низкой цене и обеспечивать энергетическую безопасность страны, однако это не означает отказ от российской нефти. Он отметил, что после окончания войны в Украине ЕС все равно отменит санкции против России и восстановит сотрудничество с этой страной.
Можно отметить, что единственным негативным моментом в позиции П. Макара в отношении Украины является его противодействие ускоренному вступлению Украины в ЕС. П. Макар выражал эту позицию и в ходе избирательной кампании. (Орбан за последние годы с бесперерывной пропагандой настолько демонизировал Украину, что в стране сложно высказывать положительные мнения по этой теме). По его словам, страна, находящаяся в состоянии войны, не может быть принята в ЕС, и многие государства-члены разделяют это мнение. После окончания войны Украина должна выполнять критерии организации для членства, как и другие страны.
Отождествление Петра Макара и Виктора Орбана идеологически также неверно. То, что оба являются правыми и некоторое время представляли одну партию, не означает, что они разделяют одинаковые взгляды по всем вопросам. Правые и левые — очень широкие понятия, и говорить о полной солидарности среди всех правых или всех левых было бы смешно. Виктор Орбан начал свою политическую деятельность как либеральный демократ, позже, став типичным оппортунистическим клептократом, ради властных интересов сместился к самой правой части спектра — крайнему консерватизму и популистскому национализму. Петер Макар же — право-центрист и либеральный консерватор. В целом такие, как Орбан, хамелеоны, готовые ради личной выгоды носить маски разного цвета, у них нет устойчивой и принципиальной идеологической позиции.