Prezidentin qızları iftar mərasimində
Martın 4-də Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri şeyxülislam Allahşükür Paşazadə müqəddəs Ramazan ayı münasibətilə öz iqamətgahında iftar süfrəsi açıb.
Medianews.az xəbər verir ki, tədbirdə Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva, həmçinin Azərbaycanda fəaliyyət göstərən dini konfessiyaların rəhbərləri iştirak ediblər.
İftar mərasimi “Qurani-Kərim”dən ayələrin və Ramazan duasının oxunması ilə başlayıb.
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri, şeyxülislam Allahşükür Paşazadə Ramazan ayının əhəmiyyəti barədə danışıb, Azərbaycandakı dövlət-din münasibətləri və dini tolerantlıq mühitini qeyd edib. Bildirib ki, Azərbaycan dünyada İslam dəyərlərini, maraq və mənafelərini müdafiə edən, İslam həmrəyliyinə mühüm töhfələr verən, islamofobiyaya qarşı qətiyyətli mövqe nümayiş etdirən dövlətdir.
Sonra Azərbaycanda fəaliyyət göstərən dini konfessiyaların rəhbərləri və digər qonaqlar çıxış ediblər. Çıxışlarda Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə dinlər və mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqi istiqamətində atdığı addımlar yüksək qiymətləndirilib, ölkəmizin bu sahədə nümunəvi model formalaşdırdığı vurğulanıb.

4 марта председатель Кавказского муфтията шейхульислам Аллахшукюр Пашазаде по случаю священного месяца Рамадан организовал ифтар в своей резиденции.
По информации Medianews.az, на мероприятии присутствовали Лейла Алиева и Арзу Алиева, а также руководители религиозных конфессий, действующих в Азербайджане.
Ифтар начался с чтения аятов из «Корана» и молитв Рамадана.
Председатель Кавказского муфтията, шейхульислам Аллахшукюр Пашазаде, рассказал о значимости месяца Рамадан, отметил государственно-религиозные отношения и атмосферу религиозной терпимости в Азербайджане. Он подчеркнул, что Азербайджан является государством, отстаивающим исламские ценности, интересы и приоритеты в мире, вносящим важный вклад в исламское единство и демонстрирующим решительную позицию против исламофобии.
Затем выступили руководители религиозных конфессий, действующих в Азербайджане, и другие гости. В выступлениях высоко оценивались шаги, предпринимаемые Азербайджаном на международном уровне в направлении поощрения диалога между религиями и культурами, подчеркивалось, что страна формирует образцовый модель в этой области.