Qazaxıstan: növbəti prezident seçkisi nə vaxt keçiriləcək?
Qazaxıstanda növbəti prezident seçkiləri mövcud Konstitusiya ilə müəyyən edilmiş tarixlərə uyğun olaraq 2029-cu ildə keçiriləcək. AZƏRTAC-ın Akorda mətbuat xidmətinə istinadla verdiyi məlumata görə, Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev bunu referendum səsverməsindən sonra keçirilən brifinqdə bildirib.
Dövlət başçısı konstitusiya islahatının hakimiyyət keçidinə hazırlıq olması ilə bağlı suala cavab olaraq bildirib: “Bunun cəmiyyətə mənfi təsir göstərəcəyindən qorxmağa heç bir səbəb yoxdur. Vitse-prezident vəzifəsinin yaradılması dövlət hakimiyyəti institutlarını gücləndirəcək və bu, gələcəkdə özünü göstərəcək. Prezident kimi, mən bu vəzifəyə, eləcə də ümumilikdə bütün islahatlara böyük ümidlər bəsləyirəm”.
Növbəti prezident seçkiləri planlaşdırıldığı kimi, mövcud Konstitusiya ilə müəyyən edilmiş tarixdə - 2029-cu ildə keçiriləcək.

Следующие президентские выборы в Казахстане пройдут в 2029 году в соответствии с датами, установленными действующей Конституцией. АЗЕРТАДЖ, со ссылкой на пресс-службу АкОрды, сообщает, что президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев заявил об этом на брифинге после референдума.
Глава государства, отвечая на вопрос о том, что конституционная реформа является подготовкой к передачи власти, заявил: «Нет никаких оснований бояться того, что это окажет негативное влияние на общество. Создание должности вице-президента усилит институты государственной власти, и это проявится в будущем. Как президент, я возлагаю большие надежды на эту должность, а также на все реформы в целом».
Следующие президентские выборы пройдут, как и планировалось, в установленный действующей Конституцией срок — в 2029 году.