Qazaxıstan: növbəti prezident seçkisi nə vaxt keçiriləcək?
Qazaxıstanda növbəti prezident seçkiləri mövcud Konstitusiya ilə müəyyən edilmiş tarixlərə uyğun olaraq 2029-cu ildə keçiriləcək. AZƏRTAC-ın Akorda mətbuat xidmətinə istinadla verdiyi məlumata görə, Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev bunu referendum səsverməsindən sonra keçirilən brifinqdə bildirib.
Dövlət başçısı konstitusiya islahatının hakimiyyət keçidinə hazırlıq olması ilə bağlı suala cavab olaraq bildirib: “Bunun cəmiyyətə mənfi təsir göstərəcəyindən qorxmağa heç bir səbəb yoxdur. Vitse-prezident vəzifəsinin yaradılması dövlət hakimiyyəti institutlarını gücləndirəcək və bu, gələcəkdə özünü göstərəcək. Prezident kimi, mən bu vəzifəyə, eləcə də ümumilikdə bütün islahatlara böyük ümidlər bəsləyirəm”.
Növbəti prezident seçkiləri planlaşdırıldığı kimi, mövcud Konstitusiya ilə müəyyən edilmiş tarixdə - 2029-cu ildə keçiriləcək.

Kazakhstan: When will the next presidential election be held?
The next presidential elections in Kazakhstan will be held in 2029 in accordance with the dates determined by the current Constitution. AZERTAC, citing the Akorda press service, reported that Kazakhstan President Kassym-Jomart Tokayev stated this at a briefing held after the referendum voting.
In response to a question about the constitutional reform being a preparation for a transfer of power, the head of state said: “There is no reason to fear that this will have a negative impact on society. The creation of the vice-presidential position will strengthen state power institutions, and this will show itself in the future. As President, I have great hopes for this position as well as for all the reforms in general.”
The next presidential elections will be held as planned, on the date determined by the current Constitution — in 2029.