Qazın gəlirləri yavaş-yavaş neftə yaxınlaşır -
“Azərbaycanın qaz ixracından əldə etdiyi gəlirlər yavaş-yavaş neft ixracından əldə etdiyi gəlirlərə yaxınlaşır”. Neft Araşdırmaları Mərkəzinin rəhbəri İlham Şaban Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
Gömrük hesabatına istinad edən İ.Şaban bildirib ki, 2025-ci ildə Azərbaycanın ixrac etdiyi qazın 1000 kubmetrinin orta qiyməti 350,23 dollar təşkil edib: “Halbuki dövlət büdcəsində qazın ixrac qiyməti 242 dollar proqnozlaşdırılmışdı.
2025-ci ildə Azərbaycanın xam neft ixracından gəliri 12,1 milyard dollar, təbii qazdan isə 8,82 milyard dollar olub”.

«Доходы Азербайджана от экспорта газа постепенно приближаются к доходам от экспорта нефти». Глава Центра нефтяных исследований Илхам Шабан так заявил в интервью Medianews.az.
Ссылаясь на таможенный отчет, И.Шабан отметил, что в 2025 году средняя цена за 1000 кубометров газа, экспортируемого Азербайджаном, составила 350,23 долларов: «В то время как в государственном бюджете прогнозировалась экспортная цена газа в 242 доллара.
В 2025 году доходы Азербайджана от экспорта сырой нефти составили 12,1 миллиарда долларов, а от природного газа — 8,82 миллиарда долларов».