Ukraynanın Rusiyanın neft emalı zavodlarına endirdiyi raket və dron zərbələri nəticəsində bu ölkədə yanacaq qıtlığı yaşanır, yanacaqdoldurma məntəqələrində uzun növbələr yaranıb. Bu vəziyyət Rusiyanın ümumi iqtisadi vəziyyətinə də mənfi təsir edir.
Rusiya hökuməti mövcuz vəziyyətdən çıxış yolu kimi qonşularına müraciət etməyə başlayıb. Rusiya Belarusdan sonra Qazaxıstandan da yanacaq-sürtkü materialları almaq istəyir.
Ancaq politoloq Elxan Şahinoğlu Medianews.az-a deyib ki, Qazaxıstan hökuməti bu məsələylə bağlı qərar verməyə tələsmir: “Çünki Rusiyanı yanacaqla təmin etmək beynəlxalq aləmdə bu ölkənin Ukraynaya qarşı işğalçı müharibəyə dəstəyi kimi qiylətləndiriləcək. Buna görə də Qazaxıstan Energetika Nazirliyindən bildirilib ki, neft məhsullarının tədarükü sahəsində beynəlxalq sazişlərin və kommersiya müqavilələrinin bağlanması yalnız sərbəst resurs potensialı mövcud olduğu təqdirdə mümkündür. Açıqlamada həm də o vurğulanıb ki, Astana üçün mütləq prioritet ölkənin daxili bazarının tam və fasiləsiz təminatıdır. “Qonşu dövlətlərə ixrac tədarükü yalnız Qazaxıstanın öz vətəndaşlarının və iqtisadiyyatının tələbatının ödənilməsi üçün heç bir risk yaranmadığı təqdirdə həyata keçirilə bilər” – Qazaxıstanın Energetika Nazirliyinin açıqlamasında belə deyilir. Bütün bunlar göstərir ki, Astana bütün riskləri hesablamaq məcburiyyətindədir”.

Due to the missile and drone strikes by Ukraine on Russia's oil refineries, this country is experiencing a fuel shortage, with long queues forming at gas stations. This situation also negatively affects Russia's overall economic condition.
The Russian government has started to turn to its neighbors as a way out of the current situation. After Belarus, Russia also wants to buy fuel and lubricants from Kazakhstan.
However, political analyst Elkhan Shahinoglu told Medianews.az that the Kazakh government is in no hurry to make a decision on this matter: “Because supplying Russia with fuel will be perceived internationally as support for this country's aggressive war against Ukraine. Therefore, the Kazakh Ministry of Energy has stated that signing international agreements and commercial contracts in the field of oil product supply is only possible if free resource potential is available. The statement also emphasizes that the absolute priority for Astana is the full and uninterrupted supply of the domestic market. "Export supply to neighboring states can only be carried out provided there is no risk of not meeting the demands of Kazakhstan’s own citizens and economy," the Ministry of Energy of Kazakhstan said in its statement. All this shows that Astana is obliged to calculate all risks.”