Ukraynanın Rusiyanın neft emalı zavodlarına endirdiyi raket və dron zərbələri nəticəsində bu ölkədə yanacaq qıtlığı yaşanır, yanacaqdoldurma məntəqələrində uzun növbələr yaranıb. Bu vəziyyət Rusiyanın ümumi iqtisadi vəziyyətinə də mənfi təsir edir.
Rusiya hökuməti mövcuz vəziyyətdən çıxış yolu kimi qonşularına müraciət etməyə başlayıb. Rusiya Belarusdan sonra Qazaxıstandan da yanacaq-sürtkü materialları almaq istəyir.
Ancaq politoloq Elxan Şahinoğlu Medianews.az-a deyib ki, Qazaxıstan hökuməti bu məsələylə bağlı qərar verməyə tələsmir: “Çünki Rusiyanı yanacaqla təmin etmək beynəlxalq aləmdə bu ölkənin Ukraynaya qarşı işğalçı müharibəyə dəstəyi kimi qiylətləndiriləcək. Buna görə də Qazaxıstan Energetika Nazirliyindən bildirilib ki, neft məhsullarının tədarükü sahəsində beynəlxalq sazişlərin və kommersiya müqavilələrinin bağlanması yalnız sərbəst resurs potensialı mövcud olduğu təqdirdə mümkündür. Açıqlamada həm də o vurğulanıb ki, Astana üçün mütləq prioritet ölkənin daxili bazarının tam və fasiləsiz təminatıdır. “Qonşu dövlətlərə ixrac tədarükü yalnız Qazaxıstanın öz vətəndaşlarının və iqtisadiyyatının tələbatının ödənilməsi üçün heç bir risk yaranmadığı təqdirdə həyata keçirilə bilər” – Qazaxıstanın Energetika Nazirliyinin açıqlamasında belə deyilir. Bütün bunlar göstərir ki, Astana bütün riskləri hesablamaq məcburiyyətindədir”.

В результате ракетных и дроновых ударов Украины по нефтеперерабатывающим заводам России в стране наблюдается дефицит топлива, на АЗС образовались длинные очереди. Эта ситуация также негативно сказывается на общем экономическом положении России.
Правительство России начало обращаться к своим соседям в поисках выхода из сложившейся ситуации. Россия хочет покупать топливно-смазочные материалы не только у Беларуси, но и у Казахстана.
Однако политолог Элхан Шахиноглу Medianews.az сказал, что правительство Казахстана не спешит принимать решение по этому вопросу: «Потому что обеспечение России топливом будет рассматриваться в международном сообществе как поддержка этой страной оккупационной войны против Украины. В связи с этим в Министерстве энергетики Казахстана сообщили, что заключение международных соглашений и коммерческих контрактов по поставке нефтепродуктов возможно только при наличии свободных ресурсных потенциалов. В заявлении также подчеркивается, что для Астаны абсолютным приоритетом является полное и бесперебойное обеспечение внутреннего рынка страны. „Экспортные поставки соседним государствам могут выполняться только в случае отсутствия какого-либо риска для удовлетворения потребностей самих граждан Казахстана и экономики,“ — говорится в заявлении Министерства энергетики Казахстана. Всё это показывает, что Астана обязана учитывать все риски».