Rusiyada Çinlə bağlı fikir ayrılığı
Əlbəttə, Kreml əvvəlkitək Pekini strateji tərəfdaş sayır, iki ölkə arasındakı əməkdaşlıq səviyyəsini yüksək qiymətləndirir. Rusiya prezidentinin beynəlxalq məsələlər üzrə köməkçisi Yuri Uşakov son açıqlamasında prezident Vladimir Putinin may ayında Çinə səfərinin nəticələrini yüksək qiymətləndirərək, bunun beynəxalq aləmdə sabitləşdirici rol oynadığını vurğulayıb.
Buna baxmayaraq, Çin-Rusiya münasibətləri barədə fərqli düşünənlər də var və bunlardan biri Rusiya hakim partiyasının üzvü və Dövlət Dumasının deputatı Konstantin Zatulindir.
Zatulinin fikrincə, Çin Rusiyaya kifayət qədər dəstək vermir. Zatulin Pekinin passivliyinə misal olaraq Avropa İttifaqı-Ukrayna münasibətlərini göstərib: “Avropa İttifaqı müharibədə Ukraynaya böyük dəstək verir. Rusiyanın strateji tərəfdaşı sayılan Çin isə Moskvaya kifayət qədər dəstək vermir”.
Zatulinin fikrincə, Çin ancaq öz maraqlarını güdür, tərəfdaşlıqdan qazanc əldə etməyə çalışır, ona görə də fürsətdən istifadə edərək Rusiyadan aldığı neftin və qazın qiymətini endirib.
Deputat Konstantin Zatulin haqlıdır. Pekin Kremlə onun arzuladığı səviyyədə dəstək vermir. Ancaq Pekinin Moskvanı müharibədə dəstəkləməyə borcu da yoxdur. Vladimir Putin Ukraynaya qarşı işğalçı müharibəyə qərar verəndə dostu Çin lideri Si Cinpinlə məsləhətləşməmişdi. Belə olan halda Si Cinpin Vladimir Putinin avantürasına birmənalı dəstəkdən çəkinməliydi.
Amma Zatulinin də etiraf etdiyi kimi, Çin Rusiyaya hərbi texnikanın istehsalı üçün zəruri avadanlıqlar verib. Zatulin Çinin Rusiyaya hətta müasir dronlar satdığını da vurğulayıb. Ancaq Zatulin Çinin Rusiyanın düşməni Ukraynaya da dron satdığını iddia edib. Halbuki Çinin Ukraynaya dron satdığına dair fakt yoxdur.
Pekin Rusiya-Ukrayna və ABŞ-İran müharibələrində öz maraqlarından çıxış edib. Pekin Rusiya və İranın məğlub olmasında maraqlı deyil. Çünki hər ikisinin məğlubiyyəti Çinin qlobal və regional gücünü zəiflədə bilər. Odur ki, Pekin Moskva və Tehrana onların istədiyi şəkildə dəstəyi verməsə də, Rusiya və İranın ayaqda qalmaları üçün hər şeyi edib.

There has been a disagreement in Russian political and expert circles regarding China.
Of course, the Kremlin still considers Beijing a strategic partner and highly values the level of cooperation between the two countries. Yuri Ushakov, the Russian president's aide for international affairs, in his recent statement highly praised the results of President Vladimir Putin’s visit to China in May, emphasizing that this played a stabilizing role in the international arena.
Nevertheless, there are those who have different views about China-Russia relations, one of whom is Konstantin Zatulin, a member of Russia's ruling party and a deputy of the State Duma.
According to Zatulin, China does not provide sufficient support to Russia. Zatulin cited China's passivity with the example of European Union-Ukraine relations: "The European Union gives great support to Ukraine in the war. China, considered a strategic partner of Russia, does not give Moscow enough support."
In Zatulin's opinion, China only pursues its own interests, tries to profit from the partnership, and therefore took the opportunity to reduce the price of oil and gas it buys from Russia.
Deputy Konstantin Zatulin is right. Beijing does not give the Kremlin the level of support it desires. However, Beijing is not obligated to support Moscow in the war. When Vladimir Putin decided on the aggressive war against Ukraine, he did not consult his friend Chinese leader Xi Jinping. In such a situation, Xi Jinping had to refrain from unequivocally supporting Vladimir Putin’s adventure.
But as Zatulin also admits, China has supplied Moscow with necessary equipment for the production of military technology. Zatulin also emphasized that China even sells modern drones to Russia. However, Zatulin claimed that China also sells drones to Ukraine, Russia’s enemy. Although there is no evidence that China has sold drones to Ukraine.
Beijing pursues its interests in the Russia-Ukraine and US-Iran wars. Beijing is not interested in the defeat of Russia and Iran. Because the defeat of both could weaken China’s global and regional power. Therefore, although Beijing does not provide Moscow and Tehran with support exactly as they desire, it has done everything for Russia and Iran to remain standing.