Rusiyada Çinlə bağlı fikir ayrılığı
Əlbəttə, Kreml əvvəlkitək Pekini strateji tərəfdaş sayır, iki ölkə arasındakı əməkdaşlıq səviyyəsini yüksək qiymətləndirir. Rusiya prezidentinin beynəlxalq məsələlər üzrə köməkçisi Yuri Uşakov son açıqlamasında prezident Vladimir Putinin may ayında Çinə səfərinin nəticələrini yüksək qiymətləndirərək, bunun beynəxalq aləmdə sabitləşdirici rol oynadığını vurğulayıb.
Buna baxmayaraq, Çin-Rusiya münasibətləri barədə fərqli düşünənlər də var və bunlardan biri Rusiya hakim partiyasının üzvü və Dövlət Dumasının deputatı Konstantin Zatulindir.
Zatulinin fikrincə, Çin Rusiyaya kifayət qədər dəstək vermir. Zatulin Pekinin passivliyinə misal olaraq Avropa İttifaqı-Ukrayna münasibətlərini göstərib: “Avropa İttifaqı müharibədə Ukraynaya böyük dəstək verir. Rusiyanın strateji tərəfdaşı sayılan Çin isə Moskvaya kifayət qədər dəstək vermir”.
Zatulinin fikrincə, Çin ancaq öz maraqlarını güdür, tərəfdaşlıqdan qazanc əldə etməyə çalışır, ona görə də fürsətdən istifadə edərək Rusiyadan aldığı neftin və qazın qiymətini endirib.
Deputat Konstantin Zatulin haqlıdır. Pekin Kremlə onun arzuladığı səviyyədə dəstək vermir. Ancaq Pekinin Moskvanı müharibədə dəstəkləməyə borcu da yoxdur. Vladimir Putin Ukraynaya qarşı işğalçı müharibəyə qərar verəndə dostu Çin lideri Si Cinpinlə məsləhətləşməmişdi. Belə olan halda Si Cinpin Vladimir Putinin avantürasına birmənalı dəstəkdən çəkinməliydi.
Amma Zatulinin də etiraf etdiyi kimi, Çin Rusiyaya hərbi texnikanın istehsalı üçün zəruri avadanlıqlar verib. Zatulin Çinin Rusiyaya hətta müasir dronlar satdığını da vurğulayıb. Ancaq Zatulin Çinin Rusiyanın düşməni Ukraynaya da dron satdığını iddia edib. Halbuki Çinin Ukraynaya dron satdığına dair fakt yoxdur.
Pekin Rusiya-Ukrayna və ABŞ-İran müharibələrində öz maraqlarından çıxış edib. Pekin Rusiya və İranın məğlub olmasında maraqlı deyil. Çünki hər ikisinin məğlubiyyəti Çinin qlobal və regional gücünü zəiflədə bilər. Odur ki, Pekin Moskva və Tehrana onların istədiyi şəkildə dəstəyi verməsə də, Rusiya və İranın ayaqda qalmaları üçün hər şeyi edib.

В политических и экспертных кругах России возникли разногласия по поводу Китая.
Конечно, Кремль по-прежнему считает Пекин стратегическим партнёром и высоко оценивает уровень сотрудничества между двумя странами. Помощник президента России по международным вопросам Юрий Ушаков в последнем заявлении высоко оценил результаты майского визита президента Владимира Путина в Китай, подчеркнув, что это играет стабилизирующую роль на международной арене.
Тем не менее, есть и те, кто по-разному смотрит на отношения Китай–Россия, и одним из них является член правящей партии России и депутат Государственной думы Константин Затулин.
По мнению Затулина, Китай не оказывает России достаточной поддержки. В качестве примера пассивности Пекина он привёл отношения Европейского союза с Украиной: «Европейский союз оказывает Украине большую поддержку в войне. А Китай, считающийся стратегическим партнёром России, не оказывает Москве достаточной поддержки».
По мнению Затулина, Китай преследует лишь собственные интересы, старается извлечь выгоду из партнёрства, поэтому воспользовался случаем, чтобы снизить цену на нефть и газ, которые он покупает у России.
Депутат Константин Затулин прав. Пекин не оказывает Кремлю такую поддержку, какую тот хотел бы видеть. Но у Пекина нет долга поддерживать Москву в войне. Когда Владимир Путин принял решение о войне-нашествии на Украину, он не консультировался с лидером Китая Си Цзиньпином. В таких условиях Си Цзиньпину следовало воздержаться от однозначной поддержки авантюры Владимира Путина.
Однако, как признаёт и Затулин, Китай предоставил России необходимое оборудование для производства военной техники. Затулин даже отметил, что Китай продаёт России современные дроны. Но Затулин утверждал также, что Китай продаёт дроны Украине — врагу России. Хотя фактов продажи дронов Китаем Украине нет.
Пекин исходит из своих интересов в войнах Россия–Украина и США–Иран. Пекин не заинтересован в поражении России и Ирана. Потому что поражение обеих стран может ослабить глобальную и региональную мощь Китая. Поэтому, хотя Пекин и не оказывает Москве и Тегерану поддержку в нужном им объёме, он делает всё, чтобы Россия и Иран оставались на ногах.