Rusiyadan Azərbaycana HÖRMƏTSİZLİK –
Qatı Türk düşmənlərindən olan Zori Balayanın murdar cəsədi torpağa tapşırılıb. Azərbaycan xalqına qarşı çoxsaylı soyqırımı aktları və hərbi cinayətlərin, həmçinin, “miatsum”un əsas ideoloqlarından olan bu it nə yaxşı ki, ömrünün sonunda Qarabağın halal yiyəsinə necə qaytarıldığını öz iyrənc gözləri ilə gördü. Bir dəstə xuntaçı-revanşistin Bakıda hansı cəzalara çatdırıldığına şahidlik elədi.
Əlbəttə, könül istərdi ki, həm də Bakı metrosundakı terror aktının (3 iyul 1994) təşəbbüskarı olan bu terrorçu Azərbaycan türməsində gəbərəydi, azadlıqda yox. Onun sakitcə ölməyə haqqı yox idi. Hər necə olmasa, Balayan haqqında da beynəlxalq axtarış verilmişdi.
Amma yenə tək təsəllimiz bu ki, bu erməni şərəfsizə “miatsum”u, uydurma və mifik “artsax”ı gorbagor eləməklə heç olmasa, mənəvi əzab yaşatdıq, yerdə qalan həyatını cəhənnəmə döndərdik. İnşallah o dünyada da cəhənnəmin dözülməz əzabı əbədilik yoldaşı olar...
Bunlar öz yerində. Diqqəti çəkən məqam İrəvandakı kilsələrin birində təşkil olunan təmtəraqlı “vida mərasiminə” erməni quldur-başkəsənlərlə, revanşist-radikallarla yanaşı, Rusiyanın Ermənistandakı səfiri Sergey Kopırkinin də qatılmasıdır.
Bəllidir ki, səfir özünü yox, ölkəsini – Rusiyanı təmsil edir, onun rəsmi mövqeyini ifadə edir. O zaman Azərbaycana qarşı bu hörmətsizliyin anlamı və məqsədi nə?
Bu o deməkmi ki, Moskva hələ də “miatsuma” ümidlidir, erməni separatçıların yanındadır, keçmiş Dağlıq Qarabağ konfliktinin qapanmış saymır? Bəlkə cənab Kopırkin hələ də Balayanın vaxtilə Vladimir Putinə yazdığı və Qarabağı Rusiyaya birləşdirməyi təklif edən məktub-sayıqlamasının təsiri altındadır?
Təəssüf ki, belədir. “Su axar, çuxurunu tapar”...
Cəmi bir həftə öncə Kremldə Baş nazir Nikol Paşinyala görüşdə Rusiya prezidentinin təzədən Qarabağ mövzusunu gündəmə gətirmək istəməsi buna şübhə saxlamır. Biz onu da unutmamışıq ki, rəsmi Moskva Qarabağı Azərbaycanın tərkib hissəsi sayan sənədə imza atdığı üçün (oktyabr, 2022, Praqa) Paşinyanı heç cür bağışlaya bilmir və hələ də ona qəzəblidir.
Səbəbi məlum: həmin olaydan sonra Bakı və İrəvan vasitəçi olmadan barışıq kursu götürüb, sülh müqaviləsi paraflanıb, sərhədlərin müəyyən hissəsi delimitasiya və demarkasiya olunub, artıq sərhəddə iki ildir atışma, ölüm-itim yoxdur, hətta ikitərəfli ticari əlaqələrə başlanıb. Beləcə, illərdir Azərbaycan və Ermənistana qarşı əsas təzyiq rıcaqı olan “Qarabağ kartı” Kremlin faktiki əlindən çıxıb.
Gəl ki, Rusiya Güney Qafqazla bağlı köhnə imperiya ambisiyalarından əl çəkməyib. Kopırkinin Zori Balayanı sanki öz əzizi kimi yad eləməsi bunun növbəti bariz sübutudur. Beynəlxalq axtarışda olmuş canini, insanlıq düşmənini səfirlə birləşdirən ortaq “dəyər”in adı sizcə, nədir...

Неуважение со стороны России по отношению к Азербайджану –
Неуважение со стороны России по отношению к Азербайджану – «Ценность», объединяющая посла с Зори Балаяном
Гнусное тело Зори Балаяна, являвшегося заклятым врагом тюрков, было предано земле. Этот пес, являвшийся одним из главных идеологов многочисленных актов геноцида и военных преступлений против азербайджанского народа, а также "миацума", к счастью, в конце своей жизни своими отвратительными глазами увидел, как Карабах возвращается к своему законному хозяину. Он также стал свидетелем того, какие наказания были применены к банде хунтавцев-реваншистов в Баку.
Конечно, хотелось бы, чтобы этот террорист, который также был инициатором террористического акта в бакинском метро (3 июля 1994 года), сдох в азербайджанской тюрьме, а не находился на свободе. У него не было права тихо умирать. Как бы то ни было, на Балаяна был объявлен международный розыск.
Но едва ли наше единственное утешение в том, что этой армянской безчестной скотине мы хотя бы морально причинили мучения, разрушив "миацум", мифический и выдуманный "Арцах", превратив остаток его жизни в ад. Надеемся, что и в загробной жизни адские муки станут его вечным спутником...
Это разумеется. Примечательно, что на пышной "церемонии прощания", проведённой в одной из церквей в Ереване, вместе с армянскими бандитами-палачами и реваншистами-радикалами присутствовал также посол России в Армении Сергей Копыркин.
Ясно, что посол представляет не себя, а страну — Россию, и выражает её официальную позицию. Тогда в чём смысл и цель этого неуважения к Азербайджану?
Означает ли это, что Москва всё ещё надеется на "миацум", поддерживает армянских сепаратистов и не считает закрытым прошлый карабахский конфликт? Может быть, господин Копыркин всё ещё находится под влиянием письма-бреда, которое Балаян когда-то писал Владимиру Путину с предложением присоединить Карабах к России?
К сожалению, да. "Вода течёт, находит своё русло"...
Всего неделю назад на приёме у премьер-министра Николы Пашиняна в Кремле президент России вновь хотел поднять тему Карабаха. Это не оставляет сомнений. Мы также помним, что официальная Москва никак не может простить Пашиняну, подписавшему документ, признающий Карабах частью Азербайджана (октябрь 2022, Прага), и до сих пор злится на него.
Причина ясна: с тех пор Баку и Ереван без посредников установили курс на примирение, парафировали мирное соглашение, определили и демаркировали часть границы, уже два года на границе нет стрельбы и жертв, даже начались двусторонние торговые отношения. Так "карта Карабаха", которой Кремль долгое время шантажировал Азербайджан и Армению, фактически вышла из КREмлёвских рук.
Однако Россия не отказалась от старых имперских амбиций на Южном Кавказе. То, что Копыркин почтил память Зори Балаяна, словно своего дорогого, — очередное очевидное доказательство этого. Общим "ценностям", объединяющим преступника, объявленного в международный розыск, врага человечества, и посла — по вашему мнению, каково их название...