Rusiyanın süqutunu qaçılmaz edən beş şərt
Rus xalqının tarixdə qurduğu digər iki imperiya – çar Rusiyası və Sovet İttifaqı kimi Rusiya Federasiyası da militarist dövlətdir.
Militarist dövlətlərin taleyini müəyyən edən ən əsas amil ordunun vəziyyəti və cəmiyyətdə orduya münasibətdir.
Birinci Dünya müharibəsində rus ordusunun fəlakətli itkiləri imperiyanın dağılmasını şərtləndirən əsas amil idi.
Əfqanıstanda uzun və yorucu müharibənin nəticəsiz bitməsi dərin iqtisadi böhran keçirən Sovet İttifaqının çöküşünü tətiklədi.
Hazırda Ukraynaya qarşı 4 ildən çoxdur davam edən cinayətkar müharibədə Rusiya ordusu çox ağır itkilər verərək sağalmaz yara alıb.
“Mediazona” internet resursunun aprelin 24-nə olan məlumatına görə, BBC teleradio şirkəti könüllülər qrupu ilə birlikdə Rusiya-Ukrayna müharibəsində həlak olanlardan 213 min 858 nəfərin kimliyini adbaad müəyyən edə bilib. Açıq mənbələr üzərindən tərtib edilmiş siyahıda təbii ki, Rusiyanın Ukraynada itirdiyi əsgərlərin hamısının adı yoxdur. Rusiya itkilərini gizli saxlayır və əsgər ölümləri barədə ictimaiyyətə məlumat verilmir. Buna görə də “Mediazona” qeyd edir ki, kimlikləri aşkara çıxarılanlar həlak olmuş hərbiçilərin təxminən yarısını təşkil edir.
“Mediazona”nın bu məlumatı Ukraynaya qarşı cinayətkar müharibədə həlak olan Rusiya hərbiçilərinin sayının 415 mindən artıq olması haqqında Qərb kəşfiyyatının hesabatlarının gerçəklikləri əks etdirdiyini göstərir. Fəlakətli dərəcədə böyük itki Rusiya ordusunun döyüş qabiliyyətini itirməsinə səbəb olub.
Rusiya Müdafiə Nazirliyi və digər rəsmi qurumlar itkilər barəsində məlumat verməsə də, internet əsrində hər şeyi sona kimi gizlətmək mümkün deyil. Rusiya cəmiyyəti də fəlakətli itkilərin miqyası barədə məlumatlandıqca cəmiyyətdə ordu ilə bağlı ruh düşkünlüyü dərinləşir. Bütün bunlara görə də rusiyalı ekspertlərin özləri belə Rusiyanın indiki vəziyyətini çar Rusiyasının 1916-cı ilin qışındakı vəziyyətə bənzədiyini bildirirlər. Ordu müharibədə qalib gəlmək qüdrətində deyil və bu, cəmiyyətə bəllidir.
Rusiyanın süqutunu qaçılmaz edən ikinci amil prezident Vladimir Putinə inamın itməsidir. İmperator II Nikolaya inamın itməsi çarı elitanın dəstəyindən məhrum elədi və bu, monarxiyanın devrilməsi ilə nəticələndi. Sovet İttifaqının ilk və sonuncu prezidenti Mixail Qarbaçova etimadın itməsi “QKÇP qiyamı”nı (Dövlət Fövqəladə Vəziyyət Komitəsi) doğurdu. Bu isə hakimiyyət böhranı yaratdı və SSRİ dağıldı.
Çar Rusiyasının və Sovet İttifaqının çöküşünün oxşar tərəfi ondan ibarətdir ki, hakimiyyət böhranı dövlətin çökməsini tətikləyir.
İndi də Rusiya elitasında Putinə inam itib və bu hal hakimiyyət böhranını qaçılmaz edir. Hakimiyyət böhranı yaranan kimi Rusiya çökməyə başlayacaq.
Onu da qeyd etmək yerinə düşər ki, Rusiyada mövcud olan avtoritar rejim mütləqiyyət rejimlərinin içərisində ən zəifidir. Monarxiya varlığını ilahi iradə, totalitar rejim isə cəlbedici ideologiya ilə əsaslandırdığı üçün cəmiyyətin nəzərində bir şəxsin ətrafında formalaşmış avtoritar hakimiyyətdən daha çox legitimliyə malikdir. Monarxiya və totalitar rejimlərdə böhranlı vəziyyətdə hakimiyyətin legitim yolla ötürülməsi mexanizmi olsa da, avtoritar rejimdə belə mexanizm mövcud deyil.
Alman politoloqu, “Avtoritar idarəetmənin iki məntiqi” (The Two Logics of Autocratic Rule) əsərinin müəllifi Yohannes Gerşevski (Johannes Gerschewski) “Davamlılığın üç sütunu: avtoritar rejimlərdə legitimlik, repressiya və kooptasiya" (The Three Pillars of Stability: Legitimation, Repression, and Co-optation in Autocratic Regimes) əsərində qeyd etdiyi kimi, rejimin mövcudluğu üçün legitimlik həyati önəmə malikdir. Repressiya şiddətlənsə də, kooptasiya, yəni resursların və imtiyazların bölüşdürülməsi yolu ilə elitaları sistemə inteqrasiya etmək qeyri-mümkündür.
Putinin müharibə cinayətkarı kimi mühakimə olunmasını bəyan etdikdən sonra psixiatrik xəstəxanaya salınan Z-bloqçu İlya Remeslo xəstəxanadan çıxdıqdan sonra yenə Putini hədəf alaraq onu ölkədəki bütün problemlərin tək səbəbi adlandırıb. Uzun illər rejimin təbliğatçılarından olmuş Remeslonun çıxışları təsdiq edir ki, Putinin avtoritar rejimi legitimliyini itirib və mövcudluğunu uzun müddət davam etdirə bilməz.
Rusiyanın çöküşünü qaçılmaz edən üçüncü şərt iqtisadiyyatın çöküşüdür. Qərbin tətbiq etdiyi sanksiyaların nəticəsində Rusiya qlobal iqtisadiyyatdan önəmli şəkildə təcrid olunub. Sovet İttifaqının dağılmasından sonra sürətlə qlobal iqtisadiyyata inteqrasiya olunan Rusiya indiki təcrid vəziyyətində uzun müddət yaşaya bilməz. Nəhayət ki, sanksiyalar öz bəhrəsini verməyə başlayıb və Rusiya iqtisadiyyatı çökür. Bu çox geniş mövzu olsa da, oxucuları yormadan iki statistik məlumatla Rusiya iqtisadiyyatında vəziyyətin nə yerdə olduğunu göstərməyə çalışacağam.
Rusiyanın ən varlı subyektlərindən olan Leninqrad vilayətinin büdcəsində Ukraynaya qarşı müharibə iştirakçılarına ödənişlər etmək üçün 8.5 milyard rubl çatışmır. Digər bir məlumat isə ondan ibarətdir ki, maliyyə naziri Anton Siluanovun xəbərdarlıq etdiyi kimi, əyalətlərin büdcə kəsirləri dəhşətli miqyas almağa başlayaraq 2 trilyon rubla çatıb. Aydın görünür ki, Rusiya büdcə kəsirləri dövlətin öz öhdəliklərini yerinə yetirməsinə imkan vermir.
Dövlətin öz üzərinə düşən vəzifələri yerinə yetirə bilməməsi isə Rusiyanın çöküşünü qaçılmaz edən dördüncü şərti doğurur. Bu, idarəçiliyin pozulması və mərkəzdənqaçmadır. Dövlət öz öhdəliklərini yerinə yetirə bilmədiyi zaman əyalətlər özlərini xilas etmək üçün müstəqil davranmağa başlayırlar. Sovet İttifaqının son bir ilində baş verən hadisələr bunun bariz nümunəsidir.
Rusiyanın çöküşünü qaçılmaz edən beşinci şərt əlverişsiz beynəlxalq münasibətlərdir. Rusiyanın beynəlxalq münasibətlərdən təcridi onun süqutunu qaçılmaz edən şərtlərin bəlkə də birincisidir. Rusiya son 300 ildə beynəlxalq münasibətləri müəyyən edən dövlətlərdən biri və bəzən də birincisi olub. İndi isə keçmiş əyalətlər belə Rusiya ilə adi məsləhətləşmə aparmağa ehtiyac görmədən qlobal layihələrə imza atır. Beynəlxalq münasibətlərdən təcrid olunmağın nəticəsidir ki, Rusiya Suriyadakı ənənəvi təsir dairəsini qoruya bilmədiyi kimi, Nikolas Maduro və Seyid Əli Xameneini də ABŞ-dan qorumaqda aciz qaldı.
Kanadanın ingilisdilli “National Post” qəzetinin redaktoru və “Atlantic Council”un baş elmi işçisi xanım Dayan Fransis son məqalələrinin birində qeyd edir ki, Rusiya artıq ölü zonadadır və imperiyanın süqutu qaçılmazdır.

Хотя существует множество причин, делающих падение России неизбежным, по моему мнению, есть пять основных факторов.
Как и две другие империи, созданные русским народом в истории — царская Россия и Советский Союз, Российская Федерация также является милитаристским государством.
Наиболее важным фактором, определяющим судьбу милитаристских государств, является состояние армии и отношение к ней в обществе.
Ужасные потери русской армии в Первой мировой войне были главным фактором, приведшим к распаду империи.
Длительная и утомительная война в Афганистане, завершившаяся безрезультатно, спровоцировала кризис и крах Советского Союза, переживавшего глубокий экономический кризис.
В настоящее время в продолжающейся более 4-х лет преступной войне против Украины российская армия понесла тяжелые потери и получила неизлечимую рану.
Согласно информации интернет-ресурса «Медиазона» на 24 апреля, телерадиокомпания BBC в сотрудничестве с группой волонтеров смогла идентифицировать поименно 213 858 погибших в российско-украинской войне. В списке, составленном на основе открытых источников, разумеется, нет имен всех российских солдат, потерянных на Украине. Россия скрывает свои потери, и общественность не информируется о смертях солдат. Поэтому «Медиазона» отмечает, что установленные идентичности составляют примерно половину погибших военнослужащих.
Данные «Медиазоны» подтверждают достоверность сообщений западной разведки о том, что число погибших российских военнослужащих в преступной войне против Украины превышает 415 тысяч. Катастрофические потери привели к утрате боеспособности российской армии.
Хотя Министерство обороны России и другие официальные органы не предоставляют информации о потерях, в эпоху интернета невозможно скрыть всё до конца. По мере того как российское общество узнает о масштабах катастрофических потерь, в нём всё сильнее развивается упадок духа, связанный с армией. Именно поэтому даже российские эксперты сравнивают нынешнее положение России с состоянием царской России зимой 1916 года. Армия не способна выиграть войну, и это известно обществу.
Второй фактор, делающий падение России неизбежным, — это потеря доверия к президенту Владимиру Путину. Потеря доверия к Императору Николаю II лишила царскую элиту поддержки, что привело к свержению монархии. Потеря доверия к первому и последнему президенту Советского Союза Михаилу Горбачёву вызвала «ГКЧП» (Комитет Государственного Чрезвычайного Положения). Это привело к кризису власти и распаду СССР.
Общая черта падения царской России и Советского Союза заключается в том, что кризис власти запускает процесс распада государства.
Сейчас в российской элите утрачено доверие к Путину, и это делает кризис власти неизбежным. Как только возникнет кризис власти, Россия начнёт распадаться.
Стоит отметить, что авторитарный режим в России является самым слабым среди режимов абсолютной власти. Монархия имеет больше легитимности в глазах общества, так как основывается на божественной воле, а тоталитарный режим — на привлекательной идеологии, тогда как авторитарная власть, сосредоточенная вокруг одного человека, лишена такой поддержки. В монархии и тоталитарных режимах существует механизм легитимной передачи власти в кризисных ситуациях, а в авторитарном режиме такого механизма нет.
Как отметил немецкий политолог, автор книги «Две логики автократического правления» (The Two Logics of Autocratic Rule) Иоганнес Гершевски (Johannes Gerschewski) в работе «Три столпа стабильности: легитимация, репрессии и кооптация в автократических режимах» (The Three Pillars of Stability: Legitimation, Repression, and Co-optation in Autocratic Regimes), легитимность имеет жизненно важное значение для существования режима. Несмотря на усиление репрессий, без механизмов кооптации — интеграции элит через распределение ресурсов и привилегий — обеспечить стабильность режима невозможно.
После объявления о судебном процессе над Путиным как военным преступником и последующего помещения в психиатрическую больницу блогера из «Z-блока» Ильи Ремесло, который после выписки вновь выступил с критикой Путина и назвал его единственной причиной всех проблем в стране, можно видеть, что легитимность путинского авторитарного режима утрачена, и он не сможет долго существовать.
Третий условие, делающее распад России неизбежным, — экономический крах. В результате санкций Запада Россия значительно изолирована от глобальной экономики. После распада Советского Союза Россия быстро интегрировалась в глобальную экономику, но в нынешних условиях изоляции она не сможет долго существовать. Санкции уже дают свои плоды и российская экономика рушится. Хотя это очень широкая тема, попробую без утомления читателей показать ситуацию в экономике двумя статистическими данными.
В бюджете Ленинградской области, одного из самых богатых субъектов России, не хватает 8,5 миллиардов рублей на выплаты участникам войны против Украины. Другая информация состоит в том, что, как предупредил министр финансов Антон Силуанов, дефицит бюджетов регионов достиг ужасающих масштабов и превысил 2 триллиона рублей. Очевидно, что дефицит бюджета не позволяет государству выполнять свои обязательства.
Неспособность государства выполнять свои обязанности порождает четвертое условие, делающее падение России неизбежным. Это нарушение управления и бегство из центра. Когда государство не может выполнить свои обязательства, регионы начинают вести себя самостоятельно, чтобы выжить. События последнего года существования Советского Союза являются явным примером этого.
Пятое условие, делающее падение России неизбежным, — неблагоприятные международные отношения. Изоляция России от международных отношений, пожалуй, главное условие её падения. Россия на протяжении последних 300 лет была одним из государств, определяющих международные отношения, а иногда и главным среди них. Сейчас же бывшие регионы подписывают глобальные проекты, не считаясь с Россией и даже не консультируясь с ней. Изоляция в международных отношениях приводит к тому, что Россия не смогла сохранить традиционную зону влияния в Сирии и оказалась неспособной защитить Николаса Мадуро и Сейеда Али Хаменеи от США.
Редактор англоязычной канадской газеты «National Post» и главный научный сотрудник «Atlantic Council» Донна Франсис в одной из своих последних статей отмечает, что Россия уже является мёртвой зоной, и падение империи неизбежно.