Sabiq prezident hökumət yolunda
Bolqarıstanda aprelin 19-da keçirilmiş növbədənkənar parlament seçkisini sabiq prezident Rumen Radevin başçılıq etdiyi siyasi qüvvə udur.
Medianews.az bildirir ki, ilkin nəticələrə görə, Mütərəqqi Bolqarıstan Partiyası 240 nəfərlik qanunverici orqanda 131 mandata sahib çıxır. Hökumət qurmağa 121 mandat bəs edir.
2016 və 2021-ci illərdə prezident seçilmiş Rumen Radev 2026-cı il yanvarın 19-da istefa verib, yanvarın 23-də vitse-prezident İliyana Yotova prezident kürsüsünə oturub.
Proporsional üsulla (partiya siyahıları üzrə) seçilən Bolqarıstan parlamentində həm GERB Partiyası və Demokratik Qüvvələr İttifaqının, həm də Yeniliklərə Davam Partiyası və Demokratik Bolqarıstan Partiyasından ibarət blokun 39, Hüquq və Azadlıq Hərəkatının 18, Dirçəliş Partiyasının 13 mandatla təmsil olunması gözlənir.
19 aprel seçkisi 2021-ci ildən bəri səkkizinci seçkidir. 2021-ci ildə üç, 2022 və 2023-cü illərin hər birində bir, 2024-cü ildə iki seçki sabit hökumət qurulmasına gətirməyib.

The political force led by former president Rumen Radev wins the snap parliamentary election held in Bulgaria on April 19.
Medianews.az reports that according to preliminary results, the Progressive Bulgaria Party secures 131 mandates in the 240-member legislative body. 121 mandates are enough to form a government.
Rumen Radev, who was elected president in 2016 and 2021, resigned on January 19, 2026, and Vice-President Iliyana Yotova took the presidential seat on January 23.
In the Bulgarian parliament, elected by proportional representation (by party lists), it is expected that both the GERB Party and the Democratic Forces Alliance, as well as the bloc consisting of the Continuity for Reforms Party and the Democratic Bulgaria Party, will be represented with 39 mandates; the Movement for Rights and Freedoms with 18 mandates; and the Revival Party with 13 mandates.
The April 19 election is the eighth election since 2021. Three elections were held in 2021, one each in 2022 and 2023, and two in 2024, none of which have led to the formation of a stable government.