Sabiq prezidentə hökm oxundu
Seul məhkəməsi Şimali Koreya (KXDR) ərazisinə pilotsuz uçuş aparatlarının (PUA) göndərilməsində təqsirləndirilən Cənubi Koreyanın keçmiş prezidenti Yun Sok Yolu 30 il müddətinə azadlıqdan məhrum edib.
Məlumata əsasən, sabiq dövlət başçısı Pxenyanın hava məkanına döyüş PUA-larının göndərilməsi barədə əmr verib. İttiham tərəfinin qənaətinə görə, bu addım 2024-cü ildə hərbi vəziyyət elan etmək üçün süni bəhanə yaratmaq məqsədilə atılıb. Qeyd edək ki, fevral ayında Cənubi Koreya məhkəməsi Yun Sok Yol barəsində 2024-cü ilin dekabrında baş verən qiyama rəhbərlik etmək ittihamı ilə ömürlük həbs cəzası çıxarıb.
Keçmiş siyasətçi 2022-2025-ci illərdə prezident vəzifəsini icra edib. O, hərbi vəziyyət elan etdikdən və qanunvericilərin bu qərarı ləğv etməsinə mane olmaq üçün Milli Assambleyaya ordu yeritdikdən sonra, 14 dekabr 2024-cü ildə impiçment yolu ilə vəzifəsindən kənarlaşdırılıb. Həmçinin, onun parlament sədrini, eləcə də iqtidar və müxalifət partiyalarının rəhbərlərini həbs etmək göstərişi verdiyi də bildirilirdi./oxu.az

A former president was sentenced
The Seoul court sentenced former South Korean president Yoon Suk-yeol to 30 years in prison on charges of sending drones to the territory of North Korea (DPRK).
According to the information, the former head of state gave the order to send combat drones into Pyongyang's airspace. The prosecution believes that this step was taken to create an artificial pretext for declaring martial law in 2024. It is worth noting that in February, a South Korean court had sentenced Yoon Suk-yeol to life imprisonment on charges of leading a coup that occurred in December 2024.
The former politician served as president from 2022 to 2025. After declaring martial law and deploying the military to the National Assembly to prevent legislators from overturning this decision, he was impeached and removed from office on December 14, 2024. It was also reported that he ordered the arrest of the speaker of the parliament, as well as the leaders of the ruling and opposition parties./oxu.az