Sabiq prezidentə hökm oxundu
Seul məhkəməsi Şimali Koreya (KXDR) ərazisinə pilotsuz uçuş aparatlarının (PUA) göndərilməsində təqsirləndirilən Cənubi Koreyanın keçmiş prezidenti Yun Sok Yolu 30 il müddətinə azadlıqdan məhrum edib.
Məlumata əsasən, sabiq dövlət başçısı Pxenyanın hava məkanına döyüş PUA-larının göndərilməsi barədə əmr verib. İttiham tərəfinin qənaətinə görə, bu addım 2024-cü ildə hərbi vəziyyət elan etmək üçün süni bəhanə yaratmaq məqsədilə atılıb. Qeyd edək ki, fevral ayında Cənubi Koreya məhkəməsi Yun Sok Yol barəsində 2024-cü ilin dekabrında baş verən qiyama rəhbərlik etmək ittihamı ilə ömürlük həbs cəzası çıxarıb.
Keçmiş siyasətçi 2022-2025-ci illərdə prezident vəzifəsini icra edib. O, hərbi vəziyyət elan etdikdən və qanunvericilərin bu qərarı ləğv etməsinə mane olmaq üçün Milli Assambleyaya ordu yeritdikdən sonra, 14 dekabr 2024-cü ildə impiçment yolu ilə vəzifəsindən kənarlaşdırılıb. Həmçinin, onun parlament sədrini, eləcə də iqtidar və müxalifət partiyalarının rəhbərlərini həbs etmək göstərişi verdiyi də bildirilirdi./oxu.az

Бывшему президенту вынесен приговор
Суд Сеула приговорил бывшего президента Южной Кореи Юн Сок Ёля к 30 годам лишения свободы по обвинению в отправке беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) на территорию Северной Кореи (КНДР).
По имеющимся данным, бывший глава государства отдал приказ о направлении боевых БПЛА в воздушное пространство Пхеньяна. По мнению обвинения, этот шаг был предпринят с целью создания искусственного повода для объявления военного положения в 2024 году. Отметим, что в феврале суд Южной Кореи приговорил Юн Сок Ёля к пожизненному заключению по обвинению в руководстве восстанием, произошедшим в декабре 2024 года.
Бывший политик занимал пост президента с 2022 по 2025 годы. После объявления военного положения и введения войск в Национальное собрание с целью воспрепятствовать отмене данного решения законодателями, 14 декабря 2024 года он был отстранён от должности посредством импичмента. Также сообщалось, что он отдал приказ арестовать спикера парламента, а также руководителей правящей и оппозиционной партий./oxu.az