Sabirabadda Kür çayı
Sabirabad rayonunun Suqovuşan ərazisində Kür çayının səviyyəsinin kəskin artması suyun məcradan çıxmasına səbəb olub.
Medianews.az "Report"a istinadən xəbər verir ki, son günlər yağan intensiv yağışlar Kür çayında suyun səviyyəsinin xeyli yüksəlməsinə səbəb olub.
Nəticədə Kür və Araz çaylarının qovuşduğu ərazi yaxınlığında çay öz məcrasından çıxaraq sahilboyu yerləşən Tuğay meşələri istiqamətində yayılmağa başlayıb.
Hadisənin baş verdiyi əraziyə yaxın zonada restoranların yerləşdiyi bildirilir. Hazırda suyun həmin istiqamətdə axını müşahidə olunur.
Sabirabad rayon fövqəladə hallar komissiyasından bildirilib ki, mövcud vəziyyət nəzarət altındadır. Qurumun açıqlamasına əsasən, çayın məcrasından çıxmasına baxmayaraq, hələlik ciddi təhlükə gözlənilmir. Belə ki, suyun səviyyəsi mühafizə bəndindən təxminən iki metr aşağıda qalır.
Aidiyyəti qurumlar tərəfindən ərazidə monitorinqlər davam etdirilir, vəziyyətin sabit saxlanılması üçün zəruri qabaqlayıcı tədbirlər görülür. Ehtiyac yaranacağı təqdirdə əlavə texnika və canlı qüvvənin cəlb olunacağı bildirilib.

В районе Суговушан Сабирабадского района резкое повышение уровня реки Кура привело к выходу воды из русла.
Medianews.az со ссылкой на "Report" сообщает, что в последние дни интенсивные дожди вызвали значительное повышение уровня воды в реке Кура.
В результате вблизи места слияния рек Кура и Араз река вышла из своего русла и начала распространяться в сторону расположенных вдоль берега тутовых лесов.
Отмечается, что вблизи места происшествия находятся рестораны. В настоящее время наблюдается движение воды в этом направлении.
От Комиссии по чрезвычайным ситуациям Сабирабадского района сообщили, что ситуация находится под контролем. Согласно заявлению учреждения, несмотря на выход реки из русла, серьезной опасности пока нет. Уровень воды примерно на два метра ниже защитного вала.
Соответствующие органы продолжают мониторинг на месте, предпринимаются необходимые профилактические меры для сохранения стабильности ситуации. Сообщается, что в случае необходимости будет привлечена дополнительная техника и живой персонал.