Şahmat əfsanəsi 67 dəqiqə düşündü -
Medianews.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, 2026-cı il Dünya Şahmat Çempionatı Namizədlər Turnirinin gedişində dünyanın ən güclü qrossmeysterlərindən biri olan Hikaru Nakamura qeyri-adi vəziyyətlə yadda qalıb.
Təcrübəli şahmatçı partiyanın kritik anında tək bir gediş üçün tam 67 dəqiqə 44 saniyə düşünərək, rekord göstəricilərdən birinə imza atıb. Bu, şahmat tarixində bir gediş üçün qeydə alınan ən uzun düşünmə müddətlərindən biri kimi qeyd olunur.
Lakin uzun düşünmə belə nəticəni xilas etməyə kifayət etməyib. Nakamuranın qərarından dərhal sonra onun rəqibi, gənc qrossmeyster Cavoxir Sindarov cəmi iki dəqiqə ərzində dəqiq əks-hərəkət taparaq, oyunun gedişini dəyişib.
Sindarovun sürətli və təsirli cavabı nəticəsində üstünlük tamamilə onun tərəfinə keçib və o, qısa müddətdə qələbəni təmin edib.

В мире шахмат редкими становятся драматические моменты.
Medianews.az со ссылкой на «Qafqazinfo» сообщает, что во время Кандидатского турнира Чемпионата мира по шахматам 2026 года один из сильнейших гроссмейстеров мира Хикару Накамура запомнился необычной ситуацией.
Опытный шахматист в критический момент партии подумал над одним ходом целых 67 минут 44 секунды, установив один из рекордных показателей. Это считается одним из самых долгих зафиксированных времени раздумья над одним ходом в истории шахмат.
Однако долгое обдумывание не помогло спасти ситуацию. Сразу после решения Накамуры его соперник, молодой гроссмейстер Джавахир Сандаров, за всего две минуты нашёл точный контрудар и изменил ход игры.
Быстрый и эффектный ответ Сандарова полностью перенёс преимущество в его пользу, и он за короткое время обеспечил победу.