SEPAH-dan Hörmüz boğazı ilə bağlı
Hörmüz boğazı vasitəsilə sabit və təhlükəsiz gəmiçilik ABŞ təhdidlərinin zərərsizləşdirilməsindən sonra təmin ediləcək.
Medianews.az APA-ya istinadən xəbər verir ki, bu barədə SEPAH-ın Hərbi Dəniz Qüvvələri bəyanat yayıb.
Bəyanatda Fars və Oman körfəzlərində üzən gəmilərin kapitanlarına və sahiblərinə yeni qaydalara əməl etdiklərinə görə təşəkkür edilib.
“Təcavüzkarın təhdidləri zərərsizləşdirildikdən və yeni protokollar tətbiq edildikdən sonra Hörmüz boğazından təhlükəsiz və sabit keçid təmin olunacaq”, – bəyanatda deyilir.
Qeyd olunub ki, SEPAH son vaxtlar boğazdan mülki gəmilərin təhlükəsiz keçidi üçün yeni qaydalar müəyyən edib.
Eyni zamanda, SEPAH xəbərdarlıq edib ki, regionda ABŞ hərbi qüvvələri üçün silah və sursat daşıyan gəmilərin hərəkətinin qarşısı alınacaq.

Stable and secure shipping through the Strait of Hormuz will be ensured after neutralizing the US threats.
Medianews.az reports, citing APA, that this statement was issued by SEPAH's Naval Forces.
The statement thanked the captains and owners of ships sailing in the Persian and Oman gulfs for complying with the new regulations.
"After the aggressor's threats are neutralized and new protocols are implemented, safe and stable passage through the Strait of Hormuz will be ensured," the statement said.
It was noted that recently SEPAH has established new rules for the safe passage of civilian ships through the strait.
At the same time, SEPAH warned that the movement of vessels carrying weapons and ammunition for US military forces in the region will be prevented.