SEPAH-dan Hörmüz boğazı ilə bağlı
Hörmüz boğazı vasitəsilə sabit və təhlükəsiz gəmiçilik ABŞ təhdidlərinin zərərsizləşdirilməsindən sonra təmin ediləcək.
Medianews.az APA-ya istinadən xəbər verir ki, bu barədə SEPAH-ın Hərbi Dəniz Qüvvələri bəyanat yayıb.
Bəyanatda Fars və Oman körfəzlərində üzən gəmilərin kapitanlarına və sahiblərinə yeni qaydalara əməl etdiklərinə görə təşəkkür edilib.
“Təcavüzkarın təhdidləri zərərsizləşdirildikdən və yeni protokollar tətbiq edildikdən sonra Hörmüz boğazından təhlükəsiz və sabit keçid təmin olunacaq”, – bəyanatda deyilir.
Qeyd olunub ki, SEPAH son vaxtlar boğazdan mülki gəmilərin təhlükəsiz keçidi üçün yeni qaydalar müəyyən edib.
Eyni zamanda, SEPAH xəbərdarlıq edib ki, regionda ABŞ hərbi qüvvələri üçün silah və sursat daşıyan gəmilərin hərəkətinin qarşısı alınacaq.

Бесперебойное и безопасное судоходство через Ормузский пролив будет обеспечено после нейтрализации угроз со стороны США.
Medianews.az со ссылкой на APA сообщает, что об этом заявили Военно-морские силы СЕПАВ.
В заявлении поблагодарили капитанов и владельцев судов, проходящих в Персидском и Оманском заливе, за соблюдение новых правил.
«После нейтрализации угроз агрессора и внедрения новых протоколов будет обеспечен безопасный и стабильный проход через Ормузский пролив», — говорится в заявлении.
Отмечается, что СЕПАВ недавно установил новые правила для безопасного прохождения гражданских судов через пролив.
В то же время СЕПАВ предупредил, что движение судов, перевозящих оружие и боеприпасы для вооружённых сил США в регионе, будет предотвращено.