Sidən ABŞ-yə dolayı mesaj:
Çin Prezidenti Si Cinpin Pekində Rusiya Prezidenti Vladimir Putini rəsmi mərasimlə qarşılayıb. Görüş zamanı Si beynəlxalq sistemdə “təkqütblü hegemon meyillərin nəzarətdən çıxdığını” bildirərək ABŞ siyasətinə dolayı mesaj verib.
Medianews.az xəbər verir ki, Böyük Xalq Zalında keçirilən görüşdə Çin və Rusiyanın strateji tərəfdaşlığının daha da gücləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Si iki ölkə arasındakı münasibətləri qlobal gərginlik fonunda “sabitləşdirici güc” kimi xarakterizə edib.
Putinin Pekində qırmızı xalça ilə qarşılanması diqqət çəkib. Səfərin ABŞ Prezidenti Donald Trampın Çinlə bağlı təmaslarından qısa müddət sonra baş tutması beynəlxalq ictimaiyyətdə geniş müzakirələrə səbəb olub.
Təxminən 24 saat davam edən görüş çərçivəsində İran-İsrail qarşıdurması, Ukraynadakı müharibə və enerji təhlükəsizliyi məsələləri də müzakirə olunub. Si Yaxın Şərqdə gərginliyin tezliklə aradan qalxmasının vacibliyini vurğulayaraq bunun enerji təchizatı və qlobal ticarətə təsir etdiyini bildirib.
Bu, Vladimir Putinin Rusiya lideri kimi Çinə 25-ci rəsmi səfəri olub. Son illərdə ticarət, enerji və təhlükəsizlik sahələrində əməkdaşlığı dərinləşdirən iki ölkə 2001-ci ildə imzalanmış “Yaxşı Qonşuluq və Dostluq Əməkdaşlığı Sazişi”nin 25 illiyini də qeyd edir.
Ekspertlər hesab edir ki, Ukrayna müharibəsindən sonra Qərb sanksiyalarının təsiri ilə Rusiya iqtisadi baxımdan Çindən daha çox asılı vəziyyətə düşüb. Yaxın Şərqdə artan gərginliyin isə Moskva-Pekin enerji əməkdaşlığını daha da gücləndirə biləcəyi bildirilir.

From you to the USA:
Chinese President Xi Jinping officially welcomed Russian President Vladimir Putin in Beijing with a formal ceremony. During the meeting, Xi indirectly sent a message to US policy, stating that "unilateral hegemonic tendencies have gotten out of control" in the international system.
Medianews.az reports that at the meeting held in the Great Hall of the People, the importance of further strengthening the strategic partnership between China and Russia was emphasized.
Xi characterized the relations between the two countries as a "stabilizing force" against the backdrop of global tension.
Putin’s reception in Beijing with a red carpet attracted attention. The visit occurred shortly after US President Donald Trump’s contacts related to China, sparking extensive discussions in the international community.
During the approximately 24-hour meeting, issues such as the Iran-Israel confrontation, the war in Ukraine, and energy security were also discussed. Xi stressed the importance of quickly resolving tensions in the Middle East, noting its impact on energy supply and global trade.
This was Vladimir Putin’s 25th official visit to China as the Russian leader. In recent years, the two countries deepened cooperation in trade, energy, and security, also marking the 25th anniversary of the "Good-Neighborliness and Friendly Cooperation Agreement" signed in 2001.
Experts believe that after the war in Ukraine, due to the impact of Western sanctions, Russia has become more economically dependent on China. It is also noted that rising tensions in the Middle East could further strengthen Moscow-Beijing energy cooperation.