Sidən ABŞ-yə dolayı mesaj:
Çin Prezidenti Si Cinpin Pekində Rusiya Prezidenti Vladimir Putini rəsmi mərasimlə qarşılayıb. Görüş zamanı Si beynəlxalq sistemdə “təkqütblü hegemon meyillərin nəzarətdən çıxdığını” bildirərək ABŞ siyasətinə dolayı mesaj verib.
Medianews.az xəbər verir ki, Böyük Xalq Zalında keçirilən görüşdə Çin və Rusiyanın strateji tərəfdaşlığının daha da gücləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Si iki ölkə arasındakı münasibətləri qlobal gərginlik fonunda “sabitləşdirici güc” kimi xarakterizə edib.
Putinin Pekində qırmızı xalça ilə qarşılanması diqqət çəkib. Səfərin ABŞ Prezidenti Donald Trampın Çinlə bağlı təmaslarından qısa müddət sonra baş tutması beynəlxalq ictimaiyyətdə geniş müzakirələrə səbəb olub.
Təxminən 24 saat davam edən görüş çərçivəsində İran-İsrail qarşıdurması, Ukraynadakı müharibə və enerji təhlükəsizliyi məsələləri də müzakirə olunub. Si Yaxın Şərqdə gərginliyin tezliklə aradan qalxmasının vacibliyini vurğulayaraq bunun enerji təchizatı və qlobal ticarətə təsir etdiyini bildirib.
Bu, Vladimir Putinin Rusiya lideri kimi Çinə 25-ci rəsmi səfəri olub. Son illərdə ticarət, enerji və təhlükəsizlik sahələrində əməkdaşlığı dərinləşdirən iki ölkə 2001-ci ildə imzalanmış “Yaxşı Qonşuluq və Dostluq Əməkdaşlığı Sazişi”nin 25 illiyini də qeyd edir.
Ekspertlər hesab edir ki, Ukrayna müharibəsindən sonra Qərb sanksiyalarının təsiri ilə Rusiya iqtisadi baxımdan Çindən daha çox asılı vəziyyətə düşüb. Yaxın Şərqdə artan gərginliyin isə Moskva-Pekin enerji əməkdaşlığını daha da gücləndirə biləcəyi bildirilir.

Президент Китая Си Цзиньпин в Пекине официально встретил президента России Владимира Путина. Во время встречи Си заявил, что в международной системе «тенденции одностороннего господства выходят из-под контроля», что является косвенным посланием к политике США.
Medianews.az сообщает, что на встрече, прошедшей в Большом народном зале, была подчеркнута важность дальнейшего укрепления стратегического партнерства между Китаем и Россией.
Си охарактеризовал отношения между двумя странами на фоне глобальной напряжённости как «стабилизирующую силу».
Внимание привлекла встреча Путина в Пекине с красной ковровой дорожкой. Поездка состоялась вскоре после контактов президента США Дональда Трампа с Китаем, что вызвало широкий резонанс в международном сообществе.
В ходе примерно 24-часовой встречи обсуждались иранско-израильский конфликт, война в Украине и вопросы энергетической безопасности. Си подчеркнул важность скорейшего урегулирования напряжённости на Ближнем Востоке, отметив, что это влияет на энергоснабжение и глобальную торговлю.
Это был 25-й официальный визит Владимира Путина в Китай в качестве лидера России. За последние годы страны углубили сотрудничество в сферах торговли, энергетики и безопасности, отмечая также 25-летие подписание в 2001 году «Договора о добрососедстве, дружбе и сотрудничестве».
Эксперты считают, что после войны на Украине под воздействием западных санкций Россия стала экономически более зависима от Китая. При этом рост напряжённости на Ближнем Востоке может ещё больше укрепить энергетическое сотрудничество Москвы и Пекина.