Şimali Koreya Yaponiyaya xəbərdarlıq etdi:
Şimali Koreya ABŞ və Yaponiyanın birgə keçirdiyi hərbi təlimi "müharibə məşqi" kimi qiymətləndirərək buna kəskin etiraz edib.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı Pxenyan bəyanat yayıb.
Bəyanatda bildirilib ki, Yaponiyanın ABŞ ilə hərbi əməkdaşlığı genişləndirməsi regionda təhlükəsizliyə təhdid yaradır. Şimali Koreya tərəfi Yaponiyanın bu manevrlərdə iştirakını ölkənin "işğal imkanlarını artırmağa" yönəlmiş addım kimi xarakterizə edib.
Bəyanatda Yaponiya Quru Özünümüdafiə Qüvvələri ilə ABŞ Dəniz Piyadalarının birgə keçirdiyi təlimlər kəskin pislənilib. Şimali Koreya həmçinin Yaponiyanın bu təlimlərdə iştirakını ölkənin "işğal imkanlarını artırmağa" yönəlmiş addım kimi qiymətləndirib.
Rəsmi Pxenyan Tokio rəhbərliyini Vaşinqtonla hərbi əməkdaşlığı dərinləşdirməkdə və regionda təhlükəsizliyi gərginləşdirməkdə ittiham edib.
Bəyanatda həmçinin qeyd olunub ki, Yaponiya mövcud beynəlxalq vəziyyətdən "müharibə aparan dövlətə çevrilməsini qanuniləşdirmək" məqsədilə istifadə edir və bu siyasəti davam etdirəcəyi təqdirdə, "faciəvi sonluqla" qarşılaşa bilər.
Qeyd edək ki, ABŞ və Yaponiyanın iyunun 20-də başlayan birgə hərbi təliminin sabah başa çatacağı planlaşdırılır.

North Korea sharply protested the joint military exercise conducted by the US and Japan, describing it as a "war rehearsal."
Medianews.az reports that Pyongyang issued a statement regarding this matter.
The statement noted that Japan’s expansion of military cooperation with the US poses a threat to regional security. North Korea characterized Japan's participation in these maneuvers as a step aimed at "increasing its invasion capabilities."
The statement sharply condemned the joint exercises conducted by the Japan Ground Self-Defense Force and the US Marines. North Korea also assessed Japan's participation in these exercises as a move aimed at "increasing the country's invasion capabilities."
Official Pyongyang accused Tokyo's leadership of deepening military cooperation with Washington and escalating insecurity in the region.
The statement also noted that Japan is using the current international situation to "legalize its transformation into a war-waging state" and warned that if this policy continues, it may face a "tragic end."
It is worth noting that the joint military exercise between the US and Japan, which began on June 20, is scheduled to conclude tomorrow.