Məşhur “Simpsonlar” serialında Donald Trampın prezident olacağını göstərən bölümü yazan ssenarist Den Qrini 2028-ci ildə keçiriləcək ABŞ prezident seçkilərində namizəd olmaq istədiyini açıqlayıb.
Medianews.az Axşam.az-a istinadən xəbər verir ki, o, bu barədə öz yutub kanalında yayımladığı videomüraciətdə bildirib.
“Prezidentliyə namizəd oluram. Mənim platformam — hamı üçün Amerikadır. Gəlin bunu birlikdə edək” deyə, Qrini vurğulayıb.
Söhbət 2000-ci ildə yayımlanan “Bart gələcəkdə” adlı bölümdən gedir. Həmin seriyada Bart Simpson gələcəyi görür və bacısı Lizanın ABŞ-ın ilk qadın prezidenti olduğunu öyrənir. Bölümlərdən birində Liza Oval kabinetdə əvvəlki prezidentdən qalan maliyyə problemlərini müzakirə edir. Süjetə görə, həmin prezident Donald Tramp idi.
Bu epizod Trampın 2016-cı ildəki real seçki qələbəsindən 16 il əvvəl yayımlandığı üçün serialın yaradıcısı Mett Qroeninq tez-tez “peyğəmbər” adlandırılır.

The writer of "The Simpsons" wants to become the President of the USA.
The screenwriter who wrote the episode of the famous "The Simpsons" series that showed Donald Trump becoming president, Dan Greaney, has announced that he wants to be a candidate in the 2028 US presidential elections.
Medianews.az citing Axşam.az reports that he stated this in a video message published on his YouTube channel.
"I am running for president. My platform is America for everyone. Let's do this together," Greaney emphasized.
The episode in question is called "Bart to the Future," which aired in 2000. In that episode, Bart Simpson sees the future and learns that his sister Lisa is the first female president of the United States. In one of the episodes, Lisa discusses financial problems inherited from the previous president in the Oval Office. According to the plot, that president was Donald Trump.
This episode aired 16 years before Trump's actual election victory in 2016, which is why the creator of the series, Matt Groening, is often called a "prophet."