Məşhur “Simpsonlar” serialında Donald Trampın prezident olacağını göstərən bölümü yazan ssenarist Den Qrini 2028-ci ildə keçiriləcək ABŞ prezident seçkilərində namizəd olmaq istədiyini açıqlayıb.
Medianews.az Axşam.az-a istinadən xəbər verir ki, o, bu barədə öz yutub kanalında yayımladığı videomüraciətdə bildirib.
“Prezidentliyə namizəd oluram. Mənim platformam — hamı üçün Amerikadır. Gəlin bunu birlikdə edək” deyə, Qrini vurğulayıb.
Söhbət 2000-ci ildə yayımlanan “Bart gələcəkdə” adlı bölümdən gedir. Həmin seriyada Bart Simpson gələcəyi görür və bacısı Lizanın ABŞ-ın ilk qadın prezidenti olduğunu öyrənir. Bölümlərdən birində Liza Oval kabinetdə əvvəlki prezidentdən qalan maliyyə problemlərini müzakirə edir. Süjetə görə, həmin prezident Donald Tramp idi.
Bu epizod Trampın 2016-cı ildəki real seçki qələbəsindən 16 il əvvəl yayımlandığı üçün serialın yaradıcısı Mett Qroeninq tez-tez “peyğəmbər” adlandırılır.

Сценарист "Симпсонов" хочет стать президентом США
Сценарист Ден Грин, написавший эпизод популярного сериала «Симпсоны», в котором предсказано, что Дональд Трамп станет президентом, заявил, что намерен баллотироваться на пост президента США на выборах 2028 года.
Medianews.az со ссылкой на Axşam.az сообщает, что он заявил об этом в видеобращении, опубликованном на собственном канале в YouTube.
«Я выдвигаю свою кандидатуру в президенты. Моя платформа — Америка для всех. Давайте сделаем это вместе», — подчеркнул Грин.
Речь идет об эпизоде «Барт в будущем», который вышел в 2000 году. В этом эпизоде Барт Симпсон видит будущее и узнаёт, что его сестра Лиза стала первой женщиной-президентом США. В одном из эпизодов Лиза в Овальном кабинете обсуждает финансовые проблемы, оставшиеся от предыдущего президента. По сюжету, этим президентом был Дональд Трамп.
Этот эпизод вышел в эфир за 16 лет до реальной победы Трампа на выборах 2016 года, поэтому создатель сериала Мэтт Грейнинг часто называется «пророком».