Tramp: "İranı darmadağın etdik, Xark adasını vurduq” – Yaxın Şərq tarixində görünməmiş bombardman - VİDEO
ABŞ prezidenti Donald Trump İranla bağlı son dərəcə sərt və diqqət çəkən bəyanat verib.
Medianews.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, Tramp sosial şəbəkə hesabında yaydığı açıqlamada ABŞ ordusunun onun göstərişi ilə Yaxın Şərq tarixində ən güclü bombardman əməliyyatlarından birini həyata keçirdiyini bildirib.
ABŞ prezidentinin sözlərinə görə, əməliyyat ABŞ Silahlı Qüvvələrinin Yaxın Şərqdə fəaliyyət göstərən əsas hərbi strukturu – United States Central Command tərəfindən icra olunub.
Tramp iddia edib ki, hücum nəticəsində İranın strateji hərbi hədəflərindən biri hesab olunan Kharg Island - Xark adasında yerləşən bütün hərbi obyektlər tamamilə məhv edilib.
ABŞ prezidenti paylaşımında belə yazıb:
“Bir neçə dəqiqə əvvəl mənim göstərişimlə ABŞ Mərkəzi Komandanlığı Yaxın Şərq tarixində ən güclü bombardmanlardan birini həyata keçirdi və İranın tac incisi sayılan Xark adasında bütün hərbi hədəfləri tamamilə məhv etdi.”
Neft infrastrukturu hələlik hədəfə alınmayıb
Tramp açıqlamasında diqqət çəkən başqa bir məqama da toxunub. Onun sözlərinə görə, ABŞ ordusu adadakı neft infrastrukturu obyektlərini də məhv edə biləcək gücə malik idi, lakin bu addım hələlik atılmayıb.
ABŞ prezidenti bildirib ki, bu qərar “müəyyən səbəblərə görə” verilib. Lakin İran və ya digər qüvvələr regionda gəmiçilik təhlükəsizliyinə mane olarsa, ABŞ bu qərara yenidən baxa bilər.
Burada əsasən dünyanın ən strateji enerji marşrutlarından biri hesab olunan Strait of Hormuz boğazı nəzərdə tutulur. Bu boğaz vasitəsilə dünya üzrə ixrac edilən neftin böyük hissəsi daşınır.
Xark adası nədir və niyə stratejidir?
Xark adası İranın Bəsrə körfəzi (Fars körfəzi) sahillərində yerləşən ən mühüm enerji və logistika mərkəzlərindən biridir. Bu ada İranın neft ixrac sisteminin əsas qovşağı hesab olunur.
Musavat.com-un məlumatına görə, İranın ixrac etdiyi neftin böyük hissəsi məhz bu adadakı terminallar vasitəsilə dünya bazarlarına göndərilir. Adada böyük neft anbarları, tankerlərin yüklənməsi üçün terminallar və hərbi obyektlər yerləşir.
Məhz buna görə də Xark adası İranın enerji infrastrukturu baxımından strateji əhəmiyyət daşıyan ən vacib nöqtələrdən biri sayılır.
Trampdan İran rəhbərliyinə ultimatum
ABŞ prezidenti bəyanatında İranın ABŞ hücumlarına qarşı effektiv müdafiə imkanlarının olmadığını da iddia edib. Onun sözlərinə görə, ABŞ ordusu hazırda dünyada ən güclü və ən müasir hərbi qüvvələrdən biridir.
Tramp həmçinin bildirib ki, İranın nüvə silahına sahib olmasına heç vaxt imkan verilməyəcək və Tehran rəhbərliyi mövcud vəziyyəti nəzərə alaraq silahı yerə qoymalıdır.
Hazırda İran tərəfi Trampın bu açıqlamalarına rəsmi reaksiya verməyib. Regionda vəziyyət isə gərgin olaraq qalır.

Trump: "We devastated Iran, we hit Khark Island” –
Trump: "We devastated Iran, we hit Khark Island” – Unprecedented bombing in the history of the Middle East - VIDEO
US President Donald Trump has issued an extremely harsh and attention-grabbing statement regarding Iran.
Medianews.az, referring to Musavat.com, reports that Trump stated in a post on his social media account that the US military, under his directive, carried out one of the most powerful bombing operations in Middle Eastern history.
According to the words of the US president, the operation was executed by the United States Central Command, the main military structure operating in the Middle East.
Trump claimed that as a result of the attack, all military facilities located on Kharg Island—considered one of Iran’s strategic military targets—were completely destroyed.
The US president wrote the following in his post:
"A few minutes ago, by my order, the US Central Command carried out one of the strongest bombings in Middle Eastern history and completely destroyed all military targets on Kharg Island, considered Iran’s crown jewel."
Oil infrastructure has not yet been targeted
Another notable point mentioned by Trump in his statement is that according to him, the US military had the power to also destroy the oil infrastructure facilities on the island, but this step has not yet been taken.
The US president stated that this decision was made "for certain reasons." However, if Iran or other forces hinder maritime security in the region, the US may reconsider this decision.
This primarily refers to the Strait of Hormuz, considered one of the world’s most strategic energy routes. A large portion of the world’s exported oil is transported through this strait.
What is Kharg Island and why is it strategic?
Kharg Island is one of the most important energy and logistics centers located on the shores of Iran’s Basra Bay (Persian Gulf). This island is regarded as the main hub of Iran’s oil export system.
According to Musavat.com, a large portion of the oil exported by Iran is sent to global markets through terminals located on this island. The island hosts large oil storage facilities, terminals for loading tankers, and military installations.
For these reasons, Kharg Island is considered one of the most crucial points in terms of Iran’s energy infrastructure and holds strategic importance.
Trump’s ultimatum to the Iranian leadership
In his statement, the US president also claimed that Iran does not have effective defense capabilities against US attacks. According to him, the US military is currently one of the strongest and most modern military forces in the world.
Trump also stated that Iran will never be allowed to possess nuclear weapons, and the Tehran leadership should consider the current situation and lay down arms.
Currently, Iran has not given an official response to Trump’s statements. The situation in the region remains tense.