Tramp: "İranı darmadağın etdik, Xark adasını vurduq” – Yaxın Şərq tarixində görünməmiş bombardman - VİDEO
ABŞ prezidenti Donald Trump İranla bağlı son dərəcə sərt və diqqət çəkən bəyanat verib.
Medianews.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, Tramp sosial şəbəkə hesabında yaydığı açıqlamada ABŞ ordusunun onun göstərişi ilə Yaxın Şərq tarixində ən güclü bombardman əməliyyatlarından birini həyata keçirdiyini bildirib.
ABŞ prezidentinin sözlərinə görə, əməliyyat ABŞ Silahlı Qüvvələrinin Yaxın Şərqdə fəaliyyət göstərən əsas hərbi strukturu – United States Central Command tərəfindən icra olunub.
Tramp iddia edib ki, hücum nəticəsində İranın strateji hərbi hədəflərindən biri hesab olunan Kharg Island - Xark adasında yerləşən bütün hərbi obyektlər tamamilə məhv edilib.
ABŞ prezidenti paylaşımında belə yazıb:
“Bir neçə dəqiqə əvvəl mənim göstərişimlə ABŞ Mərkəzi Komandanlığı Yaxın Şərq tarixində ən güclü bombardmanlardan birini həyata keçirdi və İranın tac incisi sayılan Xark adasında bütün hərbi hədəfləri tamamilə məhv etdi.”
Neft infrastrukturu hələlik hədəfə alınmayıb
Tramp açıqlamasında diqqət çəkən başqa bir məqama da toxunub. Onun sözlərinə görə, ABŞ ordusu adadakı neft infrastrukturu obyektlərini də məhv edə biləcək gücə malik idi, lakin bu addım hələlik atılmayıb.
ABŞ prezidenti bildirib ki, bu qərar “müəyyən səbəblərə görə” verilib. Lakin İran və ya digər qüvvələr regionda gəmiçilik təhlükəsizliyinə mane olarsa, ABŞ bu qərara yenidən baxa bilər.
Burada əsasən dünyanın ən strateji enerji marşrutlarından biri hesab olunan Strait of Hormuz boğazı nəzərdə tutulur. Bu boğaz vasitəsilə dünya üzrə ixrac edilən neftin böyük hissəsi daşınır.
Xark adası nədir və niyə stratejidir?
Xark adası İranın Bəsrə körfəzi (Fars körfəzi) sahillərində yerləşən ən mühüm enerji və logistika mərkəzlərindən biridir. Bu ada İranın neft ixrac sisteminin əsas qovşağı hesab olunur.
Musavat.com-un məlumatına görə, İranın ixrac etdiyi neftin böyük hissəsi məhz bu adadakı terminallar vasitəsilə dünya bazarlarına göndərilir. Adada böyük neft anbarları, tankerlərin yüklənməsi üçün terminallar və hərbi obyektlər yerləşir.
Məhz buna görə də Xark adası İranın enerji infrastrukturu baxımından strateji əhəmiyyət daşıyan ən vacib nöqtələrdən biri sayılır.
Trampdan İran rəhbərliyinə ultimatum
ABŞ prezidenti bəyanatında İranın ABŞ hücumlarına qarşı effektiv müdafiə imkanlarının olmadığını da iddia edib. Onun sözlərinə görə, ABŞ ordusu hazırda dünyada ən güclü və ən müasir hərbi qüvvələrdən biridir.
Tramp həmçinin bildirib ki, İranın nüvə silahına sahib olmasına heç vaxt imkan verilməyəcək və Tehran rəhbərliyi mövcud vəziyyəti nəzərə alaraq silahı yerə qoymalıdır.
Hazırda İran tərəfi Trampın bu açıqlamalarına rəsmi reaksiya verməyib. Regionda vəziyyət isə gərgin olaraq qalır.

Президент США Дональд Трамп выступил с крайне жестким и резонансным заявлением по поводу Ирана.
MediaNews.az со ссылкой на Musavat.com сообщает, что Трамп в опубликованном в соцсетях заявлении отметил, что по его указанию армия США провела одну из самых мощных бомбардировочных операций в истории Ближнего Востока.
По словам президента США, операция была выполнена основным военным структурным подразделением, действующим на Ближнем Востоке – United States Central Command.
Трамп утверждает, что в результате атаки полностью уничтожены все военные объекты, расположенные на острове Харг (Харк), который считается одним из стратегических военных объектов Ирана.
Президент США написал в своем посте следующее:
«Несколько минут назад по моему указанию Центральное командование США провело одну из самых мощных бомбардировок в истории Ближнего Востока и полностью уничтожило все военные цели на острове Харк, который считается короной Ирана.»
Нефтяная инфраструктура пока не была поражена
Трамп в своем заявлении также затронул еще один важный момент. По его словам, армия США имела потенциал для уничтожения объектов нефтяной инфраструктуры на острове, но этот шаг пока не был сделан.
Президент США подчеркнул, что это решение было принято «по определенным причинам». Однако, если Иран или другие силы помешают свободному судоходству в регионе, США могут пересмотреть это решение.
Здесь в первую очередь имеется в виду пролив Ормуз, который считается одним из самых стратегических энергетических маршрутов в мире. Через этот пролив транспортируется значительная часть нефти, экспортируемой в мировом масштабе.
Что представляет собой остров Харк и почему он стратегический?
Остров Харк — один из важнейших центров энергетики и логистики, расположенных на побережье залива Басра (Персидский залив) в Иране. Этот остров считается главным узлом экспортной нефтяной системы Ирана.
По данным Musavat.com, большая часть нефти, экспортируемой из Ирана, отправляется на мировые рынки именно через терминалы, расположенные на этом острове. На острове располагаются крупные нефтехранилища, терминалы для загрузки танкеров и военные объекты.
Именно поэтому остров Харк считается одной из важнейших стратегических точек для энергетической инфраструктуры Ирана.
Ультиматум Трампа иранскому руководству
В заявлении президент США также утверждал, что у Ирана нет эффективных возможностей для защиты от атак США. По его словам, армия США сейчас является одной из самых мощных и современных вооруженных сил в мире.
Трамп также подчеркнул, что Тегеран никогда не будет допущен к обладанию ядерным оружием, и руководству Ирана следует принять текущую ситуацию и отказаться от вооружения.
На момент публикации иранская сторона официально не отреагировала на эти заявления Трампа. Ситуация в регионе остается напряженной.