“Tramp İranın təslim olmamasına təəccüblənir” -
İranın nüvə proqramı ilə bağlı mübahisədə ABŞ ölkəyə təzyiqi artırır. ABŞ prezidenti Donald Tramp Tehranın indiyədək reaksiya verməməsinə təəccüblənir. Bunu onun xüsusi elçisi Stiv Uitkoff “Fox News” telekanalına müsahibəsində deyib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, Stiv Uitkoff bildirib ki, İran regionda ABŞ-ın gücləndirilmiş hərbi mövcudiyyətinə və davam edən təhdidlərinə baxmayaraq “təslim olmur”.
Uitkoffun sözlərinə görə, Tramp İran hökumətinin mövqeyinə “maraq göstərir”, çünki o, İranın nüvə proqramı üzrə razılaşma əldə olunmadığı təqdirdə ciddi nəticələr barədə xəbərdarlıq etmişdi.
Müsahibəsində Uitkoff deyib: “‘Məyus sözünü işlətmək istəmirəm, çünki Prezident Tramp bilir ki, çoxsaylı alternativləri var, amma maraqlıdır ki, niyə onlar – “təslim oldular” demək istəmirəm – amma niyə təslim olmayıblar? Bütün bu təzyiqi, oradakı dəniz qüvvələrini nəzərə alıb niyə bizə yaxınlaşmayıblar?”

В споре по ядерной программе Ирана США усиливают давление на страну. Президент США Дональд Трамп удивляется, что Тегеран до сих пор не реагирует. Об этом в интервью телеканалу «Fox News» заявил его специальный посланник Стив Уиткофф.
По данным Medianews.az, Стив Уиткофф сообщил, что Иран, несмотря на усиленное военное присутствие США в регионе и продолжающиеся угрозы, «не сдается».
По словам Уиткоффа, Трамп «проявляет интерес» к позиции иранского правительства, поскольку он предупреждал о серьезных последствиях в случае отсутствия соглашения по ядерной программе Ирана.
В интервью Уиткофф сказал: «Не хочу употреблять слово “разочарование”, потому что президент Трамп знает, что у него много альтернатив, но интересно, почему они — я не хочу сказать “сдались”, но почему они не сдались? Принимая во внимание все это давление и морские силы там, почему они не подошли к нам?»