“Tramp İranın təslim olmamasına təəccüblənir” -
İranın nüvə proqramı ilə bağlı mübahisədə ABŞ ölkəyə təzyiqi artırır. ABŞ prezidenti Donald Tramp Tehranın indiyədək reaksiya verməməsinə təəccüblənir. Bunu onun xüsusi elçisi Stiv Uitkoff “Fox News” telekanalına müsahibəsində deyib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, Stiv Uitkoff bildirib ki, İran regionda ABŞ-ın gücləndirilmiş hərbi mövcudiyyətinə və davam edən təhdidlərinə baxmayaraq “təslim olmur”.
Uitkoffun sözlərinə görə, Tramp İran hökumətinin mövqeyinə “maraq göstərir”, çünki o, İranın nüvə proqramı üzrə razılaşma əldə olunmadığı təqdirdə ciddi nəticələr barədə xəbərdarlıq etmişdi.
Müsahibəsində Uitkoff deyib: “‘Məyus sözünü işlətmək istəmirəm, çünki Prezident Tramp bilir ki, çoxsaylı alternativləri var, amma maraqlıdır ki, niyə onlar – “təslim oldular” demək istəmirəm – amma niyə təslim olmayıblar? Bütün bu təzyiqi, oradakı dəniz qüvvələrini nəzərə alıb niyə bizə yaxınlaşmayıblar?”

"Trump is surprised by Iran's refusal to surrender" -
The US is increasing pressure on Iran in the dispute over its nuclear program. US President Donald Trump is surprised by Tehran's lack of response so far. This was stated by his special envoy Steve Witkoff in an interview with the "Fox News" channel.
According to Medianews.az, Steve Witkoff said that Iran "does not surrender" despite the US's increased military presence in the region and ongoing threats.
According to Witkoff, Trump "is interested" in the position of the Iranian government, as he had warned about serious consequences if no agreement was reached on Iran's nuclear program.
In his interview, Witkoff said: “I don’t want to use the word 'disappointed,' because President Trump knows he has many alternatives, but it is interesting why they — I don’t want to say 'surrendered' — but why they have not surrendered? Considering all this pressure and the naval forces present there, why haven’t they approached us?”