Trampdan Talibana çağırış:
ABŞ prezidenti Donald Tramp 2021-ci ildə Əfqanıstanda qalan təxminən 7 milyard dollarlıq hərbi texnikanın Talibannın geri qaytarmasını yenidən tələb edib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, Tramp bildirib ki, sözügedən texnika ABŞ-a qaytarılmalıdır.
ABŞ Müdafiə Nazirliyinin məlumatına görə, geri çəkilmə zamanı ölkədə milyardlarla dollar dəyərində hərbi avadanlıq qalıb. Bu texnikaya nəqliyyat vasitələri, silahlar və müasir hərbi sistemlər daxildir və onların əksəriyyəti Talibanın nəzarətinə keçib.
Tramp əvvəlki açıqlamalarında Əfqanıstana veriləcək maliyyə yardımının bu texnikanın geri qaytarılması ilə şərtləndirilə biləcəyini qeyd edib. Bu yanaşma Vaşinqtonun Taliban üzərində təzyiq strategiyasının bir hissəsi kimi qiymətləndirilir.
Taliban isə bu tələbi qəbul etmir, sözügedən hərbi avadanlıqlar ölkənin təhlükəsizliyi üçün zəruri olduğunu vurğulayır.
Mütəxəssislər hesab edir ki, ABŞ istehsalı olan silahlar Talibanın hərbi imkanlarını gücləndirib və bu texnikanın digər qrupların əlinə keçməsi qlobal təhlükəsizlik üçün ciddi risk yaradır.

US President Donald Trump has once again demanded the return of approximately $7 billion worth of military equipment left in Afghanistan in 2021 by the Taliban.
Medianews.az reports that Trump stated that the said equipment must be returned to the US.
According to the US Department of Defense, billions of dollars' worth of military equipment were left in the country during the withdrawal. This equipment includes vehicles, weapons, and modern military systems, most of which have fallen under Taliban control.
In previous statements, Trump noted that financial aid to Afghanistan could be conditioned on the return of this equipment. This approach is considered part of Washington's pressure strategy on the Taliban.
The Taliban, however, reject this demand, emphasizing that the said military equipment is necessary for the country's security.
Experts believe that US-made weapons have strengthened the Taliban's military capabilities and that the possibility of this equipment falling into the hands of other groups poses a serious risk to global security.