Trampdan Talibana çağırış:
ABŞ prezidenti Donald Tramp 2021-ci ildə Əfqanıstanda qalan təxminən 7 milyard dollarlıq hərbi texnikanın Talibannın geri qaytarmasını yenidən tələb edib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, Tramp bildirib ki, sözügedən texnika ABŞ-a qaytarılmalıdır.
ABŞ Müdafiə Nazirliyinin məlumatına görə, geri çəkilmə zamanı ölkədə milyardlarla dollar dəyərində hərbi avadanlıq qalıb. Bu texnikaya nəqliyyat vasitələri, silahlar və müasir hərbi sistemlər daxildir və onların əksəriyyəti Talibanın nəzarətinə keçib.
Tramp əvvəlki açıqlamalarında Əfqanıstana veriləcək maliyyə yardımının bu texnikanın geri qaytarılması ilə şərtləndirilə biləcəyini qeyd edib. Bu yanaşma Vaşinqtonun Taliban üzərində təzyiq strategiyasının bir hissəsi kimi qiymətləndirilir.
Taliban isə bu tələbi qəbul etmir, sözügedən hərbi avadanlıqlar ölkənin təhlükəsizliyi üçün zəruri olduğunu vurğulayır.
Mütəxəssislər hesab edir ki, ABŞ istehsalı olan silahlar Talibanın hərbi imkanlarını gücləndirib və bu texnikanın digər qrupların əlinə keçməsi qlobal təhlükəsizlik üçün ciddi risk yaradır.

Президент США Дональд Трамп в 2021 году вновь потребовал от Талибана вернуть военную технику стоимостью около 7 миллиардов долларов, оставшуюся в Афганистане.
По информации Medianews.az, Трамп заявил, что указанная техника должна быть возвращена в США.
По данным Министерства обороны США, во время вывода войск из страны осталась военная техника на миллиарды долларов. Эта техника включает транспортные средства, оружие и современные военные системы, большая часть которых перешла под контроль Талибана.
В своих предыдущих заявлениях Трамп отметил, что финансовая помощь Афганистану может быть обусловлена возвратом этой техники. Такой подход рассматривается как часть стратегии давления Вашингтона на Талибан.
Талибан, однако, отвергает это требование, подчеркивая, что указанное военное оборудование необходимо для безопасности страны.
Эксперты считают, что оружие американского производства укрепило военные возможности Талибана, и попадание этой техники в руки других групп создает серьезные риски для глобальной безопасности.