Türkiyədə 2400 il su altında qalan şəhər
Türkiyənin cənub-şərq hissəsində arxeoloqlar təxminən su altında qalan 2400 il yaşı olan qədim bir şəhər aşkar ediblər. Söhbət hazırda Dəclə su anbarı suları altında qalan yaşayış məntəqəsindən gedir. Burada qəbirlər, məscid və dini məktəblərdən ibarət bütöv məhəllələr qorunub saxlanılıb.
Bu barədə “Indian Defence Review” nəşri məlumat yayıb.
Dəclə Universitetinin araşdırmasına görə, su altında qədim yaşayış yerinin bütöv məhəllələrini müəyyən etmək mümkün olub. Aşkarlanan obyektlər arasında qəbirlər, məscid və mədrəsə də var. Tikililərin əksəriyyəti demək olar ki, ciddi zədələnmədən günümüzə qədər qorunub.
Mütəxəssislər izah edirlər ki, tikililərin yaxşı vəziyyətdə qalmasının əsas səbəbi onların uzun müddət su altında, insan müdaxiləsi olmadan qalmasıdır. Gölün sakit mühiti binaları faktiki olaraq “konservasiya” edib və bu ərazini bir növ zaman kapsuluna çevirib.
Dəclə Universitetinin tədqiqatçısı İrfan Yıldız qeyd edib ki, sualtı çəkilişlər, həmçinin suyun səviyyəsinin vaxtaşırı azalması tikililəri qismən müşahidə etməyə imkan verir. Onun sözlərinə görə, bu tikililər bütövlüyünü qoruyub saxlayıb və hələ də möhkəm vəziyyətdədir, bu da abidənin yüksək dərəcədə qorunduğunu göstərir.
Batmış şəhərin yerləşdiyi ərazi qədim tarixə malikdir. Egil rayonu Dəclə çayı vadisində yerləşir və müxtəlif dövrlərdə hetlərdən tutmuş osmanlılara qədər fərqli sivilizasiyalar burada məskunlaşıb.
Məqalədə qeyd olunur ki, su altında qalan şəhər bu tarixi zəngin landşaftın bir hissəsidir. Ərazi qədim qayalıq məzarlar və unudulmuş hökmdarların yazıları ilə bəzədilmiş qayalarla əhatə olunub. Bu sualtı kəşf əsrlər boyu müxtəlif sivilizasiyalar tərəfindən formalaşdırılmış bir məkanı görmək imkanı yaradır. Hər bir imperiya yüksəliş və süqut dövründə bu regionun tarix qatlarının formalaşmasına öz töhfəsini verib.
Bununla yanaşı, arxeoloqlar abidə üçün risklərin də mövcud olduğunu vurğulayırlar. Suyun səviyyəsinin dəyişməsi, lilin yığılması və təbii eroziya şəhərin qalıqlarına tədricən zərər verə bilər. Buna görə də alimlər ərazidə genişmiqyaslı sualtı arxeoloji tədqiqatların aparılmasına çağırırlar. Bu tədqiqatlar obyektin detallı sənədləşdirilməsinə, tikinti materiallarının öyrənilməsinə və orada yaşamış insanların həyat tərzinin daha yaxşı başa düşülməsinə imkan verəcək./lent.az

Archaeologists have discovered an ancient city approximately 2400 years old, which is partially underwater, in southeastern Turkey. The settlement is currently submerged under the waters of the Tigris dam. Entire neighborhoods consisting of graves, mosques, and religious schools have been preserved here.
This was reported by the publication "Indian Defence Review".
According to the research conducted by Dicle University, it has been possible to identify entire neighborhoods of the ancient settlement underwater. Among the discovered objects are graves, mosques, and madrasas. Most of the buildings have been preserved to this day with almost no serious damage.
Experts explain that the main reason for the good condition of the buildings is their long period underwater without human interference. The calm environment of the lake has effectively "conserved" the buildings and turned this area into a kind of time capsule.
Irfan Yıldız, a researcher from Dicle University, noted that underwater filming, as well as the periodic lowering of water levels, allows for partial observation of the buildings. According to him, these structures have preserved their integrity and are still in solid condition, indicating that the monument is highly protected.
The area where the submerged city is located has an ancient history. The Egil district is situated in the Tigris river valley, and various civilizations ranging from the Hittites to the Ottomans have settled here throughout different periods.
The article notes that the submerged city is part of this rich historical landscape. The area is surrounded by ancient rocky tombs and rocks decorated with inscriptions of forgotten rulers. This underwater discovery creates an opportunity to see a place shaped by various civilizations over centuries. Each empire contributed to the formation of the historical layers of this region during their periods of rise and decline.
At the same time, archaeologists emphasize that there are risks for the monument. Changes in water levels, accumulation of silt, and natural erosion can gradually damage the remains of the city. Therefore, scientists call for large-scale underwater archaeological research in the area. These studies will enable detailed documentation of the site, the study of construction materials, and a better understanding of the lifestyle of the people who lived there./lent.az