Türkiyədə kütləvi həbslər: Prezident Administrasiyası
Türkiyənin Kahramanmaraş və Şanlıurfa bölgələrində məktəblərə edilən hücumlarla bağlı 249 şübhəli şəxs saxlanılıb.
Bu barədə Türkiyə Prezident Administrasiyasının Kommunikasiya İdarəsi məlumat yayıb.
Qeyd olunur ki, təhsil ocaqlarına hücumlarla bağlı araşdırmalar Kahramanmaraş və Şanlıurfa prokurorluqları tərəfindən diqqətlə və əhatəli şəkildə aparılır. Məlumata görə, sözügedən hadisələrlə bağlı qadağan olunmuş kadrları paylaşan şəxslər müəyyən ediliblər.
"Aparılan araşdırmaların bir hissəsi olaraq 72 bölgədə ümumilikdə 661 hesab sahibi barəsində istintaq başladılıb. Onlardan 68 nəfər həbs edilib, 127 nəfər barədə məhkəmə nəzarəti tədbiri, beş nəfər haqqında isə Uşaqların Müdafiəsi Qanununa əsasən tədbir görülüb. 117 nəfər azadlığa buraxılıb və ailələrinə təhvil verilib. 95 nəfərin saxlanılması və şəxsiyyətinin müəyyən edilməsi üçün səylər davam edir. Bundan əlavə, hazırda 249 şübhəli şəxs hazırda nəzarət altında saxlanılır, 1 104 sosial media hesabına giriş bloklanıb", - deyə idarədən bildirilib.
Türkiyədə kütləvi həbslər: Prezident Administrasiyası RƏSMİ AÇIQLAMA verdi - FOTO
Ölkənin təhlükəsizliyini təhdid edən, məktəbləri hücumların hədəfi kimi göstərərək narahatlıq yaradan çoxsaylı hesab sahibləri müəyyən olunub.
Rəsmi məlumata görə, 275 məktəbi hədəf alan 389 hesab istifadəçisi müəyyənləşdirilərək nəzarətə alınıb və onların barəsində hüquqi proseslər davam etdirilir.
Xatırladaq ki, aprelin 14-də Şanlıurfanın Siverek rayonunda yerləşən liseydə baş verən insident zamanı 16 nəfər xəsarət alıb. Aprelin 15-də isə Türkiyənin Kahramanmaraş şəhərində 8-ci sinif şagirdi məktəbə silahlı hücum edərək bir müəllimi və səkkiz şagirdi qətlə yetirib./oxu.az

По поводу нападений на школы в регионах Кахраманмараш и Шанлыурфа в Турции задержано 249 подозреваемых лиц.
Об этом сообщил Отдел коммуникаций Администрации Президента Турции.
Отмечается, что по факту нападений на учебные заведения проводятся тщательные и всесторонние расследования прокуратурами Кахраманмараша и Шанлыурфы. Согласно информации, были выявлены лица, публиковавшие запрещённые кадры, связанные с упомянутыми событиями.
"В рамках проводимых расследований в 72 регионах было начато уголовное дело в отношении 661 владельца аккаунтов. Из них 68 человек арестованы, в отношении 127 применены меры судебного контроля, в отношении пятерых приняты меры согласно Закону о защите детей. 117 человек освобождены и переданы семьям. Продолжаются усилия по задержанию и идентификации 95 лиц. Более того, в настоящее время 249 подозреваемых находятся под наблюдением, доступ к 1 104 аккаунтам в социальных сетях заблокирован", — говорится в сообщении управления.
Массовые аресты в Турции: Администрация Президента ОФИЦИАЛЬНОЕ ЗАЯВЛЕНИЕ - ФОТО
Обнаружено множество владельцев аккаунтов, создающих беспокойство, демонстрируя школы объекта нападений и угрожая безопасности страны.
Согласно официальной информации, идентифицированы и взяты под контроль 389 пользователей аккаунтов, нацелившихся на 275 школ, и в отношении них продолжаются правовые процедуры.
Напомним, что 14 апреля в лицее района Сиверек города Шанлыурфы произошёл инцидент, в результате которого пострадали 16 человек. 15 апреля в городе Кахраманмараш восьмиклассник совершил вооружённое нападение на школу, убив одного учителя и восьмерых учеников./oxu.az