Türkiyədə kütləvi həbslər: Prezident Administrasiyası
Türkiyənin Kahramanmaraş və Şanlıurfa bölgələrində məktəblərə edilən hücumlarla bağlı 249 şübhəli şəxs saxlanılıb.
Bu barədə Türkiyə Prezident Administrasiyasının Kommunikasiya İdarəsi məlumat yayıb.
Qeyd olunur ki, təhsil ocaqlarına hücumlarla bağlı araşdırmalar Kahramanmaraş və Şanlıurfa prokurorluqları tərəfindən diqqətlə və əhatəli şəkildə aparılır. Məlumata görə, sözügedən hadisələrlə bağlı qadağan olunmuş kadrları paylaşan şəxslər müəyyən ediliblər.
"Aparılan araşdırmaların bir hissəsi olaraq 72 bölgədə ümumilikdə 661 hesab sahibi barəsində istintaq başladılıb. Onlardan 68 nəfər həbs edilib, 127 nəfər barədə məhkəmə nəzarəti tədbiri, beş nəfər haqqında isə Uşaqların Müdafiəsi Qanununa əsasən tədbir görülüb. 117 nəfər azadlığa buraxılıb və ailələrinə təhvil verilib. 95 nəfərin saxlanılması və şəxsiyyətinin müəyyən edilməsi üçün səylər davam edir. Bundan əlavə, hazırda 249 şübhəli şəxs hazırda nəzarət altında saxlanılır, 1 104 sosial media hesabına giriş bloklanıb", - deyə idarədən bildirilib.
Türkiyədə kütləvi həbslər: Prezident Administrasiyası RƏSMİ AÇIQLAMA verdi - FOTO
Ölkənin təhlükəsizliyini təhdid edən, məktəbləri hücumların hədəfi kimi göstərərək narahatlıq yaradan çoxsaylı hesab sahibləri müəyyən olunub.
Rəsmi məlumata görə, 275 məktəbi hədəf alan 389 hesab istifadəçisi müəyyənləşdirilərək nəzarətə alınıb və onların barəsində hüquqi proseslər davam etdirilir.
Xatırladaq ki, aprelin 14-də Şanlıurfanın Siverek rayonunda yerləşən liseydə baş verən insident zamanı 16 nəfər xəsarət alıb. Aprelin 15-də isə Türkiyənin Kahramanmaraş şəhərində 8-ci sinif şagirdi məktəbə silahlı hücum edərək bir müəllimi və səkkiz şagirdi qətlə yetirib./oxu.az

249 suspects have been detained in connection with attacks on schools in the Kahramanmaraş and Şanlıurfa regions of Turkey.
This was reported by the Communications Directorate of the Turkish Presidential Administration.
It is noted that investigations into the attacks on educational institutions are being conducted carefully and comprehensively by the Kahramanmaraş and Şanlıurfa prosecutor's offices. According to the information, individuals who shared prohibited footage related to these incidents have been identified.
"As part of the ongoing investigations, inquiries have been initiated against 661 account holders across 72 regions in total. Among them, 68 people have been arrested, court supervision measures have been applied to 127 individuals, and measures under the Child Protection Law have been taken against five individuals. 117 people have been released and handed over to their families. Efforts continue to detain and identify 95 persons. Additionally, 249 suspects are currently being held under control, and access to 1,104 social media accounts has been blocked," the directorate said.
Mass arrests in Turkey: Presidential Administration ISSUED OFFICIAL STATEMENT - PHOTO
Many account holders who threaten the country’s security and cause concern by targeting schools as the subjects of attacks have been identified.
According to the official data, 389 account users targeting 275 schools have been identified and taken under control, and legal proceedings against them are ongoing.
Recall that on April 14, during an incident at a high school in Siverek district of Şanlıurfa, 16 people were injured. On April 15, in the city of Kahramanmaraş, Turkey, an 8th-grade student carried out an armed attack at a school, killing one teacher and eight students./oxu.az