Uğurları təhlükə altına itələyən fikir kasadlığı
Müasir dünya proseslərin sürəti ilə səciyyələnir. Biz bu proseslərinin hətta mahiyyətini belə anlamadan bəzən onların aktiv və ya passiv iştirakçılarına çevrilirik. Vəziyyət elə bir səviyyəyə çatıb ki, bəzən necə baş verdiyini bilmədən belə özümüzü hansısa hadisənin içində görürük. Sanki hamımız toplum olaraq hətta nömrəsini belə bilmədiyimiz, bizdən sürətlə uzaqlaşan “avtobusun” arxasınca qaçırıq: təki ona çata bilək, minək və durduğumuz yerdən uzaqlaşaq. Qloballaşmanın müəllifləri olan “super güclər” müasir dünyanı təqribən oxşar vəziyyətə çatdırıb. Əsas problem də ondadır ki, hadisələrin sürətlə cərəyan etməsi səbəbindən düşünməyə macal tapa bilmirik, illər ötdükcə isə düşünən beyinlərin sayı dəhşətli dərəcədə azalır. Oxşar mənzərə inkişaf etdikcə tək ümid yanlış olaraq həmin o uzaqlaşan “avtobusa” çatmaqla bağlı olur. Beləcədə müasir toplum hər gün sərbəst və dərin düşüncədən daha da uzaqlaşır. Təsadüfi deyil ki, dərin və maraqlı fikir artıq defisit məhsula çevrilib. Baş verən müxtəlif hadisələrin adi nəqli xalis biznes sahəsinə çevrilmiş mətbuatın sayəsində cəmiyyətə “analitika” kimi sırınır. Bəli, fikrinin qıtlığı nəinki perspektiv inkişafı dayandırır, hətta deqradasiyanın da səbəbi ola bilir. Dövlət və cəmiyyətin müstəqil “ruhunu” yaşadan, habelə dayanıqlı inkişafın sütunu olan ideologiya müstəvisində isə “fikir” tükənməz qüvvə mənbəyi kimi qarşımızda çıxış edir. Məhz bu səbəbdən də “fikir” və peşəkar siyasəti bir-birindən ayırd etmək mümkün deyil. Fikri olmayan siyasətin ömrü qısa olar, siyasətsiz olan fikrin də ictimai faydası olmaz.
Bu sözləri Medianews.az-a açıqlamasında politoloq Asif Adil deyib.
O bildirib ki, informasiya bolluğuna rəğmən yaşanan fikir kasadlığı qaçılmaz olaraq siyasəti cılızlaşdırır, səhvlərin sayını artırır, qlobal internet isə siyasəti yanlışlıqla əlçatan fəaliyyət növünə çevirir. Nəticədə əldə etdiyimiz odur ki, vaxtaşırı müxtəlif “siyasi eybəcərliklərə” şahidlik etməyə məhkum oluruq. Dərin və peşəkar fikirdən məhrum olmuş məsuliyyətsiz demaqogiya, habelə pafoslu şüarlar səbəbindən dövlətin və cəmiyyətin inkişafında mühüm rol oynayan “siyasət” kimi önəmli bir sahə, sadəcə, fərdlər arasında münasibətləri aydınlaşdırma meydançasına çevrilib. Əlbəttə ki, informasiya bolluğu əsla siyasətdə dərin və müstəqil fikrin mövcudluğuna dəlalət etmir. Qlobal internet sayəsində baş verən sürətli və fasiləsiz informasiya axını isə müstəqil və milli fikrin istehsalını da əsaslı şəkildə çətinləşdirir. Məhz buna görə də bəziləri tək ümidi vaxt itirmədən və düşünmədən qaçaraq bizdən sürətlə uzaqlaşan yuxarıda bəhs etdiyimiz “avtobusa” çatmaqda görürlər. Gənc və müstəqil dövlətlər oxşar yaşam rejiminə qlobal tendensiyaların müəllifləri tərəfindən uğurla salınıb. Təsadüfi deyil ki, bütün səylərə rəğmən dünyanın əksər ölkələri, sadəcə, o məşhur “dələ” kimi durmadan təkəri yerində fırladırlar. Odur ki, gözüyumulu axının arxasınca qaçmamaq və geosiyasi tələlərə düşməmək üçün müstəqil, milli və dərin “fikir” mütləq olaraq siyasi münasibətlərin elementinə çevrilməlidir. Fikirdən məhrum olmuş siyasət dayaz çay kimi, sadəcə, səs salır və insanları çaşdıra bilir. Fikri boş nəzəriyyə adlandırıb onu siyasətdən kəsib atanlar isə əslində, siyasi münasibətlərdə demaqogiya və emosional manipulyasiyalara yol açırlar.
Asif Adil təəssüflə qeyd edib ki, dünyada müşahidə olunan texniki tərəqqi fonunda “fikri” boş nəzəriyyə adlandıranlar hələ də vardır. Bəlkə də bunun nəticəsidir ki, müasir siyasi münasibətləri sosial-psixoloji təzahürlər səciyyələndirir: böhtan, şər, manipulyasiya, təhrik, təzyiq, psixoloji pressinq, depressiya, apatiya, inkarçılıq, nifrət, qərəz, yanlış təsəvvürlər, stereotipli düşüncə tərzi, emosional gərginlik, əsassız tələskənlik və s. Bütün bunların kökündə təhrif olunmuş məlumat dayanır və əlbəttə ki, sadalanan bu təhlükəli təzahürlər olan yerdə sosial-siyasi adekvatlığın itməsi, sadəcə, zaman məsələsidir. Demaqogiya, ucuz populizm və emosional manipulyasiyalar internet vasitəsilə əhalinin ictimai şüurunda demokratik münasibətlərin əlamətləri kimi həkk olunur. Əlbəttə ki, sadalananlar bizi siyasətdə müstəqil və milli fikrin formalaşması prosesindən yalnız uzaqlaşdırır, tirajlanan saxta demokratiya təsəvvürləri isə siyasi prosesləri dalana sürükləyir. Fikir kasadlığı yaşanan siyasətdə mütləq ki, emosiyalar üstünlük təşkil edəcək, strateji hədəflər unudulacaq, cəmiyyətin diqqəti isə yalnız müxtəlif çətinliklərə yönəldiləcək. Bu səbəbdən də milli siyasi fikrin və milli ideologiyanın formalaşması prosesinin aqibətini sərhədsiz internetin öhdəsinə buraxmaq olmaz.
Politoloq vurğulayıb ki, bu gün nəzarətsiz internet, o cümlədən sosial şəbəkələr vəhşi cəngəlliklərə bənzəyir. Vəhşi cəngəllikdə isə sağlam və işlək demokratiya formalaşa bilməz. Odur ki, fikirsiz siyasət bizi təkrar olaraq vəhşi cəngəllik və ya daha pis olan soyuq mağaraya qədər qaytara bilər. Bu xalqın və doğma məmləkətin inkişafını ürəkdən arzulayan hər bir məsuliyyətli və vətənpərvər vətəndaş bilməlidir ki, Azərbaycan məhz “gözüyumulu” şəkildə sadəcə axarın arxasınca qaçmaq istəmədiyi üçün mütəmadi müxtəlif təxribatlar ilə üz-üzə qalır. Bəli, öz müstəqil yolu ilə davam etmək istəyən Azərbaycan bəzi qüvvələrin hədəfinə çevrilir. Ancaq millət və xalq olaraq onu da unutmamalıyıq ki, məhz öz müstəqil yolumuza sadiq qaldığımız üçün dünyada tüğyan edən “ikili siyasəti” ram edərək 44 günlük müharibədə tarixi Qələbəni əldə etdik. Heç bir qüvvə bu duyğuları, bu milli sevinci və qüruru bizdən oğurlaya bilməz. Əldə olunmuş uğurları və gələcək ilə bağlı olan ümidlərimizi daim qorumalıyıq. Burada mütləq olaraq Prezident İlham Əliyevin sözlərini yada salmalıyıq: “Biz bütün dünyaya və bu gün işğaldan əziyyət çəkən, hətta müstəmləkəçilikdən əziyyət çəkən xalqlara göstərdik ki, inamla yaşamaq lazımdır. İnam heç vaxt qırılmamalıdır. Əgər inam qırılsa, onda heç vaxt ədalət zəfər çala bilməz”.

Современный мир характеризуется скоростью процессов. Часто, не понимая даже сути этих процессов, мы превращаемся в активных или пассивных участников. Ситуация достигла такого уровня, что иногда, не понимая, как это происходит, мы оказываемся внутри какого-то события. Словно мы все, как общество, бежим за «автобусом», номер которого мы даже не знаем, который быстро уходит от нас: лишь бы успеть на него, сесть и уехать с места, где стоим. Авторы глобализации — «супердержавы» — приблизительно довели современный мир до подобного состояния. Основная проблема в том, что из-за стремительного течения событий у нас не хватает времени подумать, а с течением лет количество думающих мозгов ужасающе снижается. По мере развития такой картины единственной надеждой становится ошибочно считаться достигнуть тот самый удаляющийся «автобус». Таким образом, современное общество с каждым днем все дальше отдаляется от свободного и глубокого мышления. Не случайно глубокая и интересная мысль уже стала дефицитным продуктом. Благодаря прессе, превратившейся в простой носитель бизнеса, различные события, которые происходят, подаются обществу как «аналитика». Да, дефицит мысли не только останавливает перспективное развитие, но и может быть причиной деградации. На идеологической плоскости, которая оживляет независимый «дух» государства и общества, а также является столпом устойчивого развития, «мысль» выступает как неиссякаемый источник силы. Именно поэтому нельзя отделять «мысль» от профессиональной политики. Политика без мысли недолговечна, а мысль без политики не приносит общественной пользы.
Эти слова в своем интервью Medianews.az сказал политолог Асиф Адил.
Он отметил, что несмотря на изобилие информации, наблюдаемая бедность мысли неизбежно делает политику слабой, увеличивает количество ошибок, а глобальный интернет превращает политику в деятельность, сопровождающуюся ошибками. В итоге мы с завидной регулярностью становимся свидетелями различных «политических уродств». Без глубоких и профессиональных идей ответственное демагогия и пафосные лозунги превратили столь важную сферу, как «политику», играющую важную роль в развитии государства и общества, в площадку для выяснения отношений между личностями. Разумеется, обилие информации вовсе не говорит о наличии глубокой и независимой мысли в политике. Быстрый и постоянный информационный поток, обеспечиваемый глобальным интернетом, значительно усложняет производство независимой и национальной мысли. Именно по этой причине некоторые видят единственную надежду в том, чтобы без промедления и размышлений бежать за уже упомянутым нами быстро удаляющимся «автобусом». Молодые и независимые государства вынуждены жить в аналогичном режиме, который успешно навязывают авторы глобальных тенденций. Не случайно, несмотря на все усилия, большинство стран мира словно те знаменитые белки в колесе — постоянно вращают маховик на месте. Поэтому, чтобы не бежать слепо за потоком и не попасть в геополитические ловушки, независимая, национальная и глубокая «мысль» обязательно должна стать элементом политических отношений. Политика без мысли — как мелкий чай: просто шумит и может запутать людей. Те, кто называет мысль пустой теорией и отсекает ее от политики, на самом деле открывают путь демагогии и эмоциональным манипуляциям в политических отношениях.
Асиф Адил с сожалением отметил, что на фоне технического прогресса в мире все еще есть те, кто называет «мысль» пустой теорией. Возможно, именно по этой причине современные политические отношения характеризуются социально-психологическими проявлениями: клеветой, злословием, манипуляцией, подстрекательством, давлением, психологическим прессингом, депрессией, апатией, отказом, ненавистью, предвзятостью, неправильными представлениями, стереотипным мышлением, эмоциональным напряжением, необоснованной поспешностью и т. д. В основе всего лежит искаженная информация, и, конечно же, там, где появляются эти опасные проявления, потеря социально-политической адекватности — только вопрос времени. Демагогия, дешевый популизм и эмоциональные манипуляции через интернет закрепляются в общественном сознании населения как признаки демократических отношений. Безусловно, все перечисленное лишь отдаляет нас от процесса формирования независимой и национальной мысли в политике, а тиражируемые ложные представления о демократии загоняют политические процессы в тупик. При мыслевой бедности в политике обязательно будет господствовать эмоция, забываться стратегические цели, а внимание общества будет сосредоточено лишь на различных трудностях. По этой причине нельзя оставлять судьбу процесса формирования национальной политической мысли и национальной идеологии на волю безграничного интернета.
Политолог подчеркнул, что сегодня неконтролируемый интернет, в том числе социальные сети, похожи на дикие джунгли. В диких джунглях не может сформироваться здоровая и эффективная демократия. Поэтому политика без мысли может вновь вернуть нас либо в дикую джунгли, либо, что еще хуже, в холодную пещеру. Каждый ответственный и патриотичный гражданин, искренне желающий развития своему народу и родной земле, должен знать, что Азербайджан сталкивается с постоянными провокациями потому, что он просто не хочет «слепо» бежать за потоком. Да, Азербайджан, желающий идти своим независимым путем, становится целью некоторых сил. Но в качестве нации и народа не стоит забывать, что именно благодаря нашей верности своему независимому пути мы, укрощая «двойную политику», бушующую в мире, одержали историческую Победу в 44-дневной войне. Ни одна сила не сможет украсть эти чувства, эту национальную радость и гордость у нас. Нам необходимо постоянно защищать достигнутые успехи и наши надежды на будущее. Здесь обязательно стоит вспомнить слова Президента Ильхама Алиева: «Мы показали всему миру и тем народам, которые сегодня страдают от оккупации, даже от колониализма, что нужно жить с уверенностью. Уверенность никогда не должна быть сломлена. Если уверенность будет сломана, тогда справедливость никогда не сможет одержать победу».