Uşaq istismarı işi: 20 nəfərə ümumilikdə 277 il həbs cəzası verildi -
İngiltərədə azyaşlı qızlara qarşı illərlə davam edən cinsi istismar işi üzrə 20 təqsirləndirilən şəxsə ümumilikdə 277 il həbs cəzası verilib.
Medianews.az xəbər verir ki, Qərbi Yorkşir polisinin apardığı uzunmüddətli araşdırma nəticəsində üzə çıxan hadisələrin əsasən Dyusberi və Batli bölgələrində baş verdiyi bildirilib.
Məlumata görə, cinayətlər 1995–2003-cü illər arasında törədilib.
İstismara məruz qalanlardan birinin hadisə zamanı cəmi 12 yaşında olduğu açıqlanıb. İş üzrə məhkəmə prosesi 2023-cü ilin iyulunda Lids Kral Məhkəməsində başlayıb və bir neçə dinləmə keçirilib.
Məhkəmə sənədlərinə əsasən, təqsirləndirilən şəxslər zorlama, cinsi zorakılıq, narkotik vasitələrin verilməsi, məcburi fahişəliyə cəlbetmə və qanunsuz saxlanılma kimi ağır cinayətlərdə təqsirli biliniblər. Bəzi şəxslərə 28 ilə qədər həbs cəzası verilib.
İş üzrə 87 yaşlı bir təqsirləndirilən də iki zorlama ittihamı ilə 11 il həbs cəzasına məhkum edilib. Bir qadın təqsirləndirilən isə fahişəliyin təşkilinə nəzarət ittihamı ilə 3 il həbs alıb.
Polis hadisəni azyaşlı qızlara qarşı törədilmiş ağır və sarsıdıcı istismar işi kimi qiymətləndirib. Hüquq-mühafizə orqanları bildiriblər ki, cinayətlərin üzə çıxmasında zərərçəkənlərin ifadələri və göstərdiyi cəsarət mühüm rol oynayıb.

Child abuse case: A total of 277 years of imprisonment was given to 20 people -
A total of 277 years in prison have been sentenced to 20 defendants in a long-running sexual exploitation case against underage girls in England.
Medianews.az reports that, according to a long-term investigation conducted by the West Yorkshire police, the incidents mainly took place in the Dewsbury and Batley areas.
According to the information, the crimes were committed between 1995 and 2003.
It was revealed that one of those exploited was only 12 years old at the time of the incident. The court trial on the case began in July 2023 at the Leeds Crown Court and several hearings were held.
According to court documents, the defendants were found guilty of serious crimes such as rape, sexual violence, supplying narcotics, trafficking for forced prostitution, and unlawful detention. Some individuals were sentenced to up to 28 years in prison.
An 87-year-old defendant in the case was also sentenced to 11 years in prison on two charges of rape. A female defendant received 3 years in prison on charges of managing prostitution.
The police described the incident as a severe and shocking exploitation case committed against underage girls. Law enforcement authorities stated that the testimonies and courage shown by the victims played an important role in uncovering the crimes.