İranın futbol millisinə DÇ-2026-da iştirak üçün
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə İranın Türkiyədəki səfiri Məhəmməd Həsən Həbibulahzadə bildirib.
Onun sözlərinə görə, Tehranın Ankaradakı səfirliyi ilə Meksika səfirliyi arasında əlaqələndirmə nəticəsində iyunun 3-də İran milli komandasının oyunçularına, texniki və inzibati heyətinə 2026-cı il dünya çempionatında iştirak üçün vizalar təqdim edilib:
“Əldə olunan razılığa uyğun olaraq, Meksika vizalarının verilməsi proseduru Meksika səfırliyində istisna qaydada, milli komanda üzvlərinin Ankaradakı Meksika səfirliyində iştirakı olmadan və barmaq izləri alınmadan həyata keçirilib. Bu addım İran millisinin 2026-cı il dünya çempionatına göndərilmə prosesini asanlaşdırmaq məqsədilə və İran ilə Meksika səfirliklərinin Ankarada sıx əməkdaşlığı çərçivəsində atılıb”.
Səfir deyib ki, milli komanda Türkiyənin Antalyadakı təlim-məşq düşərgəsində hazırlığın yekun mərhələsindədir:
“Ankaraya gedib-gəlmək ehtiyacının olmaması, həmçinin milli komandanın gündəlik məşqlərə, iyunun 4-də Mali yığması ilə keçiriləcək yoldaşlıq oyununa hazırlığa diqqətini cəmləməsi baxımından bu çox vacibdir”.
Qeyd edək ki, iyunun 11-dən iyulun 19-dək ABŞ, Kanada və Meksikada keçiriləcək DÇ-2026-ya 48 komanda qatılacaq. İran millisi Belçika, Misir və Yeni Zelandiya ilə birgə G qrupunda yer alıb.
İran yığmasının mundialda iştirakı üçün oyunçulara və məşqçilər heyətinə ABŞ və Meksika vizalarının verilməsində problem yaranmışdı. İran nümayəndə heyəti turnirin gedişində ölkələrarası səfərlər edəcəyi üçün çoxgirişli vizalara ehtiyac duyur.//Bakues.az

Иранской футбольной сборной выданы визы для участия в чемпионате мира 2026 года.
По его словам, в результате координации между посольством Тегерана в Анкаре и посольством Мексики 3 июня игрокам, техническому и административному персоналу национальной сборной были выданы визы для участия в чемпионате мира 2026 года:
«В соответствии с достигнутым соглашением, процедура выдачи мексиканских виз была проведена в посольстве Мексики в исключительном порядке, без участия членов национальной сборной в посольстве Мексики в Анкаре и без снятия отпечатков пальцев. Этот шаг предпринят для облегчения процесса отправки иранской сборной на чемпионат мира 2026 года и в рамках тесного сотрудничества между посольствами Ирана и Мексики в Анкаре».
Посол отметил, что национальная сборная находится на завершающем этапе подготовки в учебно-тренировочном лагере в Анталии, Турция:
«Отсутствие необходимости ездить в Анкару и обратно, а также сосредоточение внимания национальной сборной на ежедневных тренировках и подготовке к товарищескому матчу с командой Мали 4 июня — это очень важно».
Отметим, что с 11 июня по 19 июля чемпионат мира-2026 пройдет в США, Канаде и Мексике, в нем примут участие 48 команд. Сборная Ирана выступит в группе G вместе с Бельгией, Египтом и Новой Зеландией.
Для участия иранской сборной в мундиале возникли проблемы с выдачей виз игрокам и тренерскому штабу в США и Мексике. Представительной делегации Ирана необходимы многократные визы, так как во время турнира планируются межстрановые поездки.//Bakues.az