İranın futbol millisinə DÇ-2026-da iştirak üçün
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə İranın Türkiyədəki səfiri Məhəmməd Həsən Həbibulahzadə bildirib.
Onun sözlərinə görə, Tehranın Ankaradakı səfirliyi ilə Meksika səfirliyi arasında əlaqələndirmə nəticəsində iyunun 3-də İran milli komandasının oyunçularına, texniki və inzibati heyətinə 2026-cı il dünya çempionatında iştirak üçün vizalar təqdim edilib:
“Əldə olunan razılığa uyğun olaraq, Meksika vizalarının verilməsi proseduru Meksika səfırliyində istisna qaydada, milli komanda üzvlərinin Ankaradakı Meksika səfirliyində iştirakı olmadan və barmaq izləri alınmadan həyata keçirilib. Bu addım İran millisinin 2026-cı il dünya çempionatına göndərilmə prosesini asanlaşdırmaq məqsədilə və İran ilə Meksika səfirliklərinin Ankarada sıx əməkdaşlığı çərçivəsində atılıb”.
Səfir deyib ki, milli komanda Türkiyənin Antalyadakı təlim-məşq düşərgəsində hazırlığın yekun mərhələsindədir:
“Ankaraya gedib-gəlmək ehtiyacının olmaması, həmçinin milli komandanın gündəlik məşqlərə, iyunun 4-də Mali yığması ilə keçiriləcək yoldaşlıq oyununa hazırlığa diqqətini cəmləməsi baxımından bu çox vacibdir”.
Qeyd edək ki, iyunun 11-dən iyulun 19-dək ABŞ, Kanada və Meksikada keçiriləcək DÇ-2026-ya 48 komanda qatılacaq. İran millisi Belçika, Misir və Yeni Zelandiya ilə birgə G qrupunda yer alıb.
İran yığmasının mundialda iştirakı üçün oyunçulara və məşqçilər heyətinə ABŞ və Meksika vizalarının verilməsində problem yaranmışdı. İran nümayəndə heyəti turnirin gedişində ölkələrarası səfərlər edəcəyi üçün çoxgirişli vizalara ehtiyac duyur.//Bakues.az

Visa has been issued for the participation of Iran's national football team in the 2026 World Cup.
Medianews.az reports that the Iranian ambassador to Turkey, Mohammad Hasan Habibollahzadeh, made this statement.
According to him, as a result of coordination between Tehran's embassy in Ankara and the Mexican embassy, on June 3, visas were provided to the players, technical, and administrative staff of the Iranian national team for participation in the 2026 World Cup:
"According to the agreement reached, the procedure for issuing Mexican visas was exceptionally carried out at the Mexican embassy without the presence of national team members at the Mexican embassy in Ankara and without taking fingerprints. This step was taken to facilitate the process of sending the Iranian national team to the 2026 World Cup and within the framework of close cooperation between the Iranian and Mexican embassies in Ankara."
The ambassador said that the national team is in the final stage of preparation at the training camp in Antalya, Turkey:
"It is very important not to have the need to travel back and forth to Ankara and for the national team to focus on daily training and preparation for the friendly match against the Mali team to be held on June 4."
It should be noted that the 48-team 2026 World Cup will be held in the USA, Canada, and Mexico from June 11 to July 19. The Iranian national team is placed in Group G alongside Belgium, Egypt, and New Zealand.
There were problems in issuing US and Mexican visas to players and coaching staff for the Iranian team's participation in the World Cup. The Iranian delegation needs multiple-entry visas because it will be traveling between countries during the tournament.//Bakues.az