Xəzərin Hövsan sahilləri qırmızıya boyandı -
Sosial şəbəkələrdə Hövsan qəsəbəsi ərazisində Xəzər dənizinin dalğalarının qırmızı rəng olması ilə bağlı görüntülər yayılıb. Rəngli dalğalar olan ərazidən pis qoxunun yayıldığı da bildirilir.
Medianews.az xəbər verir ki, ADSEA yanında Suların İstifadəsinə və Mühafizəsinə Dövlət Nəzarəti Xidmətindən Lent.az-ın sorğusuna cavab olaraq bildirilib ki, dalğaların rəngi həmin ərazidə yosunların artması ilə əlaqəli ola bilər:
“Xəzər dənizinin Hövsan qəsəbəsi ərazisində dənizin dalğalarının qırmızı rəng alması mövsümlə əlaqədar olaraq qırmızı-qonur yosunların çoxalması nəticəsində olma ehtimalını yaradır.
Bununla belə, nəzarət tədbirləri çərçivəsində su nümunələri götürülüb və mikroskopik analizlərin aparılması üçün Mərkəzi laboratoriyaya təqdim edilib. Laborator analizlərindən sonra dəqiq nəticələr əldə olunacaq və ictimaiyyətə əlavə məlumat veriləcək”.

В социальных сетях появились кадры, на которых в районе поселка Хёвсан волны Каспийского моря имеют красный цвет. Также сообщается, что из зоны с цветными волнами распространяется неприятный запах.
Medianews.az сообщает, что в ответ на запрос Lent.az из Государственной службы контроля использования и охраны вод при ADSEA заявили, что цвет волн может быть связан с ростом водорослей в данном районе:
«Красный цвет волн Каспийского моря в районе поселка Хёвсан, возможно, связан с массовым размножением красно-коричневых водорослей в связи с сезоном.
Тем не менее, в рамках контрольных мероприятий были взяты образцы воды и направлены в Центральную лабораторию для проведения микроскопического анализа. После лабораторных исследований будут получены точные результаты и общественность будет дополнительно проинформирована».