Xəzərin Hövsan sahilləri qırmızıya boyandı -
Sosial şəbəkələrdə Hövsan qəsəbəsi ərazisində Xəzər dənizinin dalğalarının qırmızı rəng olması ilə bağlı görüntülər yayılıb. Rəngli dalğalar olan ərazidən pis qoxunun yayıldığı da bildirilir.
Medianews.az xəbər verir ki, ADSEA yanında Suların İstifadəsinə və Mühafizəsinə Dövlət Nəzarəti Xidmətindən Lent.az-ın sorğusuna cavab olaraq bildirilib ki, dalğaların rəngi həmin ərazidə yosunların artması ilə əlaqəli ola bilər:
“Xəzər dənizinin Hövsan qəsəbəsi ərazisində dənizin dalğalarının qırmızı rəng alması mövsümlə əlaqədar olaraq qırmızı-qonur yosunların çoxalması nəticəsində olma ehtimalını yaradır.
Bununla belə, nəzarət tədbirləri çərçivəsində su nümunələri götürülüb və mikroskopik analizlərin aparılması üçün Mərkəzi laboratoriyaya təqdim edilib. Laborator analizlərindən sonra dəqiq nəticələr əldə olunacaq və ictimaiyyətə əlavə məlumat veriləcək”.

Images showing the red color of the Caspian Sea waves in the Hovsan settlement area have been circulated on social networks. It is also reported that a bad odor is emanating from the area with colored waves.
Medianews.az reports that in response to an inquiry from Lent.az, the State Control Service for the Use and Protection of Waters under ADSEA stated that the color of the waves may be related to the growth of algae in that area:
“The red coloration of the waves in the Caspian Sea in the Hovsan settlement area may be caused by the proliferation of red-brown algae due to seasonal reasons.
Moreover, as part of control measures, water samples have been taken and submitted to the Central Laboratory for microscopic analysis. Precise results will be obtained following the laboratory analyses, and additional information will be provided to the public.”