Vuçiç Orbanı xəbərdar etdi –
Serbiya Prezidenti Aleksandr Vuçiç Macarıstan Baş naziri Viktor Orbanla telefon danışığı zamanı iki ölkəni birləşdirən strateji qaz kəmərinin yaxınlığında partlayıcı maddələrin aşkar edildiyini açıqlayıb.
Medianews.az Musavat.com-a istinadla xəbər verir ki, Vuçiç bu barədə öz "Facebook" səhifəsində məlumat yayaraq, Serbiya hüquq-mühafizə orqanlarının kritik infrastruktur obyektinə qarşı hazırlanan diversiya cəhdinin qarşısını aldığını bildirib. "Mən indicə Macarıstanın Baş naziri Viktor Orbanla telefon danışığımı başa vurdum və hərbçilərimizlə polisimizin apardığı təhqiqatın ilkin nəticələri barədə ona məlumat verdim," — deyə Serbiya lideri qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, təhlükəsizlik qüvvələri boru kəmərinin partladılması üçün lazım olan partlayıcı maddə və detonatorları aşkar ediblər. Bu hadisə Avropanın enerji təhlükəsizliyi üçün "ikinci Şimal Axını" ssenarisi kimi qiymətləndirilir, çünki sözügedən kəmər Macarıstanın Rusiya qazını aldığı əsas marşrutlardan biridir.
Təhqiqatın gedişində diversiya cəhdinin arxasında duran qüvvələrin kimliyi barədə hələlik rəsmi məlumat verilməsə də, hər iki ölkədə enerji obyektlərinin mühafizəsi ən yüksək səviyyəyə qaldırılıb. Viktor Orbanın bu xəbərdarlıqdan sonra Macarıstanın Milli Təhlükəsizlik Şurasını təcili iclasa çağırdığı bildirilir.

Президент Сербии Александр Вучич заявил во время телефонного разговора с премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном о том, что вблизи стратегического газопровода, соединяющего две страны, были обнаружены взрывчатые вещества.
Medianews.az со ссылкой на Musavat.com сообщает, что Вучич распространил эту информацию на своей странице в "Facebook", отметив, что правоохранительные органы Сербии предотвратили попытку диверсии на объекте критической инфраструктуры. «Я только что завершил телефонный разговор с премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном и сообщил ему о предварительных результатах расследования, проведённого нашими военными и полицией», — отметил лидер Сербии.
По его словам, силы безопасности обнаружили взрывчатые вещества и детонаторы, необходимые для подрыва газопровода. Это событие рассматривается как сценарий "второго Северного потока" для энергетической безопасности Европы, поскольку упомянутый газопровод является одним из основных маршрутов, по которым Венгрия получает российский газ.
В ходе расследования официальная информация о том, кто стоит за попыткой диверсии, ещё не предоставлена, однако охрана энергетических объектов в обеих странах была поднята на самый высокий уровень. Сообщается, что после этого предупреждения Виктор Орбан срочно созвал заседание Национального совета безопасности Венгрии.