Vüsal Şilderin qətlinin sifarişçisi
Vüsal Şilderin qətlinin sifarişində təqsirləndirilən Xəyal Məzahir oğlu Əlizadə Azərbaycana ekstradisiya olunub.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Ədliyyə Nazirliyindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, İnterpolun Azərbaycandakı Milli Mərkəzi Bürosu tərəfindən 13 il əvvəl beynəlxalq axtarışa verilən və hazırda yeri müəyyən edilən daha bir şəxsin aprelin 10-da nazirlik tərəfindən Azərbaycana ekstradisiyası həyata keçirilib.
Belə ki, 2013-cü ildə qabaqcadan cinayət əlaqəsinə girərək əlbir olduğu qrupda xarici vətəndaş olan V.Şilderin qəsdən öldürülməsinə nail olmaq üçün külli miqdarda pul vəd edərək onun qətlini sifariş etmiş və sonda qətlin icraçısı Elman İsgəndərov vasitəsilə V.Şilderin bədəninin müxtəlif nahiyələrinə bıçaqla xəsarətlər yetirilərək onun qəsdən həyatdan məhrum edilməsində (Azərbaycanın Cinayət Məcəlləsinin 120.2.1 və 120.2.5-ci maddələri) ittiham edilən Azərbaycan vətəndaşı Xəyal Məzahir oğlu Əlizadənin yeri Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində müəyyən olunub və o, həbs edilib.
Adıçəkilən şəxsin Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində olması ehtimalı nəzərə alınaraq, 2023-cü ildə beynəlxalq prosedurlara uyğun tələb olunan sənədlər həmin dövlətə göndərilib. Aparılan mütəmadi danışıqlardan və həmin şəxs həbs edildikdən sonra onun Azərbaycana ekstradisiyası ilə bağlı razılıq əldə olunub. Bu da öz növbəsində Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə mövcud olan nüfuzunu və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin dövlətimiz üçün etibarlı tərəfdaş olmasını bir daha təsdiq edir.
Əlizadə Xəyal Məzahir oğlu Ədliyyə Nazirliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq baş idarəsinin və nazirliyin Penitensiar xidmətinin məsul əməkdaşları tərəfindən Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindən Azərbaycana gətirilib və məhkəmənin həbs qərarına əsasən müvafiq istintaq təcridxanasına yerləşdirilib.

Хаял Мазакир оглу Ализада, обвиняемый в организации убийства Вюсаля Шилдера, экстрадирован в Азербайджан.
Medianews.az сообщает, что об этом было проинформировано Министерство юстиции.
Сообщается, что еще одного лица, объявленного в международный розыск 13 лет назад Интерполом через Национальное бюро в Азербайджане и местонахождение которого теперь установлено, 10 апреля Министерством была осуществлена его экстрадиция в Азербайджан.
Так, в 2013 году, вступив в предварительный преступный сговор, он в составе группы, в которую входил иностранный гражданин В. Шилдер, с целью преднамеренного убийства последнего пообещал значительное вознаграждение и заказал убийство, а в итоге, используя исполнителя Эльмана Исгендарова, нанеся В. Шилдеру множественные ножевые ранения, был обвинен азербайджанский гражданин Хаял Мазакир оглу Ализада в умышленном лишении жизни (статьи 120.2.1 и 120.2.5 Уголовного кодекса Азербайджана), местонахождение которого было установлено в Объединенных Арабских Эмиратах, и он был задержан.
Учитывая вероятность нахождения указанного лица в Объединенных Арабских Эмиратах, в 2023 году в соответствии с международными процедурами требуемые документы были направлены в данное государство. После регулярных переговоров и задержания этого лица было достигнуто согласие об его экстрадиции в Азербайджан. Это вновь подтверждает международный авторитет Азербайджана и то, что Объединенные Арабские Эмираты являются надежным партнером нашего государства.
Хаял Мазакир оглу Ализада был доставлен из Объединенных Арабских Эмиратов в Азербайджан ответственными сотрудниками Главного управления международного сотрудничества Министерства юстиции и Пенитенциарной службы министерства и помещен в соответствующее следственное изолятор на основании постановления суда о задержании.