Vüsal Şilderin qətlinin sifarişçisi
Vüsal Şilderin qətlinin sifarişində təqsirləndirilən Xəyal Məzahir oğlu Əlizadə Azərbaycana ekstradisiya olunub.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Ədliyyə Nazirliyindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, İnterpolun Azərbaycandakı Milli Mərkəzi Bürosu tərəfindən 13 il əvvəl beynəlxalq axtarışa verilən və hazırda yeri müəyyən edilən daha bir şəxsin aprelin 10-da nazirlik tərəfindən Azərbaycana ekstradisiyası həyata keçirilib.
Belə ki, 2013-cü ildə qabaqcadan cinayət əlaqəsinə girərək əlbir olduğu qrupda xarici vətəndaş olan V.Şilderin qəsdən öldürülməsinə nail olmaq üçün külli miqdarda pul vəd edərək onun qətlini sifariş etmiş və sonda qətlin icraçısı Elman İsgəndərov vasitəsilə V.Şilderin bədəninin müxtəlif nahiyələrinə bıçaqla xəsarətlər yetirilərək onun qəsdən həyatdan məhrum edilməsində (Azərbaycanın Cinayət Məcəlləsinin 120.2.1 və 120.2.5-ci maddələri) ittiham edilən Azərbaycan vətəndaşı Xəyal Məzahir oğlu Əlizadənin yeri Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində müəyyən olunub və o, həbs edilib.
Adıçəkilən şəxsin Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində olması ehtimalı nəzərə alınaraq, 2023-cü ildə beynəlxalq prosedurlara uyğun tələb olunan sənədlər həmin dövlətə göndərilib. Aparılan mütəmadi danışıqlardan və həmin şəxs həbs edildikdən sonra onun Azərbaycana ekstradisiyası ilə bağlı razılıq əldə olunub. Bu da öz növbəsində Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə mövcud olan nüfuzunu və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin dövlətimiz üçün etibarlı tərəfdaş olmasını bir daha təsdiq edir.
Əlizadə Xəyal Məzahir oğlu Ədliyyə Nazirliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq baş idarəsinin və nazirliyin Penitensiar xidmətinin məsul əməkdaşları tərəfindən Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindən Azərbaycana gətirilib və məhkəmənin həbs qərarına əsasən müvafiq istintaq təcridxanasına yerləşdirilib.

Medianews.az reports that this information was provided by the Ministry of Justice.
It was stated that another person, who was put on international wanted list 13 years ago by the Interpol National Central Bureau in Azerbaijan and whose whereabouts have now been determined, was extradited to Azerbaijan by the ministry on April 10.
Specifically, in 2013, entering into a premeditated criminal collaboration, the Azerbaijani citizen Xəyal Məzahir oğlu Əlizadə was accused under Articles 120.2.1 and 120.2.5 of the Criminal Code of Azerbaijan of ordering the deliberate killing of V. Şilder, a foreign citizen, by promising a large sum of money in order to achieve the murder through a group he was involved with, and eventually, through the executor Elman İsgəndərov, stabbing V. Şilder in various parts of the body, leading to his deliberate deprivation of life. His location was determined in the United Arab Emirates and he was arrested.
Considering the possibility of the said person being in the United Arab Emirates, the required documents were sent to that country in 2023 in accordance with international procedures. Through ongoing negotiations and after the person was arrested, consent was obtained for his extradition to Azerbaijan. This, in turn, once again confirms Azerbaijan's existing reputation in the international arena and the United Arab Emirates as a reliable partner for our state.
Xəyal Məzahir oğlu Əlizadə was brought from the United Arab Emirates to Azerbaijan by responsible officials from the Ministry of Justice's Main Department of International Cooperation and the Penitentiary Service of the ministry, and based on the court's arrest decision, he was placed in the respective investigative detention facility.