Yaşı 10 ildən çox olan maşınlara QADAĞA:
Rəsmi statistikaya görə, bu ilin ilk rübündə idxal olunan minik avtomobillərinin sayı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 7 587 ədəd, yəni 36.2% azalıb. Beləliklə, idxal göstəricisi 13 359 ədədə enib.
Xəzər TV-yə istinadən xəbər verir ki, ekspertlərin sözlərinə görə, bu rəqəmlərin arxasında həm qanunvericilikdəki dəyişikliklər, həm də iqtisadi faktorlar dayanır.
Əsas səbəblərdən biri yaşı 10 ildən çox olan nəqliyyat vasitələrinə qoyulan qadağadırsa, digəri vergi güzəştlərinin ləğvidir.
Lakin bu azalma heç də avtomobil qıtlığı demək deyil.
Avtomobil Dilerləri Assosiasiyasının sədri Eyyub Əliyev bildirir ki, ölkənin avtoparkı üçün narahatlığa əsas yoxdur. Çünki anbarlarda kifayət qədər ehtiyat toplanıb.
Ekspertin fikrincə, ölkədə start götürən utilizasiya prosesi də yeni avtomobillərə tələbatı stimullaşdıracaq. Köhnə və ekoloji cəhətdən yararsız maşınlar sıradan çıxdıqca, onları yeniləri əvəz etməlidir.

There is a sharp decrease in car imports to Azerbaijan.
According to official statistics, the number of passenger cars imported in the first quarter of this year decreased by 7,587 units, or 36.2%, compared to the same period last year. Thus, the import figure fell to 13,359 units.
reports, citing Khazar TV, that according to experts, behind these figures lie both legislative changes and economic factors.
One of the main reasons is the ban on vehicles older than 10 years, whereas another is the abolition of tax benefits.
However, this decline does not mean a shortage of cars.
The chairman of the Automobile Dealers Association, Eyub Aliyev, notes that there is no need for concern regarding the country's vehicle fleet, because enough stock has been accumulated in warehouses.
According to the expert, the utilization process started in the country will also stimulate demand for new cars. As old and environmentally unsuitable cars are retired, they should be replaced by new ones.