28 dərəcə isti olacaq -
Bakıda və Abşeron yarımadasında hava şəraitinin dəyişkən buludlu olacağı, əsasən yağmursuz keçəcəyi gözlənilir.
Bu barədə Medianews.az-a Milli Hidrometeorologiya Xidmətindən bildirilib.Mülayim cənub-qərb küləyi əsəcək.
Havanın temperaturu gecə 13-17° isti, gündüz 23-28° isti olacaq. Atmosfer təzyiqi 764 mm civə sütunu, nisbi rütubət isə gecə 60-70 %, gündüz 50-55 % təşkil edəcək.
Azərbaycanın rayonlarında havanın əsasən yağmursuz keçəcəyi gözlənilir. Lakin gündüz bəzi dağlıq ərazilərdə qısamüddətli az yağıntılı olacağı, şimşək çaxacağı, dolu düşəcəyi ehtimalı var. Ayrı-ayrı yerlərdə arabir duman olacaq olacaq. Mülayim şərq küləyi əsəcək.
Havanın temperaturu gecə 11-16° isti, gündüz 23-28° isti, dağlarda gecə 5-10° isti, gündüz 15-20°, bəzi yerlərdə 25°-dək isti olacaq.

The weather in Baku and the Absheron Peninsula is expected to be variably cloudy, mainly without rain.
According to Medianews.az, the National Hydrometeorology Service reported this. Mild south-west wind will blow.
The air temperature will be 13-17° warm at night, 23-28° warm during the day. Atmospheric pressure will be around 764 mm of mercury, relative humidity will be 60-70% at night and 50-55% during the day.
In the regions of Azerbaijan, the weather is expected to be mainly without rain. However, during the day some mountainous areas may have short-term light precipitation, thunderstorms, and hail is possible. Fog will occasionally appear in some places. Mild east wind will blow.
The air temperature will be 11-16° warm at night, 23-28° warm during the day; in the mountains, 5-10° warm at night, 15-20° during the day, and up to 25° warm in some places.