Rusiya rəsmiləri Vladimir Putinlə üz-üzə görüşməzdən əvvəl mexaniki saatlar da daxil olmaqla, saatlarını təhvil verməlidirlər.
Musavat.com xəbər verir ki, bu barədə vəziyyətlə tanış olan iki mənbə “Moskva xəbərləri”nə bildirib.
Mənbələrdən biri nəşrə bildirib ki, telefonla görüşəı girmək uzun müddətdir qadağan edilib, indi isə siyahıya saatlar əlavə edilib.
Mənbənin sözlərinə görə, yeni qaydalar aprelin ortalarında qüvvəyə minib. Bunu Kremlin dərc etdiyi son görüşlərin videoları da təsdiqləyir. Məsələn, Tambov vilayətinin qubernatoru Yevgeni Pervışov, Mordoviya qubernatoru Artem Zdunov və "Kamaz"ın baş direktoru Sergey Koqoqin Putinlə saatları olmadan görüntüləniblər. Onların hamısı məsələn, mütəmadi olaraq görüşdükləri baş nazir Mixail Mişustinin kabinetində və digər ictimai tədbirlərdə qolarında saatları olub.
Amma bir mənbə iddia edir ki, yeni tələb Putinin yaxın çevrəsinə, onun şəxsən etibar etdiyi şəxslərə şamil edilmir. Maraqlıdır ki, Putinin özü də son vaxtlar kabinetində təkbətək görüşlər zamanı saatsız görünməyə başlayıb. Yeni qadağalarla bağlı xüsusi bilgi yoxdur. Amma son vaxtlar CNN, “Financial Times” və “Important Stories” Avropa kəşfiyyatının Putinin sui-qəsd cəhdindən və çevrilişdən qorxduğunu bildirən məlumatlar dərc ediblər. Nəticədə, Federal Mühafizə Xidməti prezidentin ətrafında təhlükəsizlik tədbirlərini əhəmiyyətli dərəcədə artırıb. Putinin yaxınlığında işləyən işçilərə -aşpazlara, mühafizəçilərə və fotoqraflara internetə qoşulmuş cihazlardan istifadə etmək qadağan olunub.

Russian officials must hand over their watches, including mechanical watches, before meeting face-to-face with Vladimir Putin.
Musavat.com reports that two sources familiar with the situation told "Moscow News" about this.
One of the sources told the publication that phone meetings have long been prohibited, and now watches have been added to the list.
According to the source, the new rules came into effect in mid-April. This is also confirmed by the latest videos of meetings released by the Kremlin. For example, the governor of the Tambov region Yevgeny Pervyshov, Mordovia governor Artem Zdunov, and Kamaz CEO Sergey Kogogin were shown meeting with Putin without watches. All of them, for instance, usually wore watches during meetings in Prime Minister Mikhail Mishustin’s office and other public events.
But one source claims that the new requirement does not apply to Putin's close circle, the people he personally trusts. Interestingly, recently Putin himself has also started to appear without a watch during private meetings in his office. There is no specific information regarding the new restrictions. However, recently CNN, Financial Times, and Important Stories have published reports stating that European intelligence fears an assassination attempt and a coup against Putin. As a result, the Federal Protective Service has significantly increased security measures around the president. Employees working close to Putin — chefs, security guards, and photographers — have been prohibited from using internet-connected devices.