Rusiya rəsmiləri Vladimir Putinlə üz-üzə görüşməzdən əvvəl mexaniki saatlar da daxil olmaqla, saatlarını təhvil verməlidirlər.
Musavat.com xəbər verir ki, bu barədə vəziyyətlə tanış olan iki mənbə “Moskva xəbərləri”nə bildirib.
Mənbələrdən biri nəşrə bildirib ki, telefonla görüşəı girmək uzun müddətdir qadağan edilib, indi isə siyahıya saatlar əlavə edilib.
Mənbənin sözlərinə görə, yeni qaydalar aprelin ortalarında qüvvəyə minib. Bunu Kremlin dərc etdiyi son görüşlərin videoları da təsdiqləyir. Məsələn, Tambov vilayətinin qubernatoru Yevgeni Pervışov, Mordoviya qubernatoru Artem Zdunov və "Kamaz"ın baş direktoru Sergey Koqoqin Putinlə saatları olmadan görüntüləniblər. Onların hamısı məsələn, mütəmadi olaraq görüşdükləri baş nazir Mixail Mişustinin kabinetində və digər ictimai tədbirlərdə qolarında saatları olub.
Amma bir mənbə iddia edir ki, yeni tələb Putinin yaxın çevrəsinə, onun şəxsən etibar etdiyi şəxslərə şamil edilmir. Maraqlıdır ki, Putinin özü də son vaxtlar kabinetində təkbətək görüşlər zamanı saatsız görünməyə başlayıb. Yeni qadağalarla bağlı xüsusi bilgi yoxdur. Amma son vaxtlar CNN, “Financial Times” və “Important Stories” Avropa kəşfiyyatının Putinin sui-qəsd cəhdindən və çevrilişdən qorxduğunu bildirən məlumatlar dərc ediblər. Nəticədə, Federal Mühafizə Xidməti prezidentin ətrafında təhlükəsizlik tədbirlərini əhəmiyyətli dərəcədə artırıb. Putinin yaxınlığında işləyən işçilərə -aşpazlara, mühafizəçilərə və fotoqraflara internetə qoşulmuş cihazlardan istifadə etmək qadağan olunub.

Российские чиновники должны сдавать свои часы, включая механические, перед личной встречей с Владимиром Путиным.
Как сообщает Musavat.com, об этом «Московским новостям» сообщили два источника, знакомых с ситуацией.
Один из источников сообщил изданию, что длительное время были запрещены встречи по телефону, теперь же в список добавились и часы.
По словам источника, новые правила вступили в силу в середине апреля. Это подтверждают и последние видео встреч, опубликованные Кремлём. Например, губернатор Тамбовской области Евгений Первышов, губернатор Мордовии Артём Здунов и генеральный директор «Камаза» Сергей Когогин были запечатлены с Путиным без часов. При этом у всех них на руках часто были часы во время встреч с премьер-министром Михаилом Мишустиным и на других публичных мероприятиях.
Однако один источник утверждает, что новое требование не распространяется на близкое окружение Путина, лиц, которым он лично доверяет. Интересно, что сам Путин в последнее время на личных встречах в кабинете начал появляться без часов. Специальной информации о новых запретах нет. Однако недавно CNN, Financial Times и Important Stories публиковали материалы с сообщениями Европейской разведки о том, что они боятся попытки покушения на Путина и переворота. В результате Федеральная служба охраны значительно усилила меры безопасности вокруг президента. Сотрудникам, работающим вблизи Путина — поварам, охранникам и фотографам — запрещено пользоваться устройствами с доступом в интернет.