Xamenei döyüş hazırlığının gücləndirilməsi göstərişini verib
İranın Ali rəhbəri Müctəba Xamenei İslam Respublikasının döyüş hazırlığının gücləndirilməsi barədə göstəriş verib.
Bu məlumatı İranın "Xatəm əl-Ənbiya" Hərbi Komandanlığının Mərkəzi Qərargahının komandanı Əli Abdullahiyə istinadən "Mehr" Xəbər Agentliyi yayıb.
"Rəhbər düşmənin yanlış hesablamasına qarşı mübarizə aparmaq üçün yeni göstəriş verib", - Ə. Abdullahi bildirib.
Onun sözlərinə görə, M. Xamenei ilə görüşdə silahlı qüvvələrin hazırlığı barədə hərtərəfli hesabat təqdim edilib.
Görüş zamanı Xamenei ölkənin silahlı qüvvələrini tərifləyib və ABŞ ilə İsrailin ölkəyə qarşı 40 günlük müharibəsindən sonra fəaliyyətləri davam etdirmək və düşmənlərlə qətiyyətlə mübarizə aparmaq üçün yeni göstərişlər verib.
Xatırladaq ki, fevralın 28-də ABŞ və İsrail İrana qarşı hərbi əməliyyatlara başlayıb və bir sıra şəhərlərə hava zərbələri endirilib. Həmin gün zərbələr nəticəsində İranın Ali rəhbəri Əli Xamenei öldürülüb. İran buna cavab olaraq İsrail ərazisinə raket zərbələri endirib və Fars körfəzi ölkələrindəki ABŞ hərbi bazalarına hücum edib.
İran, ABŞ və onların müttəfiqləri aprelin 8-ə keçən gecə atəşkəs razılaşmasına nail olublar. Tramp sonradan atəşkəsi qeyri-müəyyən müddətə uzadıb.
Tərəflər münaqişəni həll etmək üçün Pakistanda danışıqlar aparıblar, lakin 11-12 apreldə keçirilən ilk raund heç bir nəticə verməyib.
ABŞ Tehrana təzyiq göstərmək üçün İran limanlarını və Hörmüz boğazından keçidi blokadaya alıb. İran da öz növbəsində Fars körfəzinə gedən gəmilər üçün Hörmüz boğazının blokadasını elan edib. Regionda dinamik şəkildə dəyişən vəziyyət qlobal enerji böhranına səbəb olub./"Report"

Верховный лидер Ирана Муджтаба Хаменеей отдал указание усилить боеготовность Исламской Республики.
Эту информацию со ссылкой на командующего Центрального штаба Военного командования "Хатам аль-Анбия" Али Абдуллахи распространило информационное агентство "Mehr".
"Лидер выдал новое указание для борьбы с ошибочными расчетами врага", - сообщил А. Абдуллахи.
По его словам, на встрече с М. Хаменеем был представлен всесторонний отчет о боевой готовности вооруженных сил.
Во время встречи Хаменеей похвалил вооруженные силы страны и дал новые указания продолжать деятельность и решительно бороться с врагами после 40-дневной войны с США и Израилем.
Напомним, что 28 февраля США и Израиль начали военные операции против Ирана, нанеся воздушные удары по ряду городов. В тот же день в результате ударов был убит Верховный лидер Ирана Али Хаменеей. В ответ Иран нанес ракетные удары по территории Израиля и атаковал американские военные базы в странах Персидского залива.
Иран, США и их союзники в ночь на 8 апреля достигли соглашения о перемирии. Позже Трамп продлил перемирие на неопределенный срок.
Стороны вели переговоры в Пакистане для урегулирования конфликта, однако первый раунд 11-12 апреля не дал никаких результатов.
США ввели блокаду иранских портов и прохода через Ормузский пролив, чтобы оказать давление на Тегеран. В свою очередь Иран объявил блокаду Ормузского пролива для судов, направляющихся в Персидский залив. Быстро меняющаяся ситуация в регионе привела к глобальному энергетическому кризису./"Report"