Xamenei döyüş hazırlığının gücləndirilməsi göstərişini verib
İranın Ali rəhbəri Müctəba Xamenei İslam Respublikasının döyüş hazırlığının gücləndirilməsi barədə göstəriş verib.
Bu məlumatı İranın "Xatəm əl-Ənbiya" Hərbi Komandanlığının Mərkəzi Qərargahının komandanı Əli Abdullahiyə istinadən "Mehr" Xəbər Agentliyi yayıb.
"Rəhbər düşmənin yanlış hesablamasına qarşı mübarizə aparmaq üçün yeni göstəriş verib", - Ə. Abdullahi bildirib.
Onun sözlərinə görə, M. Xamenei ilə görüşdə silahlı qüvvələrin hazırlığı barədə hərtərəfli hesabat təqdim edilib.
Görüş zamanı Xamenei ölkənin silahlı qüvvələrini tərifləyib və ABŞ ilə İsrailin ölkəyə qarşı 40 günlük müharibəsindən sonra fəaliyyətləri davam etdirmək və düşmənlərlə qətiyyətlə mübarizə aparmaq üçün yeni göstərişlər verib.
Xatırladaq ki, fevralın 28-də ABŞ və İsrail İrana qarşı hərbi əməliyyatlara başlayıb və bir sıra şəhərlərə hava zərbələri endirilib. Həmin gün zərbələr nəticəsində İranın Ali rəhbəri Əli Xamenei öldürülüb. İran buna cavab olaraq İsrail ərazisinə raket zərbələri endirib və Fars körfəzi ölkələrindəki ABŞ hərbi bazalarına hücum edib.
İran, ABŞ və onların müttəfiqləri aprelin 8-ə keçən gecə atəşkəs razılaşmasına nail olublar. Tramp sonradan atəşkəsi qeyri-müəyyən müddətə uzadıb.
Tərəflər münaqişəni həll etmək üçün Pakistanda danışıqlar aparıblar, lakin 11-12 apreldə keçirilən ilk raund heç bir nəticə verməyib.
ABŞ Tehrana təzyiq göstərmək üçün İran limanlarını və Hörmüz boğazından keçidi blokadaya alıb. İran da öz növbəsində Fars körfəzinə gedən gəmilər üçün Hörmüz boğazının blokadasını elan edib. Regionda dinamik şəkildə dəyişən vəziyyət qlobal enerji böhranına səbəb olub./"Report"

Iran's Supreme Leader Mojtaba Khamenei has issued instructions to strengthen the combat readiness of the Islamic Republic.
This information was reported by the "Mehr" News Agency, citing Ali Abdullahi, commander of the Central Headquarters of Iran's "Khatam al-Anbiya" Military Command.
"The Leader has given new instructions to combat the enemy's miscalculation," Abdullahi said.
According to him, a comprehensive report on the preparations of the armed forces was presented during the meeting with M. Khamenei.
During the meeting, Khamenei praised the country's armed forces and gave new orders to continue operations and firmly fight against the enemies after the 40-day war with the United States and Israel against the country.
Recall that on February 28, the United States and Israel launched military operations against Iran and carried out air strikes on several cities. On the same day, Iran's Supreme Leader Ali Khamenei was killed as a result of the air strikes. In response, Iran launched missile strikes on Israeli territory and attacked US military bases in the Persian Gulf countries.
Iran, the United States, and their allies reached a ceasefire agreement on the night of April 8. Trump later extended the ceasefire for an indefinite period.
The parties held talks in Pakistan to resolve the conflict, but the first round held on April 11-12 yielded no results.
The United States has imposed a blockade on Iranian ports and the Strait of Hormuz to pressure Tehran. Iran, in turn, declared a blockade of the Strait of Hormuz for ships going to the Persian Gulf. The dynamically changing situation in the region has caused a global energy crisis./"Report"