37 gündür İranda internet xidməti yoxdur
Beynəlxalq internet monitorinq xidməti NetBlocks-a görə, İranda internet xidməti 37 gündür ki, demək olar ki, tamamilə kəsilib.
Medianews.az xəbər verir ki, NetBlocks-un sosial media paylaşımında bu barədə bildirilib: "İranda internetin kəsilməsi tarixdə qeydə alınan ən uzun müddətli ölkə miqyaslı kəsinti olub, miqyasına görə bütün digər oxşar hadisələri geridə qoyub və hazırda 37 gün və ya 864 saat davam edib".
Qeyd edək ki, 37 gün öncə ABŞ-İsrail tandem İrana aviasiya və raket zərbələri endirməyə başlayıblar. Yerli hökumətin internet xidməti məhdudlaşdırması bu üzdəndir.
Ancaq onu da əminliklə söyləmək olar ki, hər halda İranda internet kəsintisi total xarakter daşımır, ayrı-ayrı dövlət qurumlarının internetə çıxışı qalıb. Çünki onlar dünyada, qonşu ölkələrdə baş verənlərdən anındaca xəbər tuturlar və internet resurslarına vaxtaşırı mətnlər və videolar yükləyirlər./Musavat.com

According to the international internet monitoring service NetBlocks, internet service in Iran has been almost completely cut off for 37 days.
Medianews.az reports that NetBlocks mentioned this in a social media post: "The internet blackout in Iran is the longest nationally recorded outage in history, surpassing all other similar incidents in scale, and it has currently lasted 37 days or 864 hours."
It should be noted that 37 days ago, the US-Israel tandem began launching aviation and missile strikes on Iran. The local government's restriction of internet service is due to this.
However, it can also be said with certainty that the internet outage in Iran is not total, as some government institutions still have access to the internet. Because they immediately learn about events occurring worldwide and in neighboring countries and periodically upload texts and videos to internet resources./Musavat.com