37 gündür İranda internet xidməti yoxdur
Beynəlxalq internet monitorinq xidməti NetBlocks-a görə, İranda internet xidməti 37 gündür ki, demək olar ki, tamamilə kəsilib.
Medianews.az xəbər verir ki, NetBlocks-un sosial media paylaşımında bu barədə bildirilib: "İranda internetin kəsilməsi tarixdə qeydə alınan ən uzun müddətli ölkə miqyaslı kəsinti olub, miqyasına görə bütün digər oxşar hadisələri geridə qoyub və hazırda 37 gün və ya 864 saat davam edib".
Qeyd edək ki, 37 gün öncə ABŞ-İsrail tandem İrana aviasiya və raket zərbələri endirməyə başlayıblar. Yerli hökumətin internet xidməti məhdudlaşdırması bu üzdəndir.
Ancaq onu da əminliklə söyləmək olar ki, hər halda İranda internet kəsintisi total xarakter daşımır, ayrı-ayrı dövlət qurumlarının internetə çıxışı qalıb. Çünki onlar dünyada, qonşu ölkələrdə baş verənlərdən anındaca xəbər tuturlar və internet resurslarına vaxtaşırı mətnlər və videolar yükləyirlər./Musavat.com

По данным международной службы интернет-мониторинга NetBlocks, в Иране интернет-связь практически полностью прервана уже 37 дней подряд.
Medianews.az сообщает, что в публикации NetBlocks в социальных сетях отмечается: «Отключение интернета в Иране является самым длительным за всю историю общенациональным отключением, превзошедшим по масштабу все аналогичные случаи и продолжающимся на данный момент уже 37 дней или 864 часа».
Отметим, что 37 дней назад тандем США-Израиля начал авиационные и ракетные удары по Ирану. Ограничение интернет-связи со стороны местного правительства связано с этим.
Однако можно с уверенностью сказать, что в любом случае отключение интернета в Иране не носит тотальный характер, отдельные государственные учреждения по-прежнему имеют доступ к интернету. Потому что они сразу же получают информацию о событиях в мире и соседних странах и время от времени загружают тексты и видео на интернет-ресурсы./Musavat.com