ABŞ-də dəhşətli partlayış:
ABŞ-nin Lonqvyu şəhərində (Vaşinqton ştatı) yerləşən "Nippon Dynawave Packaging" sellüloz-kağız müəssisəsində kimyəvi maddələrlə dolu çənin partlaması nəticəsində 11 işçinin öldüyü təsdiqlənib.
Medianews.az oxu.az-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə "NBC News" telekanalı yerli hakimiyyət orqanlarına istinadən məlumat yayıb.
Qeyd olunub ki, ilkin olaraq iki işçinin meyiti tapılıb. Sonradan itkin düşən doqquz əməkdaşın da axtarışları dayandırılıb və onlar rəsmən həlak olmuş elan ediliblər. Yaralananların sayına gəldikdə isə hadisə nəticəsində biri yanğınsöndürən olmaqla ümumilikdə 10 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alıb.
Qeyd olunub ki, çəndə təxminən 900 min qallon (təqribən 3.4 milyon litr) ağ qələvi kimyəvi məhlulu saxlanılıb. Bu maddə sellüloz istehsalında bişirmə prosesində istifadə olunur. Mütəxəssislərin təxmininə görə, çəndə hələ də 340 min litrdən çox kimyəvi maddə qalır. Ərazidə qeyri-stabil və sağlamlıq üçün təhlükəli şərait davam edir.

It has been confirmed that 11 workers died as a result of the explosion of a chemical-filled tank at the "Nippon Dynawave Packaging" cellulose-paper facility located in Longview, Washington state, USA.
Medianews.az reports, citing oxu.az, that this information was released by the "NBC News" television channel citing local authorities.
It was noted that initially the bodies of two workers were found. Subsequently, the search for nine missing employees was halted, and they were officially declared deceased. As for the number of injured, a total of 10 people suffered various degrees of bodily harm as a result of the incident, including one firefighter.
It was noted that the tank contained approximately 900,000 gallons (about 3.4 million liters) of a white alkaline chemical solution. This substance is used in the cooking process in cellulose production. Experts estimate that more than 340,000 liters of the chemical remain in the tank. The area continues to present an unstable and health-threatening environment.