ABŞ və İran razılığa gəldi -
ABŞ və İran nümayəndələri atəşkəsin uzadılması və İranın nüvə proqramı ilə bağlı danışıqlara başlanması məqsədilə 60 günlük Anlaşma Memorandumu üzrə razılığa gəliblər.
Bu barədə “Axios” iki ABŞ rəsmisinə istinadən yazıb.
Məlumata görə, Donald Trump hələ yekun qərar verməyib. ABŞ rəsmiləri bildiriblər ki, Prezident vasitəçilərə qərar vermək üçün bir neçə günə ehtiyacı olduğunu çatdırıb.
Anlaşma Memorandumuna əsasən Hörmüz boğazından keçid məhdudiyyətsiz olacaq və bunun heç bir rüsum və təqib olmayacaq. Həmçinin İranın 30 gün ərzində boğazdan bütün minaları çıxarmalı olduğunu deyilir.
Qeyd olunub ki, ABŞ-ın dəniz blokadası da qaldırılacaq, lakin bu, kommersiya gəmiçiliyinin bərpası ilə mütənasib şəkildə baş verəcək.
Rəsmilər bildiriblər ki, Anlaşma Memorandumuna İranın nüvə silahı əldə etməmək öhdəliyi də daxil ediləcək. 60 günlük müddət ərzində aparılacaq danışıqlarda ilk müzakirə olunacaq məsələlər İranın zənginləşdirilmiş uran ehtiyatlarının utilizasiyası və ölkənin iqtisadi rifahı olacaq.
ABŞ isə danışıqlar çərçivəsində sanksiyaların yumşaldılması və dondurulmuş İran aktivlərinin sərbəst buraxılması məsələsini nəzərdən keçirəcək.
Memoranduma həmçinin İranın mal və humanitar yardım əldə etməsini asanlaşdıracaq mexanizmin hazırlanması və müzakirəsi də daxil ediləcək./AZƏRTAC

Представители США и Ирана договорились о 60-дневном Меморандуме о соглашении с целью продления перемирия и начала переговоров по ядерной программе Ирана.
Об этом сообщил «Axios» со ссылкой на двух американских чиновников.
По информации, Дональд Трамп пока не принял окончательного решения. Американские чиновники сообщили, что президент сказал посредникам, что ему нужно несколько дней, чтобы принять решение.
Согласно Меморандуму о соглашении, проход через пролив Ормуз будет неограниченным, и не будет никаких пошлин или преследований. Также говорится, что Иран должен в течение 30 дней очистить пролив от всех мин.
Отмечается, что морская блокада США также будет снята, но это произойдет пропорционально восстановлению коммерческого судоходства.
Чиновники сообщили, что в Меморандум о соглашении будет включено обязательство Ирана не приобретать ядерное оружие. На переговорах, проводимых в течение 60 дней, первыми обсуждаемыми вопросами станут утилизация запасов обогащенного урана в Иране и экономическое благосостояние страны.
Соединенные Штаты же в рамках переговоров рассмотрят вопрос о смягчении санкций и освобождении замороженных иранских активов.
В Меморандуме также будет включена подготовка и обсуждение механизма, облегчающего Ирану получение товаров и гуманитарной помощи./АЗЕРТАДЖ