ABŞ və İran razılığa gəldi -
ABŞ və İran nümayəndələri atəşkəsin uzadılması və İranın nüvə proqramı ilə bağlı danışıqlara başlanması məqsədilə 60 günlük Anlaşma Memorandumu üzrə razılığa gəliblər.
Bu barədə “Axios” iki ABŞ rəsmisinə istinadən yazıb.
Məlumata görə, Donald Trump hələ yekun qərar verməyib. ABŞ rəsmiləri bildiriblər ki, Prezident vasitəçilərə qərar vermək üçün bir neçə günə ehtiyacı olduğunu çatdırıb.
Anlaşma Memorandumuna əsasən Hörmüz boğazından keçid məhdudiyyətsiz olacaq və bunun heç bir rüsum və təqib olmayacaq. Həmçinin İranın 30 gün ərzində boğazdan bütün minaları çıxarmalı olduğunu deyilir.
Qeyd olunub ki, ABŞ-ın dəniz blokadası da qaldırılacaq, lakin bu, kommersiya gəmiçiliyinin bərpası ilə mütənasib şəkildə baş verəcək.
Rəsmilər bildiriblər ki, Anlaşma Memorandumuna İranın nüvə silahı əldə etməmək öhdəliyi də daxil ediləcək. 60 günlük müddət ərzində aparılacaq danışıqlarda ilk müzakirə olunacaq məsələlər İranın zənginləşdirilmiş uran ehtiyatlarının utilizasiyası və ölkənin iqtisadi rifahı olacaq.
ABŞ isə danışıqlar çərçivəsində sanksiyaların yumşaldılması və dondurulmuş İran aktivlərinin sərbəst buraxılması məsələsini nəzərdən keçirəcək.
Memoranduma həmçinin İranın mal və humanitar yardım əldə etməsini asanlaşdıracaq mexanizmin hazırlanması və müzakirəsi də daxil ediləcək./AZƏRTAC

US and Iranian representatives have agreed on a 60-day Memorandum of Understanding for the extension of the ceasefire and the start of negotiations regarding Iran's nuclear program.
This was reported by "Axios" citing two US officials.
According to the information, Donald Trump has not yet made a final decision. US officials stated that the President conveyed to the mediators that he needs a few days to make a decision.
According to the Memorandum of Understanding, passage through the Strait of Hormuz will be unrestricted and there will be no tolls or pursuit. It is also stated that Iran must clear all mines from the strait within 30 days.
It was noted that the US naval blockade will also be lifted, but this will happen proportionally with the restoration of commercial shipping.
Officials stated that the Memorandum of Understanding will also include Iran's commitment not to acquire nuclear weapons. The first issues to be discussed in the negotiations during the 60-day period will be the disposal of Iran's enriched uranium stockpiles and the country's economic welfare.
The US, in turn, will consider easing sanctions and the release of frozen Iranian assets within the framework of the negotiations.
The Memorandum will also include the development and discussion of a mechanism that will facilitate Iran's access to goods and humanitarian aid. /AZERTAC